Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zwiastuny wiosny. Jakie rośliny kwitną jako pierwsze wiosną?

Wiesław Gawryś, KJ

Zwiastuny wiosny? Gdyby nie rośliny cebulowe, przedwiośnie ze swoją chłodną i kapryśną pogodą miałoby dużo mniej uroku.

Kwiaty wiosny w lesie

Jednym z najbardziej popularnych zwiastunów wiosny, który można spotkać w lesie jest gajowiec żółty. Jego żółte kwiaty można dostrzec w poszyciu od kwietnia do czerwca. Łatwo można pomylić go z pokrzywą. 

Kwiat wiosenny - miłek wiosenny

To dziwne, że miłek amurski (Adonis amurensis) nie zrobił u nas do tej pory większej kariery. Ta wdzięczna niewielka bylina jest odporna na mrozy i długowieczna. Potrafi, tak jak krokus czy przebiśnieg, rozwijać się w ukryciu pod warstwą śniegu i gdy tylko zacznie on topnieć, nagle wypuszcza gwiazdkowate kwiaty o lśniących żółtych płatkach. I nie są to wcale maleństwa, bo ich średnica wynosi około 5 cm. Takie miłe niespodzianki zdarzają się często już pod koniec lutego, a gdy zima trzyma dłużej - w marcu. 

Miłek amurski podczas kwitnienia dorasta do wysokości 20-25 cm. Jego ozdobę stanowią również liście, długości około 10 cm. W środku lata gatunek ten kończy wegetację i jego części nadziemne zamierają - zapada w stan spoczynku trwający aż do przedwiośnia. Po miłku zostaje latem puste miejsce, dlatego lepiej sadzić go w towarzystwie innych roślin. Ze względu na upodobanie do kwaśnego podłoża bylinę tę mogą otaczać wrzośce, wrzosy i niewielkie iglaki.

Miłek amurski
Miłek amurski
Fot. Shutterstock/Walerij Władimirowicz Kirsanow
    Więcej o:

Skomentuj:

Zwiastuny wiosny. Jakie rośliny kwitną jako pierwsze wiosną?