Agave
Agawa (Agave potatorum, A. verschaffeltii). Sukulent liściowy. Liście zebrane w rozety po 30-80, mięsiste, sztywne, brzegi ostro zakończone ciemnobrązowymi kolcami z jednym większym kolcem na czubku. Liście są zielononiebieskie z białym nalotem. Roślina doniczkowa. W Meksyku stosowana do produkcji napojów alkoholowych.
Rozmiary W zależności od gatunku 30-100 cm wysokości.
Gatunki Do uprawy w mieszkaniu nadaje się kilka gatunków. Bardzo ciekawe to:Agave potatorum 'Shoji-Raijin' -liście zielone z białawym nalotem z kilkoma drobnymi kolcami i jednym większym na zakończeniu liścia, odmiana karłowa, wysokość 5-7 cm. 'Kichijokan' - odmiana o bardzo efektownych liściach, niebiesko-szarych z kremowym obrzeżeniem i kontrastowych, kasztanowych kolcach.
Kwitnienie Zakwita po kilkunastu lub kulkudziesięciu latach, a po przekwitnieniu obumiera.
Stanowisko Ziemia gliniasta z dodatkiem gruboziarnistego piasku, zasobna i przepuszczalna. Stanowisko w pełni nasłonecznione. Temperatura minimalna zimą 4oC (optymalna 10oC).
Wilgotność powietrza Nie zraszamy.
Podlewanie i nawożenie Wiosną i latem podlewamy systematycznie i dość obficie, jednak pozwalamy ziemi obeschnąć przed kolejnym podlaniem (mniej więcej co 2 tygodnie). Najlepiej nalać wody po brzeg doniczki i po 30 min. usunąć jej nadmiar z podstawki, a jeśli liście dostają plam od zamoczenia, to wodę lejemy do podstawki też na 30 min. W chłodniejsze dni ograniczamy ilość wody. Roślin nie można zalać, bo sprzyja to gniciu. Zimą przestajemy podlewać. Zasilamy latem, raz na miesiąc, płynnym nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości potasu.
Pielęgnacja Obcinamy uschnięte dolne liście.
Przesadzanie Co roku na wiosnę sadzimy w świeżą ziemię, otrząsając starą ziemię z korzeni.
Rozmnażanie Odrosty korzeniowe, wysiew nasion wczesną wiosną.
Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce. Przy zalaniu zdarza się gnicie korzeni.
Czytaj więcej o "Agawa"