Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jabłoń 'Ola' (Malus purpurea) - piękna cały rok

dr Magdalena Narkiewicz, Ewa Łuczak, Jolanta Zdanowska

Jeśli szukasz jabłoni, która ozdobi Twój ogród to 'Ola' będzie idealnym rozwiązaniem. Ta mała rajska jabłoń jest łatwa w uprawie do tego rośnie wolno, więc sprawdzi się nawet na balkonie. Wiosną zdobi ją (bowiem)welon kwiatów, a później, aż do końca zimy, korale owoców.

Jabłoń ozdobna (Malus) 'Ola'
Jabłoń ozdobna (Malus) 'Ola'
Fot. Agnieszka Zukowska / Agencja Promocji Zieleni

Jabłonie ozdobne

Jeśli ktoś ma niewielki ogród i chciałby posadzić choć jedno pasujące do niego rozmiarami drzewko, na pewno powinien zainteresować się jabłonkami ozdobnymi. W sklepach ogrodniczych można znaleźć mnóstwo odmian, które różnią się od siebie kolorami kwiatów i jabłuszek, a także kształtem korony - jedne są bardziej rozłożyste, inne bardziej zwarte. Wysokość wszystkie mają podobną - rzadko dorastają do 5 metrów.

Warto posadzić takie drzewko w dobrze wyeksponowanym miejscu ogrodu, na przykład przed domem, na trawniku lub przy ścieżce, aby móc cieszyć się bez przeszkód jego widokiem. Jesienią to właśnie rajskie jabłuszka stanowią największy atut tych drzewek, a gałązki gęsto obsypane drobnymi owocami robią naprawdę duże wrażenie.

Odmiany rajskich jabłoni różnią się pokrojem, barwą kwiatów i liści, wielkością i kolorem owoców, ich trwałością oraz odpornością na choroby. Tak duża różnorodność jest wynikiem licznych prac hodowlanych, prowadzonych nad uzyskaniem jak najpiękniejszych i najwartościowszych form jabłoni ozdobnych. Jabłoń 'Ola' jest jedną z ciekawszych odmian polskiego pochodzenia, polecanych zwłaszcza do uprawy w niewielkich ogrodach przydomowych oraz w zieleni osiedlowej. Odmiana ta została wyhodowana przez Jana Grąbczewskiego w podwarszawskiej Dąbrówce na początku lat siedemdziesiątych zeszłego stulecia.

Jabłonie ozdobne - wygląd

Drzewko ma wolne tempo wzrostu, tworzy ażurową, kulisto-spłaszczoną koronę i dorasta do 5 m wysokości. Duże, pojedyncze, różowe kwiaty pojawiają się na początku maja. Kwitnienie jest bardzo obfite i trwa około 2 tygodni. Wraz z opadaniem pierwszych płatków na gałązkach rozwijają się czerwone liście, wcześniej ukryte wśród kwiatów. Ich barwa jest początkowo bardzo intensywna, ale z początkiem lata liście zielenieją. Purpurowo-czerwone, kuliste owoce dorastają do 3 cm średnicy, są odporne na parcha jabłoni i trwałe, utrzymują się na gałązkach aż do zimy.

Jabłonie ozdobne - uprawa

Rajskie jabłonie nie są trudniejsze w uprawie, niż tradycyjne odmiany owocowe. Drzewa najlepiej rosną na glebach żyznych i świeżych, umiarkowanie wilgotnych. Dobre warunki wzrostu jabłoni ozdobnych zapewnia podłoże piaszczysto-gliniaste. Do obfitego kwitnienia i owocowania rośliny wymagają dużo słońca. Sadzone w cieniu często chorują, przedwcześnie gubią liście oraz owoce. Kupując drzewka warto zapytać, na jakiej podkładce zostały zaszczepione, bowiem od typu podkładki zależy siła wzrostu roślin. Na podkładkach karłowych lub półkarłowych drzewka osiągają mniejsze rozmiary, ale wymagają lepszego podłoża, niż te szczepione na podkładkach silnie rosnących.

Jabłonki nie mają wygórowanych wymagań co do podłoża. Dobrze rozwijają się na glebach umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, lekko kwaśnych. Wymagają jednak miejsc słonecznych. Posadzone w cieniu słabo kwitną i owocują.

Jabłonki ozdobne są odporne na mróz i nie muszą być okrywane na zimę.

Na początku wiosny (w marcu) przeprowadza się cięcia pielęgnacyjne i formujące. Nie trzeba jednak przycinać tych drzewek tak intensywnie jak odmiany sadownicze. Wystarczy usunąć tylko krzyżujące się i chore gałęzie.

Warto też nieco skrócić zbyt długie, gdyż latem mogą być nadmiernie obciążone owocami i w związku z tym podatne na wyłamania.

Przed zimą w ogrodach położonych poza miastem pnie młodych drzewek warto zabezpieczyć przed ogryzaniem przez zające, okrywając je ochronnymi opaskami.

 

 

Skomentuj:

Jabłoń 'Ola' (Malus purpurea) - piękna cały rok