Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Palisada betonowa do ogrodu - wszystko, co musisz wiedzieć

Katarzyna Jodłowska

Palisady betonowe cieszą się ogromną popularnością z uwagi na łatwą dostępność, stosunkowo niską cenę, ale też trwałość. Odpowiednie dobranie palisady pod względem koloru jak i kształtu pozwala urządzić ogród w wyjątkowym stylu a dość często poprawić jego estetykę. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić z ilością - ogród ma wyglądać stylowo, ale nie topornie.

Palisada betonowa do ogrodu - wszystko, co musisz wiedzieć
Palisada betonowa do ogrodu - wszystko, co musisz wiedzieć
shutterstock

Palisada betonowa zastosowanie

Palisada nie tylko będzie pełnić funkcję dekoracyjną ogrodu, ale też może wzmocnić oraz wykończyć alejki ogrodowe. Dodatkowo, pozwoli ustabilizować nasypy i zabezpieczyć ziemię przed obsypywaniem. Obrzeża palisadowe idealnie sprawdzą się, jako sposób na wytyczenie grilla ogrodowego, paleniska czy ozdobnego gazonu. Można nimi wyznaczać także kolejne stopnie schodów zewnętrznych. Sposobów wykorzystania palisad jest bez liku. Im więcej osób tym więcej pomysłów. Z uwagi na ich wytrzymałość, możliwości aranżacyjne ogranicza jedynie upodobania właściciela i jego wyobraźnia.

Palisada: element o różnych funkcjach

Jaką palisadę wybrać?

Palisady betonowe polecamy stosować w ogrodach, w których wszelkiego rodzaju nawierzchnie wykonano przy użyciu kostki betonowej. Warto zadbać, by palisada była kolorystycznie dopasowana do ścieżki – można postawić na ten sam kolor, bądź wybrać inny, tworząc kontrastowe połączenie. Palisady betonowe można również umieszczać w obrębie nawierzchni żwirowych. Najczęściej, palisady mają za zadanie oddzielenie od siebie pewnych fragmentów ogrodu. Pamiętajmy jednak, że jej umieszczenie nie jest gwarancją, że rośliny nie przerosną poza nią, choć łatwiej kontrolować ich wzrost. Palisadę betonową polecamy umieścić w ogrodach, które urządzone są w nowoczesnym stylu.

Jak już wspominaliśmy – palisady dostępne są w różnej kolorystyce. Najczęściej szarej bądź ceglastej, choć dostępne są również grafitowe, żółte czy imitujące kamień naturalny. Poza kolorem ważną rolę odgrywa również kształt palisady. Wyróżnić możemy:

 • palisady o nierównym kształcie, której najczęściej imitują kamień naturalny stanowiąc jego tańszą alternatywę. Sprawdzą się w wielu ogrodach – tych urządzonych w nowoczesnym jak i wiejskim stylu jak i tych urządzonych bez przewodniego stylu.
 • palisady okrągłe – idealne tak jak wcześniejsze do każdego ogrodu. Najczęściej średnica takiej palisady do 10 cm. Dostępne są jednak w różnych wysokościach od 30 cm do 100 cm. Pozwolą one nie tylko oddzielić teren rabaty od trawnika, ale też umocnić skarpę.
 • palisady o kanciastym kształcie – idealnie sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych ogrodach, ale też w ogrodach formalnych, w których symetria odgrywa ważną rolę. Kanciasta palisada może również posłużyć do wykończenia schodów.

Jak zamontować palisadę?

Bez względu na rodzaj wybranej palisady, jej montaż odbywa się jednakowo. Najczęściej montuje się ją na warstwie podsypki. Podsypka powinna stanowić wymieszany piach z cementem, tak by możliwe było dobre ustabilizowanie palisad. Chcąc zapewnić lepsze utrzymanie palisad warto pod podsypką umieścić warstwę gruzu bądź żwiru, które dodatkowo zwiększą stabilność elementów. Jeśli palisada ma wyznaczać granicę szlaku komunikacyjnego warto zalać wykop warstwą chudego betonu – wystarczy ok. 10 cm. Pamiętajmy, że ważną rolę odgrywa głębokość wykopów. Najczęściej osadza się je na około 1/3 wysokości. Trudniejsze może okazać się umieszczenie palisady na podmokłym gruncie – wówczas warto zadbać o odpowiednie zdrenowanie terenu. Układanie palisad nie jest trudne – jedynie ułożenie palisad okrągłych może być bardziej pracochłonne, gdyż każdy element musi idealnie stykać się ze sobą. Pamiętajmy, by bez względu na kształt palisady układać je przy wykorzystaniu poziomicy, dzięki czemu uda się Państwu osiągnąć idealny efekt. Po ułożeniu i zastygnięciu betonu warto zadbać o zlikwidowanie przestrzeni znajdujących się między palisadami a ziemią – wystarczy dosypać i odpowiednio rozprowadzić odrobinę ziemi.

Czym wykończyć obrzeża trawnika, rabat i ścieżek w ogrodzie? Palisady, krawężniki, płotki, obrzeża rabat

Palisada betonowa cena

Betonowe elementy małej architektury są również bardzo wytrzymałe i trwałe. Ponadto producenci oferują szeroki wybór kolorów, kształtów i rozmiarów, w tym także palisadę imitującą naturalny kamień. To sprawia, że także betonowe akcesoria mogą być estetyczne i stanowić dekorację naszego ogrodu. Tego typu palisada często wykorzystywana jest w otoczeniu kostki brukowej do wykańczania chodników, a także stopni schodów, murków czy krawędzi oczek wodnych. Palisady sprzedawane są przeważnie na sztuki.

 • Najbardziej popularne i najtańsze są palisady okrągłe o średnicy 10 cm i wysokości 30 cm. Koszt nie barwionych to ok. 3 zł/szt lub kolorowych do 9 zł/szt.
 • Kwadratowa palisada betonowa 12 x 12 x 40 cm – szara kosztuje ok. 5-10 zł/szt, barwionej koszt wzrasta do 12-15 zł/szt.

Palisada betonowa wysoka

 • Palisady wysokie czyli słupki palisadowe o średnicy 10 cm i wysokości 60 cm  służą głównie do zabezpieczania skarp i wszystkich konstrukcji na wzniesieniach.  Cena ich waha się od od 20 do 35 zł/szt za palisadę o wysokości 60 cm. Oczywiście za wyższe palisady będziemy musieli zapłacić więcej. 

Palisada betonowa Castorama

W Castoramie jest szeroki asortyment palisad. Możemy wybierać pomiędzy granitowymi, drewnianymi, plastikowymi a betonowymi.

Palisada betonowa z serii Line Classic to standardowy obiekt przeznaczony do stosowania jako ochrona podjazdów, parkingów oraz zieleni – zarówno w ogrodzie, jak i na działce. Wykonana jest z masy betonowej o wyjątkowej wytrzymałość, dzięki czemu zachowuje oryginalny wygląd przez długie lata, więc nie musisz martwić się o konieczność wymiany.
Palisada Bruk-Bet Line Classic 33,5 x 25 x 6 cm szara, cena 12 zł

Castorama
Palisada betonowa Castorama
Fot. Castorama

Palisada betonowa Obi

W obi znaleźliśmy tylko jeden najbardziej popularny model palisady: okrągłą w uniwersalnym szarym kolorze firmy Bruk-Bet. Razem z kostką brukową wykorzystywana jest jako obrzegowanie nawierzchni lub do rozdzielania powierzchni i płaszczyzny dwóch lub więcej poziomów. Doskonale nadaje się do budowy schodów i rabat kwiatowych.
Wymiary palisady: 30 cm x 11 cm, cena 6 zł.

Palisada betonowa okrągła
Palisada betonowa okrągła OBI
Fot. OBI

Palisada betonowa Leroy Merlin

Poza standartowymi palisadamidostępnymi w szerokiej kolorystyce i rozmiarówce warto zwrócić uwagę na obrzeża palisadowe z betonu wibropasowanego. Idealnie sprawdzają  się jako obrzegowanie prostych ścieżek. Dzięki możliwości dzielenia elementów można uzyskać dowolną krzywiznę. Połączenie w jednym produkcie 6 palisad przyspiesza zabudowę.
Wymiary 37 x 28 x 6 cm, cena 8.90 zł.

Obrzeża palisadowe
Obrzeża palisadowe
Fot. Leroy Merliin

Palisada betonowa Polbruk

Szczególnie interesujące zastosowanie na terenie posesji znajduje efektowna Palisada Łamana, której faktura nawiązuje do naturalnie łupanego kamienia i doskonale wpisuje się w klimat ogrodowych zakamarków. Elementy o wysokości 45 cm pozwalają na kształtowanie wysokich murków oporowych odgradzających strefy funkcjonalne lub podtrzymujących konstrukcję skarp i wzniesień. Jej faktura przypomina łupany kamień, dzięki czemu świetnie się wkomponuje w naturalny klimat ogrodowych zakamarków. Dodatkowo dostępna jest w różnorodnych, naturalnych odcieniach.

Palisada łamana Polbruk
Palisada łamana Polbruk
Fot. Polbruk

Najczęściej występujące wysokości palisad

 • Palisada betonowa 40 cm
 • Palisada betonowa 60 cm
 • Palisada betonowa 80 cm

Warto jednak nadmienić, że jeśli ktoś będzie potrzebował wyższej palisady np. zamiast murku może dostać również palisadę o wysokości 100 cm  (palisada Nosalit, Allegro, cena ok. 60zł ) lub nawet  wysokości nawet 150 cm - Palisada ogrodowa prostokątna CHYŻBET 150 cm, Allegro 141 zł.

Palisada stone PL34 piryt JONIEC, Mrówka, cena 6,45 zł
Palisada stone PL34 piryt JONIEC, Mrówka, cena 6,45 zł
Fot. Mrówka

Palisada betonowa Mrówka

Palisady STONE stanowią element dekoracyjny, który subtelny sposób uporządkują przestrzeń oraz zaakcentują różnorodność ukształtowania powierzchni ogrodu, parku. Sprawdzą się przy tworzeniu umocnień skarp czy budowy tarasów o zróżnicowanych poziomach, do obramowania trawników, wjazdów, parkingów, rabatów kwiatowych.  Palisada stone PL34 piryt JONIEC, Mrówka, cena 6,45 zł 

  Więcej o:

Skomentuj:

Palisada betonowa do ogrodu - wszystko, co musisz wiedzieć