Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Krzewy owocowe. Podstawowe zasady pielęgnacji krzewów owocowych

Redakcja Pressland, KJ

Krzewy owocowe to świetne rozwiązanie dla właścicieli ogrodów. Każdy ogrodnik decydujący się na posiadanie krzewów owocowych świetnie zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest to, aby owoce były zdrowe i piękne. Dlatego tak istotna jest ich pielęgnacja. Umiejętne dbanie o ogródek sprawi, że można będzie cieszyć się smacznymi owocami razem z rodziną.

Choroby i szkodniki krzewów owocowych
Choroby i szkodniki krzewów owocowych
Fot. SHUTTERSTOCK

Przycinanie krzewów owocowych

Żeby cieszyć się dobrymi plonami owoców z sadu należy rośliny owocowe systematycznie ciąć, nawozić, podlewać, a także chronić przed chorobami i szkodnikami. Najważniejsze jest cięcie. Dzięki prawidłowemu wykonaniu cięcia można sprawdzić stan krzewów oraz pobudzić je do lepszego owocowania. Po usunięciu części gałęzi oraz pędów do wnętrza korony dociera światło. To ono odpowiada za wielkość i jakość owoców. Owoce dojrzewające na słońcu są zazwyczaj lepiej wybarwione i smaczniejsze.

Najpiękniejsze ozdobne krzewy owocowe

  • Na przełomie lutego i marca trzeba wobec tego pamiętać o tym, aby przycinać krzewy.
  • Brzoskwinie i nektaryny można ciąć później, podczas kwitnienie.
  • Natomiast, wiśnie, czereśnie, morele oraz wczesne śliwy przycina się latem, już po zbiorach owoców.
    Wówczas jest mniejsze ryzyko zakażenia chorobami drewna.
  • Latem trzeba wycinać zwłaszcza wilki, silne jednoroczne pędy jakie rosną pionowo na konarach.

Krzewy owocowe nawożenie

Kolejnym ważnym elementem dbania o krzewy owocowe jest ich nawożenie. Dotyczy to zwłaszcza młodych roślin, jakich korzenie nie dosięgają jeszcze w głąb ziemi. Starsze rośliny, prawidłowo się rozwijające nie muszą być obowiązkowo nawożone co roku. Dla krzewów owocowych najlepszym nawozem jest kompost. Należy go rozłożyć wokół drzewa, w ilości 5 do 7 kilogramów/metr2. Później miesza się go z podłożem. Można również zastosować specjalne odżywki, przeznaczone do krzewów owocowych. Zawierają one dużo potasu i fosforu, a to właśnie te substancje wpływają na prawidłowe owocowanie. Nawozy mineralne rozsypuje się wokół drzewka i miesza z glebą. Nie można też pomijać nawadniania.
W czasie suszy nawadnia się zwłaszcza drzewa młode i świeżo posadzone. Nie mają one bowiem jeszcze rozrośniętego systemu korzeniowego. Starsze krzewy nie domagają się takiej pielęgnacji. Krzewy owocowe podlewa się rzadko, jednak obficie. Powierzchnię gleby warto przykryć ściółką z przekompostowanej kory.

Najlepsze krzewy owocowe [Na działce]

Krzewy owocowe - bielenie pni

Poza czynnościami pielęgnacyjnymi ważne jest także wykonywanie czynności ochronnych. Tutaj znaczenie ma zwłaszcza bielenie pni. Biały kolor odbija promienie słoneczne, co zapobiega kumulowaniu się ciepła. Na przedwiośniu pień łatwo nagrzewa się w ciągu dnia, a to pobudza tkanki znajdujące się pod korą. W nocy, jeśli temperatura spadnie poniżej 0 stopni Celsjusza tkanki zamierają. W wyniku tego kora odstaje od drzewa i pęka. Wówczas pojawiają się rany zgorzelinowe. Pomaga pobielenie pnia mlekiem wapiennym. Dwa kilogramy wapna należy zmieszać z 10 litrami wody.

  • Zabieg wybielania wykonuje się w połowie stycznia, a kiedy opady deszczu lub śniegu zmyją preparat to czynność należy powtórzyć również w lutym.

Krzywy owocowe - ochrona przed chorobami i szkodnikami

Nie można też zapominać o tym, by zastosować skuteczne sposoby ochrony przed chorobami i szkodnikami. Owoce z sadu muszą być zdrowe. Najważniejsze jest wobec tego, aby były uprawiane bez ingerencji jakiejkolwiek chemii. Warto więc sadzić odmiany odporne na choroby, które nie będą wymagały oprysków. Doświadczeni ogrodnicy rzeczywiście podkreślają, że lepiej jest zapobiegać niż pryskać. Syntetyczne środki ochrony powinny być traktowane wobec tego jako ostateczność. Jeśli już zaś okaże się, że krzew owocowy trzeba chronić to lepiej stosować naturalne środki.

Przycinanie krzewów owocowych - poradnik

Krzewy ogrodowe - gnojówka z pokrzywy

Często stosuje się wyciąg z pokrzywy. Można go wykonać bez problemu, zalewając 1 kilogram roślin 10 litrami wody. Taką mieszankę zostawia się na dobę. Oprysk z pokrzywy niszczy mszyce oraz inne szkodniki. Jeśli we właściwy sposób dba się o drzewa owocowe w ogródku to można będzie w przyszłości cieszyć się z bogatych plonów. Właściwa pielęgnacja to gwarancja urodzaju.

Krzewy owocowe - sadzenie

Rośliny należy sadzić w sprzyjających warunkach, na odpowiedniej glebie i w dobrym oświetleniu. Wówczas będą silne oraz bardziej odporne na infekcje.

    Więcej o:

Skomentuj:

Krzewy owocowe. Podstawowe zasady pielęgnacji krzewów owocowych