Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kutno miasto róż

Pressland, Polskie Towarzystwo Różane

Niewiele jest w Polsce miast (a kto wie czy i nie na świecie), gdzie jest tak długa i piękna tradycja różana jak w Kutnie. Zachęcamy do lektury o niezwykłym miejscu pełnym róż, ludziach o olbrzymiej pasji i o jednej z najdłużej istniejących różanych imprez w Polsce.

Święto Róż w Kutnie
Święto Róż w Kutnie
Fot. Polskie Towarzystwo Różane

Kutno przez lata kojarzyło się z dworcem kolejowym, miejscem przesiadek, co ma swoje uzasadnienie. Miasto jest bowiem położone w samym centrum Polski i to usytuowanie pozwoliło w ubiegłych latach na znaczy rozwój gospodarczy. Niewątpliwie napływ kapitału sprawił, że Kutno rozkwita. A w szczególny sposób zdają się tu kwitnąć róże. Spotkać można je w mieście niemalże na każdym kroku, w przestrzeni miejskiej – w parkach i na rabatach, ale i w przydomowych ogrodach i ogródkach. Więc nie bez podstaw miasto szczyci się swoją marką Kutno – miasto róż. Jak to jednak jest z różami i różanymi mieszkańcami? W tym miejscu wypada więc opowiedzieć nieco o historii róż w tym niezwykłym miejscu i o tym, jak to wszystko się zaczęło.

Róże w Kutnie

Róża w okolicach Kutna pojawiła się na początku XX  wieku. To tutaj dzięki Aronowi i Karolowi Eizykom powstają pierwsze gospodarstwa ogrodnicze. A punktem kulminacyjnym staje się moment, w którym to Henryk i Bolesław Wituszyńscy zaczynają wieść prym w hodowli tych niezwykłych kwiatów. Dzięki Bolesławowi Wituszyńskiemu zyskaliśmy nowe i zarejestrowane odmiany róż: Kutno (jakżeby mogło być inaczej), Marylka oraz Kopernik. To jego intensywna działalność przyczynia się do zainicjowania I edycji Kutnowskiego Jarmarku Różanego.  I tak w telegraficznym w Kutnie zaczęto mówić o różnej tradycji. Jak wygląda ona teraz? Przede wszystkim widzimy ją w mieście pełnym róż, ale też i różanych projektów.

Imprezy różane w Kutnie

Miasto ma swój własny system informacji miejskiej wraz z różanym logo. Co roku organizowane są akcje dla mieszkańców – ,,Różana Rodzina”, ,,Kutnowskie róże w obiektywie” czy też ,,WyRóżnij się”. Nie brakuje też imprez różanych – w Kutnie mamy ,,Piknik wśród róż” oraz ,,Święto Róży” – a dawniej Jarmark Różany. W tym różanym zawrocie głowy warto przybliżyć poszczególne wydarzenia i wytłumaczyć o co w nich właściwie chodzi.

Różana rodzina

,,Różana Rodzina” to , w skali ogólnopolskiej, unikalny projekt skierowany do najmłodszych mieszkańców miasta i ich rodziców. W takcie uroczystej gali rodzinom wręczane są upominki od kutnowskich firm.

Kutnowskie róże w obiektywie

,,Kutnowskie róże w obiektywie” to akcja zainicjowana (jak i wiele innych działań różanych) przez Kutnowski Dom Kultury. Mieszkańcy miasta chętnie fotografują i wrzucają na facebookową grupę swoje, ale też i te uchwycone w kadr podczas spacerów po mieście, róże.

WyRóżnij się

,,WyRóżnij się” to natomiast projekt skierowany do mieszkańców miasta i okolic, którzy dzięki mogą zaprezentować swoją pasję i niezwykłe róże w swoich ogrodach szerszemu gronu odbiorców. Kutnowski Dom Kultury od kilku już lat organizuję zainicjowaną przez siebie akcję, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Każdy z uczestników jest fotografowany przez profesjonalistów w swoim ogrodzie, a ich zdjęcia są później publikowane na stronach internetowych, katalogach i materiałach promocyjnych. Oczywiście uczestnicy akcji otrzymują od organizatorów różane upominki.

Piknik wśród róż

Kutnowski Dom Kultury stworzył również nową imprezę różaną – ,,Piknik wśród róż”. Wydarzenie kameralne, rodzinne i przede wszystkim skierowane do mieszkańców miasta. W trakcie Pikniku odbywają się Plenerowe Targi Różane, w trakcie których mieszkańcy mogą kupić najlepsze i najbardziej odporne sadzonki róż od znanych polskich producentów. Jest też Kiermasz Różanych Różności i jak sama nazwa wskazuje mnóstwo na nim stanowisk z kosmetykami, biżuteria i rękodziełem z różą i kwiatami w tle. Rodzinny charakter imprezy z kolei podkreśla piknikowy charakter wydarzenia. Nie brakuje występów lokalnych zespołów, dzieci z sekcji tanecznych i wokalnych, a także animacji i konkursów dla całych rodzin. Jest to pierwsza w roku kalendarzowym różana impreza w Kutnie, ale nie dorównuje ona rozmachem tej największej i jednocześnie najważniejszej. Mowa tu o Święcie Róży. Wydarzeniu, które stanowi jeden z najistotniejszych elementów kutnowskiej różanej tradycji, a nad którym od lat czuwa Kutnowski Dom Kultury.

Święto Róży

W tym roku, od 6 do 8 września, będzie mieć miejsce 45. Edycja Święta Róży. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia od lat są Urząd Miasta Kutno oraz Kutnowski Dom Kultury. Dzięki tej owocnej współpracy kolejne edycje pełne są atrakcji, a zróżnicowany program pozwala zadowolić publiczność. W tym roku tradycyjnie zagości Jarmark Różany i Lunapark – dwa nieodłączne już elementy wydarzenia dla szukających rozrywki. Poza tym odbędą się koncerty i występy na dwóch scenach – Scenie Rynek i Scenie Muzycznej. Nie zabraknie największych gwiazd – w tym roku wystąpią m.in. Urszula, Afromental, Blue Cafe, Poparzeni Kawą Trzy, Big Day, Goosebumps, Balkanscream, Max Klezmer Band czy Nicola Palladini.

Od zgiełku i atrakcji będzie można uciec do Parku Traugutta czy przed niedawno odrestaurowaną Willę Doktora Troczewskiego, gdzie będzie można odpocząć przy animacjach oferowanych w ramach Przystanku Dziecko, ale także w Zielonej Strefie Relaksu.

Pomimo rozbudowanego programu nadal najistotniejszym elementem imprezy jest Ogólnopolska Wystawa Róż. Obecnie jest ona współorganizowana przez Polskie Towarzystwo Różane i co za tym idzie wzbogaciła się o konkursy dla profesjonalistów. Ubiegłoroczną wystawę odwiedziło ponad 10 tysięcy osób z Polski i zagranicy. Jak będzie w tym roku? Na pewno warto zawitać we wrześniu do Kutna i przekonać się jak wygląda to niezwykłe miasto róż.

Więcej o Świecie Róży na stronie organizatora http://www.swietorozy.pl/45-swieto-rozy-kutno-2019/

    Więcej o:

Skomentuj:

Kutno miasto róż