Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sansewieria gwinejska

Sansevieria trifasciata

29.05.2003 WARSZAWA ROSLINY DONICZKOWE SANSEWIERIA
Fot. Paweł Słomczyński

Kategoria

byliny, sukulenty

Kolor kwiatów

żółte

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

przepuszczalna, torfowa

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 2 m

Sansewieria to tak zwana żelazna roślina (język teściowej) - do zdrowego wzrostu wystarczy jej przysłowiowy łyk wody. Woli suszę od nadmiaru wilgoci, jest bowiem sukulentem liściowym (mieczowate liście), czyli magazynuje wodę w mięsistych liściach i korzysta z niej, kiedy ma na to ochotę. Mało wymaga, ale ma jeden kaprys: musi mieć suche "nogi" - inaczej łatwo gnije, zwłaszcza zimą. Sansewieria oczyszcza powietrze i wytwarza duże ilości tlenu w ciągu nocy, co powoduje, że lepiej śpimy, a wstawanie jest przyjemniejsze.

Jak wygląda sansewieria gwinejska?

Jej smukłe liście wyjątkowo dobrze wyglądają w nowocześnie urządzonych minimalistycznych wnętrzach. Ma mięsiste liście, pokryte woskiem i zdobne w ładne wzory. Blaszka liściowa o cudownym, srebrzysto-białym odcieniu zdobiona jest wąskim, ciemnozielonym obrzeżeniem. Najwyższe sansewierie osiągają ponad metr wysokości, ale są też odmiany zupełnie niskie z rozetami liściowymi wysokości niewiele ponad 10 cm. Grube liście i solidne kłącza gwarantują odporność sansewierii na brak wody. Roślina pasuje zarówno do wnętrz w starym stylu, jak i nowoczesnych. Są przy tym bardzo plastyczne - można im nadawać różne kształty, a nawet... zaplatać w warkocze. Przeważnie dorastają do wysokości metra, choć zdarzają się też odmiany karłowe, nie wyższe niż 30 cm.

Jaka doniczka dla sansewierii?

Tworząc z nich aranżacje, pamiętajmy, że wysokie sansewierie łatwo się przewracają, uprawiajmy je więc w ciężkich donicach. Z ich podziemnych kłączy stale wyrastają młode odrosty. Donice powinny zatem mieć grube ścianki, które nie popękają pod naporem korzeni.

Rozmiary sansewierii gwinejskiej

Długość liści 90-120 cm.

Odmiany sansewierii gwinejskiej

Istnieje kilka odmian sansewierii, poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze.

  • 'Laurentii' - liście o żółtych brzegach,
  • 'Hahnii' - niska odmiana, liście krótkie, szarozielone w zwartych rozetach,
  • 'Golden Hahnii' - odmiana karłowa, pokrój jak u poprzedniej odmiany, liście żółto obrzeżone,
  • Sansewieria gwinejska 'Black Gold' - liście ciemnozielone z żółtym, szerokim obrzeżem, wys. ok. 1 m
  • Sansewieria gwinejska 'Silver Flame' - liście szerokie, na brzegach ozdobione jaśniejszym wzorem, wys. 1-1,2 m

Sansewieria Hiacyntowa. Ta odmiana sansewierii pochodzi z Afryki, a jej liście mogą mieć nawet 120 cm! Są koloru zielonego z licznymi poprzecznymi jasnymi paskami.

Kwitnienie

Dojrzałe rośliny mają kwiaty sansewierii podobne do lilii, barwy kremowej, białej lub zielonkawej.

Sansewieria gwinejska - uprawa

Sansewieria gwinejska, wężownica, (Sansevieria trifasciata) to bylina, sukulent liściowy z rodziny agawowatych. Tworzy grube kłącza. Liście odziomkowe, mieczowate, sztywno wzniesione, ciemnozielone z poprzecznymi, szarozielonymi pasami. Kwiaty drobne, gwiazdkowate, żółte, intensywnie pachnące, zebrane w długie grona pojawiają się latem.

Stanowisko Ziemia żyzna, dobrze przepuszczalna. Ziemia liściowa z dodatkiem torfu. Stanowisko w pełni nasłonecznione lub półcieniste, znosi również zacienienie. Temperatura latem do 24oC, temperatura minimalna zimą 15oC.

Wilgotność powietrza Toleruje suche powietrze - nie zraszamy.

Podlewanie i nawożenie Latem podlewamy umiarkowanie, raz w tygodniu, pozwalając ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Zimą podlewamy rzadziej, co 3 tygodnie.wrogiem wężownicy jest nadmiar wody w doniczce (korzenie gniją, liście zamierają). Zapewniamy dobry drenaż. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 3 tygodnie.

Pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie, bardzo wytrzymała na warunki mieszkaniowe. Wycinamy pęd kwiatostanowy po obumarciu. Nie stosujemy nabłyszczacza.

Przesadzanie Młode rośliny co 2 lata, starsze co 3 lata, wiosną. Sansewieria lubi małe doniczki i przesadzamy ją dopiero, gdy ma za ciasno i może rozsadzić doniczkę. Do większych roślin stosujemy ciężkie donice o grubych ściankach. Sansewieria nie lubi częstego przesadzania - robimy to dopiero wtedy, gdy korzenie rozpierają doniczkę.

Rozmnażanie Liście tniemy na fragmenty długości 5-8 cm (wiosną lub późnym latem) - pamiętamy, żeby posadzić sadzonkę tak, jak rósł liść (nie do góry nogami). Podział roślin zalecany przy roślinach o pstrym ulistnieniu.

Najczęstsze choroby i szkodniki Gnicie podstaw liści spowodowane zalaniem. Opuchlaki, wełnowce. Problemy w uprawie objawy przyczyna blednięcie i zanikanie pasków na liściach niedostateczna ilość światła brunatne plamy na liściach, gnicie liści zbyt obfite podlewanie brązowienie i zasychanie liści niedobór wody i za wysoka temperatura powietrza suche, oparzone fragmenty liści wystawienie na zbyt silne promieniowanie słoneczne czarne, miękkie liście działanie chłodu miękkie i wiotkie młode liście przenawożenie rdzawobrązowe plamy na liściach stosowanie nabłyszczaczy.

Sansewieria gwinejska - ziemia

Ziemia żyzna, dobrze przepuszczalna. Ziemia liściowa z dodatkiem torfu. Stanowisko w pełni nasłonecznione lub półcieniste, znosi również zacienienie. Najlepsza jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Na dnie donicy trzeba ułożyć warstwę drenażu (2-3 cm).

Sansewieria gwinejska - cena

Koszt sadzonki waha się miedzy 10 - 30 zł w zależności od wielkości.

Sanseweria. Roślina w wężowej skórze

Sansevieria cylindrica, czyli cylindryczna

Jej stożkowate liście wyglądają jak rogi jednorożca. Są imponujące - dorastają do 80 cm długości. Starsze rośliny, które rozkładają się wachlarzowato, wymagają osobnych doniczek. Te na zdjęciu są młodziutkie, tuż po ukorzenieniu i po kilka zajmują jeden pojemnik. Niektóre mają już nowe odrosty.

Sansewieria gwinejska - właściwości

Od wielu lat w obiegu jest lista NASA roślin, które mają właściwości oczyszczające powietrze. Jedną z nich jest właśnie sansewieria gwinejska, która potrafi pochłaniać z powietrza szkodliwe substancje które w wyniku smogu wdzierają się do naszego mieszkania.  Ma zdolności pochłaniania dwutlenku węgla w nocy co sprawia, że to idealna roślina do sypialni, która pozwoli nam mocno i zdrowo się wysypiać.

Jeśli jednak macie w domu koty to trzeba z niej zrezygnować ponieważ zjedzenie jej listków może skończyć się nieprzyjemnościami  - np. wymiotami lub biegunką.

1 z 129.05.2003 WARSZAWA ROSLINY DONICZKOWE SANSEWIERIA
Fot. Paweł Słomczyński