Kutno miasto róż
Niewiele jest w Polsce miast (a kto wie czy i nie na świecie), gdzie jest tak długa i piękna tradycja różana jak w Kutnie. Zachęcamy do lektury o niezwykłym miejscu pełnym róż, ludziach o olbrzymiej pasji i o jednej z najdłużej istniejących różanych imprez w Polsce.
Kutno przez lata kojarzyło się z dworcem kolejowym, miejscem przesiadek, co ma swoje uzasadnienie. Miasto jest bowiem położone w samym centrum Polski i to usytuowanie pozwoliło w ubiegłych latach na znaczy rozwój gospodarczy. Niewątpliwie napływ kapitału sprawił, że Kutno rozkwita. A w szczególny sposób zdają się tu kwitnąć róże. Spotkać można je w mieście niemalże na każdym kroku, w przestrzeni miejskiej – w parkach i na rabatach, ale i w przydomowych ogrodach i ogródkach. Więc nie bez podstaw miasto szczyci się swoją marką Kutno – miasto róż. Jak to jednak jest z różami i różanymi mieszkańcami? W tym miejscu wypada więc opowiedzieć nieco o historii róż w tym niezwykłym miejscu i o tym, jak to wszystko się zaczęło.
Róże w Kutnie
Róża w okolicach Kutna pojawiła się na początku XX wieku. To tutaj dzięki Aronowi i Karolowi Eizykom powstają pierwsze gospodarstwa ogrodnicze. A punktem kulminacyjnym staje się moment, w którym to Henryk i Bolesław Wituszyńscy zaczynają wieść prym w hodowli tych niezwykłych kwiatów. Dzięki Bolesławowi Wituszyńskiemu zyskaliśmy nowe i zarejestrowane odmiany róż: Kutno (jakżeby mogło być inaczej), Marylka oraz Kopernik. To jego intensywna działalność przyczynia się do zainicjowania I edycji Kutnowskiego Jarmarku Różanego. I tak w telegraficznym w Kutnie zaczęto mówić o różnej tradycji. Jak wygląda ona teraz? Przede wszystkim widzimy ją w mieście pełnym róż, ale też i różanych projektów.
Imprezy różane w Kutnie
Miasto ma swój własny system informacji miejskiej wraz z różanym logo. Co roku organizowane są akcje dla mieszkańców – ,,Różana Rodzina”, ,,Kutnowskie róże w obiektywie” czy też ,,WyRóżnij się”. Nie brakuje też imprez różanych – w Kutnie mamy ,,Piknik wśród róż” oraz ,,Święto Róży” – a dawniej Jarmark Różany. W tym różanym zawrocie głowy warto przybliżyć poszczególne wydarzenia i wytłumaczyć o co w nich właściwie chodzi.
Różana rodzina
,,Różana Rodzina” to , w skali ogólnopolskiej, unikalny projekt skierowany do najmłodszych mieszkańców miasta i ich rodziców. W takcie uroczystej gali rodzinom wręczane są upominki od kutnowskich firm.
Kutnowskie róże w obiektywie
,,Kutnowskie róże w obiektywie” to akcja zainicjowana (jak i wiele innych działań różanych) przez Kutnowski Dom Kultury. Mieszkańcy miasta chętnie fotografują i wrzucają na facebookową grupę swoje, ale też i te uchwycone w kadr podczas spacerów po mieście, róże.
WyRóżnij się
,,WyRóżnij się” to natomiast projekt skierowany do mieszkańców miasta i okolic, którzy dzięki mogą zaprezentować swoją pasję i niezwykłe róże w swoich ogrodach szerszemu gronu odbiorców. Kutnowski Dom Kultury od kilku już lat organizuję zainicjowaną przez siebie akcję, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Każdy z uczestników jest fotografowany przez profesjonalistów w swoim ogrodzie, a ich zdjęcia są później publikowane na stronach internetowych, katalogach i materiałach promocyjnych. Oczywiście uczestnicy akcji otrzymują od organizatorów różane upominki.
Piknik wśród róż
Kutnowski Dom Kultury stworzył również nową imprezę różaną – ,,Piknik wśród róż”. Wydarzenie kameralne, rodzinne i przede wszystkim skierowane do mieszkańców miasta. W trakcie Pikniku odbywają się Plenerowe Targi Różane, w trakcie których mieszkańcy mogą kupić najlepsze i najbardziej odporne sadzonki róż od znanych polskich producentów. Jest też Kiermasz Różanych Różności i jak sama nazwa wskazuje mnóstwo na nim stanowisk z kosmetykami, biżuteria i rękodziełem z różą i kwiatami w tle. Rodzinny charakter imprezy z kolei podkreśla piknikowy charakter wydarzenia. Nie brakuje występów lokalnych zespołów, dzieci z sekcji tanecznych i wokalnych, a także animacji i konkursów dla całych rodzin. Jest to pierwsza w roku kalendarzowym różana impreza w Kutnie, ale nie dorównuje ona rozmachem tej największej i jednocześnie najważniejszej. Mowa tu o Święcie Róży. Wydarzeniu, które stanowi jeden z najistotniejszych elementów kutnowskiej różanej tradycji, a nad którym od lat czuwa Kutnowski Dom Kultury.
Święto Róży
W tym roku, od 6 do 8 września, będzie mieć miejsce 45. Edycja Święta Róży. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia od lat są Urząd Miasta Kutno oraz Kutnowski Dom Kultury. Dzięki tej owocnej współpracy kolejne edycje pełne są atrakcji, a zróżnicowany program pozwala zadowolić publiczność. W tym roku tradycyjnie zagości Jarmark Różany i Lunapark – dwa nieodłączne już elementy wydarzenia dla szukających rozrywki. Poza tym odbędą się koncerty i występy na dwóch scenach – Scenie Rynek i Scenie Muzycznej. Nie zabraknie największych gwiazd – w tym roku wystąpią m.in. Urszula, Afromental, Blue Cafe, Poparzeni Kawą Trzy, Big Day, Goosebumps, Balkanscream, Max Klezmer Band czy Nicola Palladini.
Od zgiełku i atrakcji będzie można uciec do Parku Traugutta czy przed niedawno odrestaurowaną Willę Doktora Troczewskiego, gdzie będzie można odpocząć przy animacjach oferowanych w ramach Przystanku Dziecko, ale także w Zielonej Strefie Relaksu.
Pomimo rozbudowanego programu nadal najistotniejszym elementem imprezy jest Ogólnopolska Wystawa Róż. Obecnie jest ona współorganizowana przez Polskie Towarzystwo Różane i co za tym idzie wzbogaciła się o konkursy dla profesjonalistów. Ubiegłoroczną wystawę odwiedziło ponad 10 tysięcy osób z Polski i zagranicy. Jak będzie w tym roku? Na pewno warto zawitać we wrześniu do Kutna i przekonać się jak wygląda to niezwykłe miasto róż.
Więcej o Świecie Róży na stronie organizatora http://www.swietorozy.pl/45-swieto-rozy-kutno-2019/
- Więcej o:
BERGER Bau wybuduje nową palmiarnię w Ogrodzie Botanicznym WNB Uniwersytetu Wrocławskiego
Wystawa Agnieszki Brzeżańskiej "Ziółka, drzewka, y chróściki" w Muzeum Farmacji
Paszport roślinny – jak go uzyskać i dlaczego jest ważny?
Nadanie imion trzem nowym odmianom róż w Kutnie
Zapraszamy do Kutna na wyjątkowe zakupy róż ogrodowych!
Kutno zakwitnie różami! Święto Róży już we wrześniu
Przyszłość miejskiego ogrodnictwa. Nowoczesne rozwiązania dla małych przestrzeni
Ogrodnictwo to nuda tylko dla boomerów? Sprawdzamy pokoleniowy przekrój polskich wielbicieli ogrodów