Choroby i szkodniki róż
Liście róż muszą być bardzo smaczne, skoro tak wiele szkodników chętnie je zjada lub wysysa z nich soki. Jak walczyć z intruzami?
















Z moich róż najczęściej przez szkodniki atakowana jest róża pomarszczona. Jej kwiaty są smacznym kąskiem dla ogrodnicy niszczylistki. Ten szkodnik wygląda na płatkach kwiatowych niczym piękna błyszcząca broszka, ale nie dajmy się zwieść jego urodzie!
Kilka lat temu zamarła jedna z moich szlachetnych odmian. Pozostała po niej podkładka – róża dzika, której liście zostały zaatakowane przez naroślarza jabłuszkowca. Zwalczałam go przez dwa lata, ale ciągle niszczył liście i w końcu usunęłam dziczki.
Dzikie róże często padają ofiarą innej błonkówki – szypszyńca różanego, którego wyrośla pokryte są włosowatymi wyrostkami.
Przędziorki
Objawy. Na górnej stronie liści widać biało-żółte plamki, a pod spodem małe „pajączki” o długości do 0,4 mm. Mocno opanowane liście żółkną i zamierają. Te silnie porażone mogą być oprzędzione pajęczyną.
Zabiegi. Po stwierdzeniu obecności „pajączków” wykonujemy opryskiwanie jednym z preparatów: Emulpar 940 EC, Agricolle koncentrat lub Karate Gold. Powtarzamy je po 7-10 dniach.
Skoczek różany
Objawy. Na górnej stronie liści widać drobne srebrne lub biało-żółte plamki, a pod spodem liścia żerujące żółte larwy i białe dorosłe owady. Silnie opanowane liście zmieniają kolor na białoszary, zamierają i opadają. Krzewy porażone przez skoczka słabiej kwitną.
Zabiegi. Największe zagrożenie występuje od maja do września. Zaatakowane krzewy opryskujemy Decisem Ogród 015 EW lub Karate Gold oraz ponownie, gdy szkodnik znów wystąpi.
Zwójki
Objawy. Gąsienice żerują od końca kwietnia do połowy czerwca. Młode wygryzają wielkie dziury w liściach, natomiast starsze żerują w gniazdach utworzonych z kilku sprzędzionych ze sobą liści. Gąsienice, długości ok. 2 cm, bywają zielone lub bladoczerwone z czarną lub brązową głową.
Zabiegi. Po zauważeniu pierwszych gąsienic opryskujemy krzewy preparatem Mospilan 20 SP lub Karate Gold. Zabieg powtarzamy, gdy szkodnik wystąpi ponownie.
Nimułka różana
Objawy. W końcu maja liście zwijają się w ruloniki wzdłuż nerwu głównego, a wewnątrz nich żerują jasnozielone larwy o długości ok. 8 mm, podobne do gąsienic i zgięte w literę C. Nimułki atakują róże rosnące w miejscach cienistych i wilgotnych.
Zabiegi. Wycinamy i palimy zniszczone liście. W maju i czerwcu, gdy wylatują dorosłe owady składające jaja lub po zauważeniu pierwszych objawów, krzewy opryskujemy dwukrotnie co 14 dni preparatem Karate Gold.
Śluzownica
Objawy. Larwy pokryte czarnym śluzem rozpoczynają żerowanie na początku czerwca, zeskrobując miękisz z liścia. Tak powstają nekrozy i liść powoli zamiera. Silnie opanowane krzewy wyglądają jak spalone.
Zabiegi. Jeśli larw jest niewiele, zbieramy je i niszczymy, gdy więcej – opryskujemy róże środkiem Karate Gold.
Psowacz różany
Objawy. Larwy żerują od czerwca do końca września. Młode larwy są zielone i wygryzają skórkę z miękiszem, tworząc „okienka”. Starsze, szarozielone i zwinięte ślimakowato, wyjadają dziury w liściach.
Zabiegi. W czerwcu opryskujemy róże kilka razy preparatem Karate Gold lub Decis Ogród 015 EW.
Misierka różana
Objawy. W maju i czerwcu na liściach widać półkoliste zatokowe wyżerki. Z wyciętych kawałków liści misierka buduje gniazda w szczelinach kory lub glebie i w nich składa jaja.
Zabiegi. Zawsze, gdy zauważymy szkodniki, opryskujemy krzewy preparatem Karate Gold. Można też spróbowac je wyłapać (w godzinach rannych).
Obnażacz różówek
Objawy. W czerwcu i sierpniu w liściach widać wygryzione dziury i żerujące liczne larwy o długości ok. 20 mm w kolorze zielonym. Starsze larwy pokryte są czarnymi plamami.
Zabiegi. Gdy zauważymy pierwsze larwy, opryskujemy róże preparatem Karate Gold. Zabieg powtarzamy, gdy szkodnik wystąpi ponownie.
Zmieniki
Objawy. W miejscach, gdzie szkodnik nakłuł liść, pojawiają się żółte plamy i żółknące zniekształcenia – w efekcie liść zamiera. Zmieniki są ruchliwe i trudno je zaobserwować.
Zabiegi. Wcześnie rano wykonujemy opryskiwanie Decisem Ogród 015 EW, Karate Gold lub Mospilanem 20 SP.
Naroślarz jabłuszkowiec
Objawy. W drugiej połowie lata widać na liściach okrągłe narośla, a w nich żerujące jasnożółte larwy.
Zabiegi. Zaatakowane liście usuwamy i palimy.
Tutkarz cygarowiec
Objawy. W drugiej połowie maja na liściach formowane są tutki w kształcie cygara, do których samica tutkarza składa jaja. Larwy odżywiają się zamierającą tkanką liścia.
Zabiegi. Zaatakowane liście usuwamy i palimy. Krzewy opryskujemy preparatem Mospilan 20 SP lub Karate Gold.
Mszyce
Objawy. Na liściach żerują gromadnie zielone i różowe mszyce. Liście deformują się, a na lepkiej wydzielinie mszyc rozwijają się grzyby sadzaki.
Zabiegi. Róże opryskujemy Greenfly-Gun AE, Agricolle koncentrat, Emulpar 940 EC, Decis Ogród 015 EW, Mospilan 20 SP lub Parcan AL.
Inne szkodniki żerujące na wielu roślinach mogą też atakować róże
Objawy. Liście zjadają gąsienice: piędzika przedzimka (żółtozielone, wyginają się pałąkowato), niestrzepa głogowca (szaroniebieskie z ciemnymi pasami i owłosione), kuprówki rudnicy (czarne z 2 pasami czerwonymi i białymi), brudnicy nieparki (z 3 żółtymi liniami wzdłuż ciała i szafirowymi brodawkami), znamionówki tarniówki (na zdjęciu z lewej). Często ogołacają z liści cały krzew.
Zabiegi. Róże opryskujemy Mospilanem 20 SP lub Karate Gold.
To pomaga!
• Zaprośmy do ogrodu ptaki, które żywią się owadami; zawieśmy na drzewach i budynkach budki lęgowe.
• Często sprawdzajmy, czy na różach są szkodliwe owady lub czy widać objawy ich żerowania. • Szkodniki najlepiej zebrać i zniszczyć, a krzewy opryskać odpowiednim preparatem.
• Opryski zawsze wykonujmy przed wieczorem albo wcześnie rano.
- Więcej o:
- choroby róż
- mszyce
- szkodniki róż
Na co chorują róże? Choroby i szkodniki róż
Choroby i szkodniki róż
Nowe odmiany róż do ogrodu, na taras i balkon. Róże odporne na choroby
Nicienie w glebie czyli dlaczego róże nie kwitną
Choroby i szkodniki róż
Co dolega naszym różom?
Bez czarny (Sambucus nigra). Krzew piękny cały rok
Naturalna prognoza pogody. Jak rośliny i zwierzęta reagują na zmianę pogody?