Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Agawa

Agave

KWIATY NA BALKON. Agawa (Ameryka Północna) lubi pełne słońce, nie szkodzą jej upały. Trzeba ją obficie podlewać i nawozić.
Fot. Ye/Shutterstock

Kategoria

sukulenty

Odczyn gleby

obojętny, zasadowy

Rodzaj gleby

gliniasta, piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m

Agawa (Agave potatorum, A. verschaffeltii). Sukulent liściowy. Liście zebrane w rozety po 30-80, mięsiste, sztywne, brzegi ostro zakończone ciemnobrązowymi kolcami z jednym większym kolcem na czubku. Liście są zielononiebieskie z białym nalotem. Roślina doniczkowa. W Meksyku stosowana do produkcji napojów alkoholowych.

Rozmiary W zależności od gatunku 30-100 cm wysokości.

Gatunki Do uprawy w mieszkaniu nadaje się kilka gatunków. Bardzo ciekawe to:Agave potatorum 'Shoji-Raijin' -liście zielone z białawym nalotem z kilkoma drobnymi kolcami i jednym większym na zakończeniu liścia, odmiana karłowa, wysokość 5-7 cm. 'Kichijokan' - odmiana o bardzo efektownych liściach, niebiesko-szarych z kremowym obrzeżeniem i kontrastowych, kasztanowych kolcach.

Kwitnienie Zakwita po kilkunastu lub kulkudziesięciu latach, a po przekwitnieniu obumiera.

Stanowisko Ziemia gliniasta z dodatkiem gruboziarnistego piasku, zasobna i przepuszczalna. Stanowisko w pełni nasłonecznione. Temperatura minimalna zimą 4oC (optymalna 10oC).

Wilgotność powietrza Nie zraszamy.

Podlewanie i nawożenie Wiosną i latem podlewamy systematycznie i dość obficie, jednak pozwalamy ziemi obeschnąć przed kolejnym podlaniem (mniej więcej co 2 tygodnie). Najlepiej nalać wody po brzeg doniczki i po 30 min. usunąć jej nadmiar z podstawki, a jeśli liście dostają plam od zamoczenia, to wodę lejemy do podstawki też na 30 min. W chłodniejsze dni ograniczamy ilość wody. Roślin nie można zalać, bo sprzyja to gniciu. Zimą przestajemy podlewać. Zasilamy latem, raz na miesiąc, płynnym nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości potasu.

Pielęgnacja Obcinamy uschnięte dolne liście.

Przesadzanie Co roku na wiosnę sadzimy w świeżą ziemię, otrząsając starą ziemię z korzeni.

Rozmnażanie Odrosty korzeniowe, wysiew nasion wczesną wiosną.

Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce. Przy zalaniu zdarza się gnicie korzeni.

1 z 1KWIATY NA BALKON. Agawa (Ameryka Północna) lubi pełne słońce, nie szkodzą jej upały. Trzeba ją obficie podlewać i nawozić.
Fot. Ye/Shutterstock

Czytaj więcej o "Agawa"

Jak odkurzacz Karcher pomaga w utrzymaniu czystości w warsztacie?
Remont mieszkania
ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA SAXIFRAGA ARENDSII PETER PAS SKALNICA ARENDSA FOT. ZWIAZEK SZKOLKARZY POLSKICH / AGENCJA PROMOCJI ZIELENI PUBLIKACJA KWIETNIK NR 6 (138) - 6.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY
Apartament w stylu modern classic z widokiem na Warszawę
Budma 2023
Zainwestuj w swoją przyszłość energetyczną już dziś! Zrób to świadomie.
Odśnieżarka Honda HSS760A
Raniuszek (Aegithalos caudatus)
Smart home to nie tylko wygoda, ale i oszczędność
Niskoemisyjne budynki biurowe – Berlin