Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kury w ogrodzie

Katarzyna Bellingham, projektantka ogrodów, ogrody naturalne

Lubię poranki, gdy przez oszroniony ogród idę dosypać ziaren do karmnika. Mogę odetchnąć po długim sezonie.

Cenimy nasze kury nie tylko za jajka. Dla ogrodnika pożyteczna jest też ich ściółka. To ogromnie wartościowy dodatek do kompostu.
Cenimy nasze kury nie tylko za jajka. Dla ogrodnika pożyteczna jest też ich ściółka. To ogromnie wartościowy dodatek do kompostu.
Fot. Katarzyna Bellingham

Grudzień kojarzy mi się z okresem uczty i radości. Przynoszę na kuchenny stół kolorowe bukiety suchych kwiatów, słoiczki z kiszonkami, aromatyczne oliwy, oryginalne nalewki i pełne zdrowia zioła. Wprawdzie pracowaliśmy ciężko, ale zawsze z pasją oraz miłością. Teraz świętujemy i dzielimy się tym z rodziną, przyjaciółmi, a także, co ważne, z naszymi braćmi mniejszymi – ptakami. Nie zapominamy o nich, gdyż właśnie zimą potrzebują nas najbardziej.

Bractwo grzebalskich

Kolorowa, napuszona kura wśród rabat to uroczy widok. Ale czy można puszczać naszych pierzastych przyjaciół luzem po ogrodzie? W naszym przypadku udaje się to tylko z najmniejszymi rasami kur, jak np. miniaturowy kochin. Łapki oraz pazury kochinów są małe i gęsto porośnięte piórami, dzięki temu, nawet gdy energicznie drapią glebę, nie są w stanie wyrządzić dużej szkody. Nasze większe kurki mieszkają tylko na terenie sadu, a do warzywnika wychodzą dopiero po zbiorze plonów.

Wianek zamiast zupy

Zanim wszystko zostanie przykryte białą pierzynką, w warzywniku i w ogrodzie ziołowym jest jeszcze sporo do zbierania. Z cebulki, brukselki, szałwii i rozmarynu można nadal robić różne wspaniałości. I wcale nie mam na myśli tylko zup, lecz atrakcyjne wianuszki, które każdy może łatwo wykonać. A dla miłośników dekoracji świątecznych 3 grudnia organizujemy w naszym ogrodzie Wiankowe Warsztaty, na które serdecznie zapraszam!

Słomiane pożytki

Słoma przydaje się w ogrodzie bardzo często. Zawsze mamy pod ręką kilka jej snopków zakupionych u rolnika. Latem używamy jej jako ściółki w jagodniku wokół truskawek oraz w tunelu foliowym, pomiędzy uprawami pomidorów, bakłażanów, papryki oraz bazylii. Świetnie się też na jej snopkach siedzi. Zimą wypełniam słomą cylindry umieszczone dookoła drzewek owocowych w celu zabezpieczenia młodych pni przed przemarzaniem. No i przez cały rok wyściełamy ją dla kurek, a także robimy z niej podkłady do wianuszków.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kury w ogrodzie