Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Aster chiński, gwiazdosz chiński (Callistephus chinensis ). Uprawa i pielęgnacja astrów

Callistephus chinensis

ASTER CHINSKI CALLISTEPHUS CHINENSIS
Fot. Stanisław Dziadowicz

Kolor kwiatów

fioletowe, karminowe, żółte

Kolor liści

ciemno zielone

Pora kwitnienia

jesień, lato

Rodzaj gleby

próchniczna, żyzna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Gdy dni letnie dni stają się krótkie, a poranki chłodne, zakwitają jednoroczne astry. To wielobarwne gwiazdy naszych rabat i bukietów. Żaden kwiat jednoroczny nie występuje w tylu odmianach co aster chiński (Callistephus chinensis). Ma on też licznych miłośników. Ale niewielu z nich wie, że jego nowa polska nazwa to gwiazdosz, bo z prawdziwymi astrami (Aster) - np. z popularnymi marcinkami - nie łączy go bliskie pokrewieństwo. Brak też innych gatunków roślin należących do tego samego rodzaju. Jego kwiatostany (typowe dla rodziny astrowatych koszyczki) charakteryzują się równie dużą różnorodnością co dalii i chryzantem.

Aster chiński to jednoroczna roślina zielna. Pędy wzniesione, mocne i zdrewniałe, miękko owłosione. Liście owalne, ząbkowane, ciemnozielone i owłosione. Kwiaty pojedyncze, kultywary zwykle o kwiatach pełnych. Kwiaty języczkowe występują w bogatej gamie barw, kwiaty rurkowe są żółte.

Rozmiary Aster chiński osiąga wysokość do 80 cm, kultywary niższe.

Astry chińskie odmiany

Kwiatostany osiągają średnicę kilkunastu centymetrów. Mają pełną gamę barw, wśród których są błękit, granat, róż, czerwień (chociaż w nieco zgaszonym odcieniu), biel, żółć, a nawet zieleń. Środek jest zwykle żółty. Łodygi dorastają do metra, ale najwięcej jest odmian średniej wysokości (około 60 cm). Istnieje bardzo duża liczba odmian o różnej budowie koszyczków. Dzielimy je na grupy o kwiatach: pojedynczych, rurkowych, języczkowych. Wśród ostatnich wyróżnia się pomponowe, igiełkowe, koronowe, chryzantemowe i piwoniowe. 

Do najpopularniejszych grup astra chińskiego należą odmiany:

  • książęce - o płaskim środku otoczonym kryzą z dłuższych kwiatów rurkowatych i kilkoma okółkami kontrastowo zabarwionych długich kwiatów języczkowatych, potocznie zwanych płatkami.
  • peoniowe - o pełnych koszyczkach i szerokich płatkach.
  • igiełkowe - o płatkach podobnych do igieł;
  • pomponowe - z płatkami ułożonymi niemal w kuleczkę;
  • koronowe
  • chryzantemowe
  • Odmiany wysokie: 'Andrella' - kwiaty amarantowe, wysokość 40 cm 'Ostrich Plume' - kwiaty o długich, pierzastych i wygiętych płatkach, odmiana odporna na choroby, wysokość 60 cm.
  • Odmiany średnie: 'Pompon Mixed' - kwiaty pomponowe, wysokość 40 cm
  • Odmiany karłowe: 'Dwarf Comet' - wysokość 20 cm
  • Do udanych polskich odmian tego gatunku należą m.in. 'Helenka' z żółtymi koszyczkami o średnicy do 14 cm i 'Rafaello' - z niebieskimi, o 2 cm większymi.

Kwitnienie Długo kwitnie - od VII do pierwszych przymrozków

Astry chińskie lubią ciepło i długie noce

Okres uprawy roślin na rabatach wyznaczają przymrozki. Siewki nie są w stanie ich przetrwać, więc z siewem lub wysadzaniem rozsady nie należy się spieszyć.

Wczesne odmiany obdarzają nas kwiatami od końca lipca do połowy sierpnia (gatunek ten jest tzw. rośliną dnia krótkiego: gdy dni są za długie, nie zawiązuje pąków). Odmiany późne kwitną od września i giną po pierwszych jesiennych przymrozkach.

Astry chińskie. Im ich więcej, tym lepiej

Dawniej aster chiński rósł w niemal każdym ogródku, dziś też nie brakuje chętnych do zdobienia nim rabat. Ładnie wygląda np. w wielobarwnym łanie lub z niewysokimi trawami ozdobnymi. Aster chiński w doniczce? Odmiany niskie można uprawiać w pojemnikach na balkonie lub tarasie. Głównie jednak ulegamy czarowi jego bukietów, które kuszą nas na ulicznych straganach.

Astry chińskie. Uprawa

Bylina mało wymagająca. Wyższe odmiany mogą wymagać podpierania. Nie uprawiamy roślin w tym samym miejscu w kolejnych latach.

Stanowisko: Słoneczne (rośliny w półcieniu słabną i chorują).

Podłoże: Żyzne, przepuszczalne i próchniczne.

Siew:  Aster chiński kiedy siać? W kwietniu w pomieszczeniu (dla astrów groźna jest zgorzel siewek) lub w maju do gruntu (te później zakwitają).

Aster chiński jak sadzić? W drugiej połowie maja, co 20-40 cm (zależnie od wielkości odmiany). Wysokie rośliny trzeba palikować.

Podlewanie: Jest konieczne, gdy ziemia przesycha. Podlewamy umiarkowanie, tak by gleba była przeciętnie wilgotna, w czasie suszy obficie.

Nawożenie: Umiarkowane nawozem wieloskładnikowym.

Choroby: W niesprzyjających dla roślin warunkach na liściach tworzą się plamy szarej pleśni i mączniaka. Choroby te ograniczymy, zmieniając co roku miejsce uprawy. Rośliny o skażonych przez wirusy kwiatach i liściach usuwamy i palimy. Fuzarioza astrów, choroby wirusowe, zgnilizna szyjki korzeniowej i korzeni. Mszyce.

Aster chiński - uprawa z nasion: Wysiew nasion w ciepłym inspekcie, wczesną wiosną. Aster chiński kiedy siać? Wprost do gruntu w połowie wiosny. Aster chiński jak zbierać nasiona? Nasiona zbiera się z przekwitłych kwiatów na rabacie lub po prostu pozwala im się samodzielnie wysiać. 

Cięcie Usuwamy przekwitłe kwiaty by wydłużyć kwitnienie.

Zastosowanie Roślina ozdobna o kwiatach podobnych do stokrotek, uprawiana na rabatach ogrodowych lub w pojemnikach. Nadaje się na kwiat cięty - kwiaty utrzymują się długo po ścięciu.

1 z 8ASTER CHINSKI CALLISTEPHUS CHINENSIS
Fot. Stanisław Dziadowicz
2 z 8Astry tradycyjnie uprawia się w wielobarwnym łanie, łącząc je z innymi kwiatami późnego lata.
fot. Lilianna Sokołowska
3 z 8Odmiana książęca 'Montezuma Pink White'
fot. Lilianna Sokołowska
4 z 8Odmiana pomponowa 'Pompon Blue'
fot. Wikimedia Commons/Vinayaraj
5 z 8Odmiana igiełkowa 'Pavlova Yellow'
fot. Flora Press
6 z 8Seria Serenade ma koszyczki o średnicy 3 cm i wysokość 75 cm. Służy jako "wypełniacz" bukietów.
fot. Wikimedia Commons/Andrey Korzun
7 z 8Odmiana półpełna 'STARLIGHT'
fot. Wikimedia Commons/Joe Ravi
8 z 8Odmiana peoniowa 'Princess Pink'
fot. Lilianna Sokołowska