Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blokowiska to pustynia dla ptaków. Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?

Jolanta Korucu, KJT

Słonina i nasiona słonecznika - to ulubione ptasie przysmaki. Wbrew powszechnemu zwyczajowi, chlebem karmić ich nie należy. Podpowiadamy czym i jak należy karmić ptaki jesienią i zimą.

Jak dokarmiać ptaki?

Jeśli zaczynamy dokarmiać ptaki, zróbmy to dobrze. Ci, którzy mieszkają w blokach na wyższych piętrach, powinni zapytać sąsiadów, czy nie będzie im przeszkadzać karmnik. Nie ma nic gorszego niż zaprzestanie karmienia po dwóch tygodniach, po pierwszej kłótni z sąsiadem z dołu, który znalazł resztki jedzenia na parapecie. Ptaki bardzo szybko zapamiętują miejsce, w którym mogą zjeść śniadanie. Jeśli po zimnej nocy nie zastaną karmy, mogą nie mieć siły, aby polecieć dalej. Świeżą karmę ptaki powinny mieć codziennie około 7 rano, słoninę wystarczy wymienić raz na dwa tygodnie. Nie zapominajmy rano o nalaniu w plastikowe naczynie gorącej wody, która nie będzie podatna na szybkie zamrożenie.

Dokarmianie ptaków - 7 najważniejszych zasad dokarmiania

Dokarmianie ptaków - zimą

Zimą powinniśmy dokarmiać ptaki tylko naturalnym pokarmem - nie może być słony ani w żaden inny sposób przyprawiony. Oto lista pożądanych produktów:

 • łuskany słonecznik lub w łupinie
 • każdy rodzaj ziarna (sezam, siemię lniane, tłuczone orzechy),
 • płatki owsiane nie słodzone
 • jabłka, gruszki , banany, rodzynki,
 • słonina (niewędzona, niesolona) również jest przysmakiem wielu gatunków ptaków.

Nie zapominajcie o wodzie zwłaszcza zimą. Zimowa dieta ptaków to głównie ziarna, które nie zawierają tyle płynów co soczyste pędraki i owady królujące w diecie letniej. Poidełko z (zawsze czystą i świeżą!) wodą uzupełni te braki i zapewni ptakom zdrową zimę.

Dokarmianie ptaków zimą w ogrodzie i na balkonie

Dokarmianie ptaków - latem

 • W ciepłych miesiącach ptaki potrzebują w swojej diecie pokarmów bogatych w białko.
  nasiona czarnego słonecznika,
 • rozdrobnione ziarna owsa (takie, których używamy robiąc sobie poranną owsiankę),
 • namoczone rodzynki,
 • łagodny starty ser,
 • larwy mącznika,
 • larwy barciaka,
 • mieszanki dla ptaków owadożernych,
 • dobrej jakości mieszanki nasion (bez całych orzechów ziemnych)
 • połówki miękkich jabłek i gruszek oraz banany i winogrona.


Kule tłuszczowe domowej roboty sprawdzają się zimą ale latem mogą się rozpuścić  i zjełczeć.

Czy można dokarmiać ptaki chlebem?

Nigdy! Jeśli mamy suchy chleb to nie możemy nim karmić żadnych ptaków. Kupowane w sklepie zawiera mnóstwo soli, wzmacniaczy i innych substancji szkodzących.

Gdzie umieścić karmnik ?

Karmniki można montować na balkonach do wysokości 5. piętra, jeśli w pobliżu bloku rosną drzewa. Ptaki nie lubią pustych przestrzeni, a poza tym często siedzą na gałęzi w oczekiwaniu na swoją kolejkę do karmnika.

Jeśli nie chcemy ściągnąć na balkon gołębi czy ptaków krukowatych (wron, gawronów i kawek), możemy zawiesić w karmniku kule tłuszczowe. Do tego smakołyku zlecą się raczej sikory. Nie warto zniechęcać ptaków, zawieszając karmnik z małą odległością pomiędzy podłogą a dachem. Zdarza się, że gołąb próbuje się wcisnąć i utyka.

Właściciele domów mogą zamontować karmnik na specjalnym słupie w ogrodzie, który powinien być ustawiony kilka metrów od krzewów, w których mógłby przyczaić się kot.

Pokarm dla ptaków czyli czym karmić ptaki zimą. Karmniki dla ptaków

Co lubią dziobać ptaki?

Nasiona, zwłaszcza słonecznik (zarówno łuskany, jak i nie) - jedzą wróble, sikory, czyżyki . Owies i pszenicę - gołębie,proso - lubią wróble,orzechy - niesolone, zwłaszcza laskowe, chętnie zjadają sikory i dzięcioły. Można pozostawić też niesoloną słoninę, ale należy ją zdjąć w czasie odwilży, bo nabiera groźnych dla ptaków właściwości.

Wbrew powszechnemu zwyczajowi, karmienie chlebem też nie jest najzdrowsze. Można to robić okazjonalnie i pieczywo trzeba bardzo drobno pokroić.

Gdzie kupić pokarm dla ptaków?

W okresie jesienno zimowym można kupić pokarm w dyskontach spożywczych np. Lidl, Biedronka. Jednak najpewniejszym źródłem wysokojakościowego pokarmu są sklepy zoologiczne. Szukając tam pokarmu dla dzikich ptaków często możemy trafić na ciekawe promocje.

Ceny karmy :
- Kolby dla ptaków - 15 zł (0,6 kg)

- Kokos wypełniony gotową mieszanką -12 zł (0,35 kg)

- Dzwonek z ziaren - 7 zł (0,25 kg)

- Dozownik na orzechy - 15 zł (0,5 kg)

- 4kg całorocznej mieszanki nasion - 22 zł

- 6 kulek dla sikorek - 6 zł (0,54 kg)

- Choineczka - 10 zł (0,13 kg)

Kiedy zakończyć dokarmianie ptaków?

Jeśli dokarmiamy ptaki tylko zimą najlepiej koniec karmienia wyznaczyć na czas gdy samodzielnie mogą już zdobyć pokarm - wczesną wiosną na początku marca.

Dokarmianie ptaków a przepisy prawne

Samego dokarmiania nie zakazuje żadna ustawa, problem natomiast pojawia się gdy nie oczyścimy terenu wokół naszego karmnika i pozostawimy zanieczyszczony. Za takie działanie grożą kary grzywny.

Art.145.Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec,podlega karze grzywny do 500złotych albo karze nagany.

art. 145 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (tekst. jedn.: Dz. U. z 2019 r. poz. 821)
  Więcej o:

Skomentuj:

Blokowiska to pustynia dla ptaków. Jak dokarmiać ptaki, żeby im nie zaszkodzić?