Wiosna w doniczce
Za oknem hula porywisty wiatr, a my już marzymy o wiośnie. Kolorowa kompozycja z roślin cebulowych może przez kilka tygodni ozdobić dom i stać się namiastką wiosennego ogródka.
Rośliny cebulowe
Od lat w marketach i sklepach ogrodniczych przez całą zimę można kupić kwiaty cebulowe w doniczkach. Są to rośliny, które producenci dzięki specjalnym zabiegom (m.in. poprzez schładzanie i zacienianie) skłonili do wcześniejszego kwitnienia, niż to się dzieje w naturze.
Zakupy pod kontrolą
Wybierając w sklepie rośliny cebulowe, zwróćmy uwagę na to, aby nie były w pełni rozwinięte. Wtedy będą dłużej kwitły. Cebula w doniczce nie może być przesuszona, a podłoże - wystawać ponad krawędź pojemnika (utrudnia to podlewanie roślin). Tulipany, kosaćce, narcyzy i krokusy powinny mieć dobrze wykształcone pąki (upewnijmy się, czy są wyczuwalne między liśćmi). Jeżeli kupujemy sadzonki tulipanów, sprawdźmy, czy w dotyku nie przypominają papieru (może to być objaw pergaminowatości pąków - choroby fizjologicznej). Kupując sadzonki hiacyntów, szukajmy takich, których liście wolne są od plam, a pąki nie są zbyt zwarte i krótkie - z takich pąków wyrastają bowiem nieładne, z reguły przekrzywione kwiatostany.
Na zdjęciu powyżej: Krokusy najlepiej rosną w przepuszczalnej i żyznej ziemi. Donica nie musi być masywna, bo rośliny są lekkie i niskie
Odpowiednie stanowsko
Gdzie najlepiej będą się czuły rośliny? W domu panują zupełnie inne warunki niż wczesną wiosną w ogrodzie. Przede wszystkim miejsce musi być jasne, aby pędy nie wyciągały się nienaturalnie w kierunku światła. Ciężkie, rozwinięte kwiatostany hiacyntów mogą spowodować, że cała doniczka się przewróci. Wygięte łodygi można podeprzeć patyczkiem.Posadzone w donicach rośliny cebulowe najlepiej postawić na chłodnym parapecie okiennym (tam, gdzie nie ma kaloryfera lub jest on przykręcony).
Na zdjęciu powyżej: Szafirki lubią przepuszczalne, stale wilgotne podłoże (ale nie mokre). Cebule sadzimy pod samą powierzchnią ziemi w głębokiej donicy (mają rozbudowany system korzeniowy)
Odpowiednia temperatura dla cebulowych
Jeśli chcemy długo cieszyć się widokiem narcyzów, krokusów, szafirków i kosaćców, trzymajmy je w ciepłym pomieszczeniu jedynie przez 2-3 godziny dziennie. Najlepiej będą się prezentować, gdy zapewnimy im temperaturę 12-15°C. Tylko hiacynty oraz tulipany lepiej znoszą wyższe temperatury (ok. 20°C) w pomieszczeniach.
Samodzielne pędzenie
Cebule można podpędzić także samodzielnie, w domu. Robimy to jesienią. Najłatwiej skłonić do wcześniejszego kwitnienia cebule szafirków, narcyzów lub hiacyntów. Muszą one być zdrowe, nieuszkodzone i suche. Zapakowane w papier cebulki trzymamy przez kilkanaście tygodni w lodówce. Rośliny wykiełkują i zakwitną, gdy je posadzimy w doniczce lub specjalnym naczyniu do pędzenia i ustawimy w ciepłym pomieszczeniu.
Na zdjęciu powyżej: Hiacynt w naczyniu do pędzenia
Gdy kwiaty roślin cebulowych uprawianych w doniczkach zwiędną, usuwamy je. Zielone liście i pędy pozostawiamy. Trzymamy cebule w jasnym, chłodnym miejscu. Podlewamy i zasilamy co pewien czas małymi dawkami nawozów w płynie. Gdy liście zaschną, cebule wyjmujemy, oczyszczamy z ziemi i suszymy (w temp. 17-20°C). Po 2-3 tygodniach umieszczamy cebule w papierowych torebkach lub siatkach z tworzywa z dziurkami. Jesienią sadzimy je w ogrodzie. Tam po roku lub dwóch odzyskają wigor i wczesną wiosną znowu zakwitną. Do ponownego pędzenia jednak się nie nadają, bo są zbyt osłabione.
- Więcej o:
- wiosna
Wystawa tulipanów w Wilanowie
Kwiaty doniczkowe - 10 roślin doniczkowych nie do zdarcia. Najbardziej wytrzymałe rośliny domowe
Guzmania jak nowa
30 pomysłów jak urządzić przestrzeń do wypoczynku na tarasie i balkonie
Aukuba ogrodowy kroton. Uprawa i pielęgnacja
Jaki wybrać nawóz?
Sekator do gałęzi: jaki wybrać? Cięcie i przycinanie drzew i krzewów
Najwcześniejsze azalie i różaneczniki