W październiku wykopujemy bulwy mieczyków, dalii i innych roślin wrażliwych na mróz
Dalie i mieczyki pochodzą z cieplejszych od naszej stref klimatycznych, więc ich cebule są wrażliwe na mróz. We wrześniu lub w październiku musimy je wykopać z gruntu i przenieść na zimę do pomieszczenia, do którego chłód nie ma dostępu.
Wykopywanie dalii
Wykopywanie tych roślin wiąże się z ryzykiem uszkodzenia bulwiastych korzeni dalii i bulw mieczyków, dlatego trzeba to robić szczególnie ostrożnie. Szpadel wbijamy w ziemię z dala od pędów i okopujemy rośliny dookoła. Następnie je podważamy i wyciągamy z gleby, a potem umieszczamy np. w szopie, by obeschły. Na koniec czyścimy z ziemi i układamy w skrzynkach pojedynczą warstwą.
Pochodzące z Ameryki Południowej dalie zwykle kwitną do końca października. Lecz gdy tylko wcześniej przyjdzie przymrozek, ich pędy ulegają zniszczeniu. To znak, że trzeba je skrócić do ok. 10 cm i wykopać karpy, które mogą teraz łatwo zgnić. Po umieszczeniu ich w skrzynkach przysypujemy piaskiem i na całą zimę wynosimy do piwnicy, w której jest dość sucho i chłodno (4-8°C).
Kiedy wykopać mieczyki?
W przypadku tych afrykańskich roślin nie czekamy na zwarzenie liści przez mróz - bulwy mieczyków nie mogą zbyt długo przebywać w zimnej i wilgotnej glebie. Odmiany, które kwitły wcześniej (fot. powyżej), wykopujemy z gruntu w połowie września, a późniejsze - pod koniec tego miesiąca. Wygodniej najpierw skrócić górne części
Powinny teraz przeschnąć w temperaturze pokojowej. Następnie oddzielamy i wyrzucamy resztki bulw matecznych i liści. Bulwy wraz małymi bulwkami przybyszowymi (fot. poniżej) układamy cienką warstwą w ażurowej skrzynce i wynosimy do ciemnego i suchego pomieszczenia o temperaturze 8-10°C.
Mieczyki i dalie - zimowanie
Bulwy dalii i mieczyków ustawione w piwnicy kontrolujemy co kilka tygodni. Gnijące i pokryte nalotem pleśni wyrzucamy.
Kiedy wykopać rośliny cebulowe na zimę
Zdjęcie powyżej: iksja
We wrześniu i październiku zabieramy do chłodnych pomieszczeń także:
- acidanterę,
- begonię bulwiastą,
- błonczatkę,
- brodieę,
- galtonię,
- gloriozę
- i szczawik.
Kiedy wykopywać na zimę iksję
Iksja - jesienią bulwy od dawna śpią w piwnicy (15-17°C), bo wykopuje się je już w lipcu. Powyżej: kwiatostan (czerwiec), poniżej: bulwy.
Kiedy wykopywać na zimę frezje
Frezja - bulwy wykopujemy we wrześniu, umieszczamy w ciepłym (ok. 20°C) miejscu. Powyżej: kwiatostan (sierpień), poniżej: bulwa.
Kiedy wykopywać na zimę eukomis
Eukomis - jej cebule wykopujemy w październiku i umieszczamy w piwnicy (temp. 6-8°C). Powyżej: kwitnący okaz (czerwiec), poniżej: cebula.
- Więcej o:
Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą
Uciążliwa "miniaturka koniczyny"
Dlaczego rokitnik nie owocuje?
Skorupki jajek — pod jakie rośliny je stosować? Poradnik
Czym podlać drzewo, żeby uschło? Skuteczne metody na usunięcie drzewa
Wyciągnięty niedośpian [Ekspert radzi]