Regeneracyjne mieszanki nasion traw – innowacyjny produkt w który warto zainwestować.

Piotr Krzywicki

Piękna zielona murawa to marzenie niejednego klubu piłkarskiego. Jednak nie od dziś wiadomo, że utrzymanie płyty boiskowej to duże wyzwanie. Wiąże się ono z mnóstwem zabiegów, których wykonanie w odpowiednim czasie gwarantuje pożądane efekty.

19695961 https bi
Barenburg

W wielu przypadkach, mimo wytężonej pracy, murawa nie wygląda imponująco. Dzieje się tak m.in. przy zbyt intensywnej eksploatacji boiska. W związku z tym (po zakończeniu sezonu piłkarskiego) wiele muraw sportowych wymaga renowacji, a terminy rozgrywek nie pozostawiają na to zbyt wiele czasu. Płyta jest zniszczona, a do rozpoczęcia sezonu sportowego boisko całkowicie traci pokrywę trawiastą, w istotny sposób ograniczając liczbę godzin gry. Idealnym rozwiązaniem jest dosiew trawy. Tutaj powstaje jednak pytanie, która z mieszanek nasion przywróci murawie właściwy wygląd? Które z produktów sprawdzają się najlepiej w tego typu sytuacjach? Jakich mieszanek używa się na najlepszych stadionach świata?

Przyjrzyjmy się jednej z najbardziej profesjonalnych mieszanek nasion traw do zastosowań regeneracyjnych, która zyskała uznanie m.in. na wielu stadionach świata, w tym także na wielu obiektach polskiej Ekstraklasy.

Mieszanka nasion traw Super Over Seeding (SOS) jest innowacyjnym produktem charakteryzującym się niezwykle szybkim czasem kiełkowania i umacniania się nawet w przypadku zasiewu w niskich temperaturach. SOS kiełkuje i umacnia się o wiele szybciej niż czysta życica trwała. Murawy zniszczone podczas intensywnej eksploatacji mogą zostać przywrócone do wymaganej gęstości w znacznie krótszym okresie. Dzięki zastosowaniu SOS możliwe jest istotne skrócenie okresu regeneracji po wykonaniu dosiewu. Ma to miejsce zarówno w sezonie letnim, w przypadku dosiewu w okresie wzrostu trawy, jak i w przypadku dosiewu w miesiącach chłodniejszych, gdy temperatura gleby jest bardzo niska. Jest to więc rozwiązanie będące w stanie skrócić czas regeneracji murawy o przynajmniej 60% .

Najintensywniej eksploatowane boiska zwykle tracą większość źdźbeł trawy w okresie przedzimowym. Oznacza to, że kluby są zmuszone do improwizacji w celu podtrzymania ciągłości rozgrywek. Zastosowanie właściwej mieszanki regeneracyjnej rozwiązuje ten problem, ponieważ dosiewanie jest wykonywane w systemie ciągłym, tuż po zimie, tak aby pokrywa trawiasta była bardziej gęsta.


Poniższy wykres SOS przedstawia sytuację przy dosiewie w styczniu do gleby o temperaturze 6.2 °C (podgrzewana płyta boiska). Po upływie miesiąca okrywa trawiasta już przekracza 60% zakładanej gęstości.

Wyhodowanie odmian życicy używanej w mieszance SOS trwało kilkanaście lat. W tym celu przeprowadzano wiele prób hodowlanych, które ostatecznie doprowadziły do wyselekcjonowania odmian kiełkujących w niskiej temperaturze gleby. Następne badania, potwierdziły znaczącą różnicę procentową w kiełkowaniu pomiędzy różnymi użytkowaniami w obrębie tego samego gatunku życicy. SOS zademonstrował zdolność do kiełkowania w bardzo niskich temperaturach. Tam gdzie zwykła życica trwała nie była w stanie wykiełkować, SOS radził sobie bardzo dobrze, nawet w warunkach chłodniczych przy stałej temperaturze 4°C.

19695951 https bi
Barenburg


Ta cecha powoduje, że na podgrzewanych płytach boiska dosiewanie jest możliwe przez cały sezon piłkarski. Daje to dużo gęstszą pokrywę trawiastą, co zwiększa częstotliwość rozgrywek w roku. W ostatecznym rozrachunku boisko można wykorzystywać intensywniej, a liczba godzin gry znacząco wzrasta.

Najbardziej obrazowym przykładem możliwości mieszanki regeneracyjnej są doświadczenia przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat na stadionach w Polsce. Na jednym z takich boisk, w połowie stycznia okazało się, iż stan murawy nie pozwala na rozegranie meczu, który powinien odbyć się za kilka tygodni. Zdecydowano się więc na zastosowanie mieszanki nasion SOS. Ze względu na ujemną temperaturę powietrza, nasiona po wysianiu na podgrzewaną murawę, zostały przykryte specjalną agrowłókininą. Po trzech tygodniach po zdjęciu agrowłókniny boisko było pokryte zieloną darnią.

19695963 https bi
Barenburg

Przykładem skuteczności mieszanki Super Over Seeding jest również stadion przy ulicy Łazienkowskiej w Warszawie, gdzie mieszanka SOS jest stosowana już od dwóch lat. Po raz pierwszy została użyta na płycie boiska w lutym 2010 roku. Tomasz Strzyga, który od wielu lat jest odpowiedzialny za murawę stadionu, tak opowiada o zastosowaniu mieszanki SOS:

- „Pod koniec sezonu jesiennego, w listopadzie 2009 roku, murawa stadionu nie była w najlepszej kondycji. Duża liczba spotkań ligowych oraz prace remontowo budowlane odbywające się na obiekcie, spowodowały, że darń była mocno zniszczona, a panujące wówczas warunki pogodowe nie pozwoliły przeprowadzić odpowiedniej ilości zabiegów agrotechnicznych. Jedynym rozwiązaniem które mogło przywrócić właściwy wygląd płycie boiska było zastosowanie mieszanki SOS. Po włączeniu podgrzewania płyty boiska na początku lutego 2010r., pomimo dokuczliwych mrozów, wysialiśmy nasiona SOS i przykryliśmy włókniną. Po trzech tygodniach udało się przeprowadzić pierwszy mecz na zielonej murawie”.

Na koniec należy dodać, że używanie SOS stanowi również dobry sposób na ograniczenie występowania wiechliny rocznej. W przeciwieństwie do SOS wiechlina roczna (Poa annua) tworzy bardzo płytki system korzeniowy, przez co jest bardzo podatna na uszkodzenia mechaniczne. Poa annua jest również jaśniejsza od reszty darni, powodując efekt odbarwionych plam na powierzchni murawy. Główną cechą SOS jest szybkie kiełkowanie i umacnianie się w niskich temperaturach, co w naturalny sposób ogranicza możliwości ukorzeniania się wiechliny rocznej.

    Więcej o:

Skomentuj:

Regeneracyjne mieszanki nasion traw – innowacyjny produkt w który warto zainwestować.