Callistephus chinensis
Kategoria
rośliny jednoroczneKolor liści
ciemno zieloneStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaZastosowanie
rośliny ogrodoweGdy dni letnie dni stają się krótkie, a poranki chłodne, zakwitają jednoroczne astry. To wielobarwne gwiazdy naszych rabat i bukietów. Żaden kwiat jednoroczny nie występuje w tylu odmianach co aster chiński (Callistephus chinensis). Ma on też licznych miłośników. Ale niewielu z nich wie, że jego nowa polska nazwa to gwiazdosz, bo z prawdziwymi astrami (Aster) - np. z popularnymi marcinkami - nie łączy go bliskie pokrewieństwo. Brak też innych gatunków roślin należących do tego samego rodzaju. Jego kwiatostany (typowe dla rodziny astrowatych koszyczki) charakteryzują się równie dużą różnorodnością co dalii i chryzantem.
Aster chiński to jednoroczna roślina zielna. Pędy wzniesione, mocne i zdrewniałe, miękko owłosione. Liście owalne, ząbkowane, ciemnozielone i owłosione. Kwiaty pojedyncze, kultywary zwykle o kwiatach pełnych. Kwiaty języczkowe występują w bogatej gamie barw, kwiaty rurkowe są żółte.
Rozmiary Aster chiński osiąga wysokość do 80 cm, kultywary niższe.
Kwiatostany osiągają średnicę kilkunastu centymetrów. Mają pełną gamę barw, wśród których są błękit, granat, róż, czerwień (chociaż w nieco zgaszonym odcieniu), biel, żółć, a nawet zieleń. Środek jest zwykle żółty. Łodygi dorastają do metra, ale najwięcej jest odmian średniej wysokości (około 60 cm). Istnieje bardzo duża liczba odmian o różnej budowie koszyczków. Dzielimy je na grupy o kwiatach: pojedynczych, rurkowych, języczkowych. Wśród ostatnich wyróżnia się pomponowe, igiełkowe, koronowe, chryzantemowe i piwoniowe.
Do najpopularniejszych grup astra chińskiego należą odmiany:
Kwitnienie Długo kwitnie - od VII do pierwszych przymrozków
Okres uprawy roślin na rabatach wyznaczają przymrozki. Siewki nie są w stanie ich przetrwać, więc z siewem lub wysadzaniem rozsady nie należy się spieszyć.
Wczesne odmiany obdarzają nas kwiatami od końca lipca do połowy sierpnia (gatunek ten jest tzw. rośliną dnia krótkiego: gdy dni są za długie, nie zawiązuje pąków). Odmiany późne kwitną od września i giną po pierwszych jesiennych przymrozkach.
Dawniej aster chiński rósł w niemal każdym ogródku, dziś też nie brakuje chętnych do zdobienia nim rabat. Ładnie wygląda np. w wielobarwnym łanie lub z niewysokimi trawami ozdobnymi. Aster chiński w doniczce? Odmiany niskie można uprawiać w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Głównie jednak ulegamy czarowi jego bukietów, które kuszą nas na ulicznych straganach.
Bylina mało wymagająca. Wyższe odmiany mogą wymagać podpierania. Nie uprawiamy roślin w tym samym miejscu w kolejnych latach.
Stanowisko: Słoneczne (rośliny w półcieniu słabną i chorują).
Podłoże: Żyzne, przepuszczalne i próchniczne.
Siew: Aster chiński kiedy siać? W kwietniu w pomieszczeniu (dla astrów groźna jest zgorzel siewek) lub w maju do gruntu (te później zakwitają).
Aster chiński jak sadzić? W drugiej połowie maja, co 20-40 cm (zależnie od wielkości odmiany). Wysokie rośliny trzeba palikować.
Podlewanie: Jest konieczne, gdy ziemia przesycha. Podlewamy umiarkowanie, tak by gleba była przeciętnie wilgotna, w czasie suszy obficie.
Nawożenie: Umiarkowane nawozem wieloskładnikowym.
Choroby: W niesprzyjających dla roślin warunkach na liściach tworzą się plamy szarej pleśni i mączniaka. Choroby te ograniczymy, zmieniając co roku miejsce uprawy. Rośliny o skażonych przez wirusy kwiatach i liściach usuwamy i palimy. Fuzarioza astrów, choroby wirusowe, zgnilizna szyjki korzeniowej i korzeni. Mszyce.
Aster chiński - uprawa z nasion: Wysiew nasion w ciepłym inspekcie, wczesną wiosną. Aster chiński kiedy siać? Wprost do gruntu w połowie wiosny. Aster chiński jak zbierać nasiona? Nasiona zbiera się z przekwitłych kwiatów na rabacie lub po prostu pozwala im się samodzielnie wysiać.
Cięcie Usuwamy przekwitłe kwiaty by wydłużyć kwitnienie.
Zastosowanie Roślina ozdobna o kwiatach podobnych do stokrotek, uprawiana na rabatach ogrodowych lub w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty - kwiaty utrzymują się długo po ścięciu.