Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Berberys Thunberga

Berberis thunbergii

BERBERYS DRZEWA I KRZEWY KWITNACE W OGRODZIE BOTANICZNYM
Fot. Marzena Hmielewicz / AG

Kolor kwiatów

żółte

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) to łatwe w uprawie, miododajne krzewy o ozdobnych liściach, kwiatach i owocach. Mają ciernie i silnie się rozgałęziają tworząc gęsty pokrój. Liście drobne, całobrzegie, owalne, w zależności od odmiany mogą mieć kolor zielony, żółty, czerwony, purpurowy lub pośredni odcień albo dwa kolory. Jesienią przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Krzewy zrzucają liście na zimę. Kwiaty drobne, żółte, zebrane w grona. Owoce to podłużne czerwone jagody, utrzymujące się na gałęziach przez zimę (są przysmakiem ptaków).

Odmiany Jest ich wiele, najpopularniejsze to 'Atropurpurea' - ma purpurowe liście, wymaga słonecznych stanowisk, roślinie wolniej od innych; 'Admiration' - karłowy, wolno rosnący krzew o szkarłatnych liściach z zieloną obwódką; 'Coronita' - ma wzniesiony pokrój, liście czerwone z zielonożółtym obrzeżem, 'Golden ring' - ma czerwonopurpurowe liście z żółtym obrzeżem, 'Erecta' - ma żółtozielone liście i strzeliste, gęste gałązki, 'Red Chief' - pędy przewieszające się, do 2 m wys., liście purpurowoczerwone, jesienią jaskrawoczerwone, 'Red Pillar' - ma wąski pokrój, wyprostowane pędy, wys. do 1,5 m, na górze liście czerwone, na dole zielone

Kwitnienie V- VI

Wymagania. Berberysy są zimoodporne i mogą rosnąć na każdej glebie, chociaż najbardziej optymalne są gleby próchnicze, lekko wilgotne. Stanowisko powinno być słoneczne, szczególnie w przypadku odmian barwnych.

Uprawa i pielęgnacja. Krzewy sadzimy od połowy jesieni do wczesnej wiosny. Rośliny sadzi się co 1 m w grupach, a w żywopłotach co 50-80 cm. Przy formowaniu żywopłotu skraca się wszystkie pędy o jedną czwartą wysokości, aby rośliny się intensywnie rozkrzewiły.

Rozmnażanie. Wysiew nasion w przypadku roślin gatunkowych, natomiast sadzonki dla odmian uprawnych o określonych cechach.

Cięcie. Nie jest konieczne, ale zalecane. Można przeprowadzić cięcie formujące, które nada kształt i zagęści roślinę, a co parę lat cięcie odmładzające- wycinamy wtedy najstarsze pędy, co pobudzi roślinę do intensywnego wzrostu. Gatunki zrzucające liście na zimę przycinamy późną zimą. Cięcie żywopłotów przeprowadza się raz do roku- dla roślin zrzucających liście na zimę późnym latem lub jesienią po opadnięciu owoców.

Podlewanie i nawożenie. Nie ma szczególnych wymagań, dobrze znosi okresowe braki wody. Podlewać umiarkowanie, gleba nie może być bardzo mokra.

Choroby i szkodniki. Nie występują, jedynie gatunek Berberis wilsoniae jest wrażliwy na rdzę źdźbłową.

Zastosowanie Żywopłoty cięte i niecięte- ze względu na ciernie pełnią również funkcje obronne, mieszane rabaty, ogrody skalne, jako tło lub pojedyncze okazy. Często wykorzystywane w parkach, skwerach i ulicznych nasadzeniach ze względu na swoją wytrzymałość na niekorzystne warunki. Poza funkcją ozdobną, berberys jest również rośliną leczniczą o działaniu przeciwgorączkowym i uspokajającym. Z owoców można zrobić konfitury, przecier, nalewki, wina i likiery.

1 z 6BERBERYS DRZEWA I KRZEWY KWITNACE W OGRODZIE BOTANICZNYM
Fot. Marzena Hmielewicz / AG
2 z 6Berberys Thunberga 'Red Pillar'
Agnieszka Waszak
3 z 6OGROD NA GLEBACH PRZECIETNYCH ROSLINY KRZEW BERBERYS THUNBERGA BERBERIS THUNBERGII ' ADMIRATION ' FOT. WIESLAW GAWRYS PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 1/2008 - OGROD DLA CIEBIE - 5 2008 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY OGRODY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA OGRODY NUMER SPECJALNY 1/2008 - OGROD DLA CIEBIE - CZASOPISMA
Fot. Fot Wiesław Gawryś
4 z 6Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Red Chief'
Fot. Ewa Narkiewicz
5 z 6Berberys Thunberga
Shutterstock
6 z 621.08.2009 KONSKOWOLA SZKOLKA OGRODNICZA JULIAN I GRZEGORZ KUROWSCY , KUROWSKI DLA MIESIECZNIKA OGRODY NZ. BERBERIS , BERBERYS FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO OGROD ROSLINY SZKOLKA HODOWLA
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta