Jak uzyskać samodzielnie naturalny nawóz dla roślin?
Kto chce użyźnić glebę w sposób prosty, ekologiczny i tani, temu polecamy nawozy zielone. Można je stosować co roku, na każdym typie podłoża.
Jak uzyskać naturalny nawóz?
Przepis na zielony nawóz jest prosty: zaczynamy od wysiewu roślin, takich jak bób, facelia, gryka lub żyto, które szybko rosną, i tworzą dużą "zieloną masę" łodyg oraz liści. Następnie, po około 2 miesiącach, przekopujemy je z ziemią. Tam, ulegając rozkładowi, zamieniają się w wartościowy organiczny nawóz i poprawiają właściwości gleby.
Ważne, aby dobrać odpowiednie gatunki na nawóz zielony do typu gleby. Gdy jest ona ciężka (gliniasta), do jej rozluźnienia najlepiej nadają się facelia, łubin niebieski i peluszka. Jeżeli jest piaszczysta, zastosujmy łubin żółty lub jego mieszanki z seradelą, owsem lub gorczycą.
Specyficznym rodzajem nawozu jest ścięta trawa, której kawałki rozsypuje na trawniku kosiarka z funkcją mulczowania. Drobinki źdźbeł wpadają między kępki murawy, gdzie ulegają rozkładowi i użyźniają trawnik.
Jedynym mankamentem nawozów zielonych jest nakład pracy, której wymaga wysianie oraz podlewanie roślin w okresie wzrostu, a potem ich przekopanie.
Kiedy i jak siejemy rośliny na nawóz
Gatunki na nawozy zielone możemy wysiewać wiosną na pustych jeszcze zagonkach jako tzw. przedplon.
W miejscach, w których ziemia długo stała odłogiem, rośliny przeznaczone na zielony nawóz stanowią plon główny. Ich nasiona siejemy wiosną lub latem.
Fot. Seleznov Oleksandr / shutterstock
Zdjęcie powyżej: GORCZYCA - jest dobrym nawozem na gleby lekkie.
W sierpniu w ogrodzie pustoszeją grządki, na których rosły wczesne warzywa. Jako poplon można tam posiać peluszkę, łubin albo mieszankę owsa, grochu i wyki. Rośliny te przekopujemy jesienią. W tym samym czasie możemy także wysiewać ozime gatunki żyta lub wyki. Ich siewki wykiełkują jesienią i przetrwają do wiosny. Dopiero wtedy przekopujemy je z ziemią.
Fot. Peter Eggermann / shutterstock
Zdjęcie powyżej: FACELIA - poprawia jakość gleb gliniastych.
Fot. UMB-O / shutterstock
Zdjęcie powyżej: ŁUBIN - stosowany na różnych rodzajach gleb.
Jakie są zalety naturalnych nawozów?
Już podczas wzrostu rośliny przeznaczone na zielony nawóz penetrują korzeniami głębokie warstwy ziemi, spulchniając ją. Pobierają też stamtąd składniki mineralne, do których nie są w stanie dotrzeć gatunki uprawne. Dodatkowo rośliny z rodziny bobowatych (bób, koniczyna, łubin i peluszka), współpracując z tzw. bakteriami brodawkowatymi, pobierają azot z powietrza i gromadzą je w swoich tkankach. Skumulowane w nich substancje mineralne wrócą do podłoża, gdy przekopiemy je z ziemią, a następnie zostaną pobrane z gleby przez korzenie gatunków uprawnych, które tu posadzimy lub posiejemy.
Nawozy zielone wzbogacają też glebę w cenną próchnicę, która poprawia napowietrzenie gleby, zapewnia jej właściwe nawodnienie i kumuluje składniki mineralne w formie dostępnej dla roślin.
Dużą zaletą stosowania nawozów zielonych jest możliwość zaoszczędzenia pieniędzy. Płacimy tylko za nasiona, ograniczając wydatki na nawozy mineralne (zwłaszcza azotowe) czy organiczne.
Kiedy należy przekopać miejsce w którym rosną rośliny na nawozy?
Poletko z gatunkami na zielony nawóz przekopujemy po 2-3 miesiącach od wysiewu, na głębokość 15-20 cm. Powinniśmy to zrobić, zanim pojawią się kwiaty, bo w tym stadium rozwoju rośliny zgromadziły już dużą ilość składników odżywczych, a ich pędy są jeszcze na tyle miękkie, że łatwo ulegną rozkładowi w glebie. Zdecydowanie nie dopuszczajmy do tego, by na łodygach zaczęły się wiązać nasiona, bo w tym czasie zielone części zaczynają już twardnieć i stają się mniej wartościowe jako nawóz. Jeśli rośliny są tak wysokie, że trudno je przekopać, najpierw ścinamy pędy i trochę je rozdrabniamy, a dopiero potem mieszamy z ziemią szpadlem bądź płaskimi widłami.
Kiedy siejemy rośliny na zielony nawóz
Ilość nasion na 1 m^2
bób 25 III-25 VII 20 g
facelia 15 IV-1 X 1,5-3 g
gorczyca 15 III-5 X 2-3 g
gryka 1 IV-15 VIII 7-8 g
koniczyna biała 1 III-1 X 2-3 g
koniczyna egipska 1 IV-15 VIII 3-5 g
koniczyna perska 1 IV-15 VIII 5 g
łubin 1 IV-1 VIII 20 g
peluszka 1 III-25 VII 20 g
rzepak jary 15 III-5 X 1,5 g
rzepak ozimy 1 VII-1 X 1,5 g
słonecznik 15 IV-20 VIII 4 g
wyka jara 1 IV-1 VII 15 g
wyka ozima 15 VII-1 X 20 g
żyto 1 III-15 X 17-19 g
Żyto - dobry nawóz
Na zielony nawóz stosujemy żyto jare wysiewane wiosną albo ozime, którego nasiona rozsypujemy na zagonku we wrześniu. Siewki wschodzą jeszcze jesienią; pozostawiamy je na grządce do wiosny.
Fot. Alexandr79 / shutterstock
2. Żyto jest szczególnie zalecane do użyźniania gleb słabych. Radzi sobie na nich dobrze, bo ma małe wymagania. Jego źdźbła rosną szybko i po przekopaniu w krótkim czasie zmieniają się w nawóz.
Fot. Sergii Chepulskyi / shutterstock
3. Zarówno żyto jare, jak i ozime mieszamy z glebą wiosną, zanim wytworzy kłosy. Zależnie od wielkości poletka, na którym rośnie, przekopujemy je szpadlem lub glebogryzarką.
- Więcej o:
- nawożenie