Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dokarmianie ptaków - 7 najważniejszych zasad dokarmiania

Stowarzyszenie Ptaki Polskie, Katarzyna Jodłowska

Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne. Nie możemy zimą zapomnieć, które zimę spędzają w Polsce. Jeśli zdecydujemy się na powieszenie karmnika nie zapominajmy o regularnym go wypełnianiu. Ptaki zapamiętają nasz ogród balkon jako stołówkę i będą regularnie przylatywać. Latem nie zapomną o nas i pomogą nam pozbyć się niechcianych insektów.

Kowalik
Kowalik
Fot. Edyta Kafka

Dokarmianie ptaków: zawsze i regularnie lub wcale

Jeśli decydujesz się pomagać ptakom dokarmiając je, pamiętaj, że to długotrwałe zobowiązanie! Ptaki przyzwyczają się do tego miejsca i będą liczyły na Twoje wsparcie w najbardziej mroźne poranki! Wówczas – to czasem kwestia życia i śmierci.
Zapamiętają też pory dnia, w których uzupełniasz karmnik i tak też opracują swoje dzienne wędrówki.
Nie zawiedź ich!

Dokarmianie ptaków zimą w ogrodzie i na balkonie

Dokarmianie ptaków zimą tylko naturalnym pokarmem

  1. Nie wiesz co smakuje ptakom? Zacznij od słonecznika. Może być łuskany, lub w łupienie. Ważnie, żeby nie był solony, ani w żaden inny sposób przyprawiony. Dotyczy to nie tylko słonecznika, ale każdego rodzaju pokarmu podawanego ptakom.
  2. Ptakom można podawać każdy rodzaj ziarna (sezam, siemię lniane,
    tłuczone orzechy), płatki owsiane.
  3. Jabłka, gruszki , banany, rodzynki, też znajdą swoich amatorów.
  4. Słonina (niewędzona, niesolona) również jest przysmakiem wielu gatunków ptaków.

Dokarmianie ptaków chlebem?

Nigdy pieczywem! (szczególnie tym kupowanym, które zawiera mnóstwo soli, wzmacniaczy i innych substancji szkodzących nawet nam).

Dokarmianie ptaków od kiedy

Porządek i czystość w karmniku

Każdy karmnik wymaga regularnego czyszczenia i wymiany pokarmu. Im cieplejsza zima, tym należy robić to częściej. Przy dodatnich temperaturach i dużej wilgotności  pokarm szybko się psuje, co może poważnie zagrozić ptakom.

Dokarmianie ptaków w mieście - uwaga na szyby

Karmnik umieść bezpośrednio na szybie/parapecie, lub w dużej odległości od okien (im dalej, tym lepiej).  Najgorsze możliwe rozwiązanie to centralne umiejscowienie karmnika w odległości 2-3 metrów  od dużego okna np. balkonowego. Spłoszone przez drapieżnika ptaki uciekają z karmnika w bezpieczne miejsce, czyli w gęste krzewy lub drzewa.
Rozpędzony ptak, który próbuje schronić się w odbijających się w szybach drzewach, często nie przeżywa kolizji z szybą.

Dokarmianie ptaków - uwaga na koty 

Jeśli nie chcesz żeby Twój karmnik stał się łatwą „stołówką” dla kotów i innych drapieżników zainstaluj go w miejscu dla nich niedostępnym.
Karmnik powinien być zlokalizowany raczej na otwartym terenie, żeby ptaki odpowiednio wcześniej zauważyły skradającego się kota.
Jednak w okolicy warto też zadbać o gęste krzewy, żeby ptaki mogły się w nich bezpiecznie schronić w przypadku niebezpieczeństwa, obserwować okolicę i „dolatywać” wygodnie do karmnika.

Nie tylko jedzenie ale i picie

Nie samym słonecznikiem ptaki żyją, dlatego pamiętaj o wystawieniu obok karmnika poidełka z wodą.
Dlaczego jest to tak ważne szczególnie zimą?
Zimowa dieta ptaków to głównie ziarna, które nie zawierają tyle płynów co soczyste pędraki i owady królujące w diecie letniej. Poidełko z (zawsze czystą i świeżą!) wodą uzupełni te braki i zapewni ptakom zdrową zimę.

Czytaj więcej na:

Ptaki w mieście

Zapraszamy również na:

jestemnapTAK.pl

bukietzpol.pl

nocsow.pl

sklepnapTAK.pl

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Dokarmianie ptaków - 7 najważniejszych zasad dokarmiania