Brunnera macrophylla
Kolor liści
jasno zieloneOdczyn gleby
obojętnyPora kwitnienia
wiosnaRodzaj gleby
próchnicznaStanowisko
półcieńWilgotność gleby
wilgotnaWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny ogrodoweBrunera to urocza bylina, która głównie kojarzy się z ogrodami naturalistycznymi. Sadząc ją w swoim ogrodzie możemy być pewni, że przetrzyma zimę i prawdopodobnie będzie się sama rozsiewać. Jej drobne kwiatki przypominają niezapominajki i kwitną wiosną, a liście pozostają zielone i żywotne do zimy. Brunera świetnie sprawdzi się na półzacienionych rabatach, przy oczkach wodnych oraz wśród roślin zadarniających, gdzie będzie mogła się swobodnie rozsiewać.
Brunera wielkolistna (Brunnera macrophylla).
W uprawie są brunery o kremowoplamistych liściach.
Brunera wielkolistna - (Boraginaceae) - pochodzi z Kaukazu. Uprawiana od 1825 roku. Kwiaty ma podobne do niezapominajek (Myosotis). Kwiaty są drobne niebieskie z żółtą gardzielą o średnicy ok 5-10mm. Brunera ma liście odziomkowe o sercowatej nasadzie. Liście na długich ogonkach. Na liściach widoczne unerwienie. Dobrze wygląda w towarzystwie paproci i pierwiosnków, a także nad wodą przy knieci błotnej.
Rozmiary Dorasta do około 40 cm wysokości. Kwiaty są drobne, przypominają niezapominajki, zebrane w luźne wiechy. Liście odziomkowe są grube, a liście łodygowe małe i wąskie.
Kwitnienie Brunera kwitnie od maja do czerwca.
Wymagania Cieniste, półcieniste stanowisko. Przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko zasadowym.
Uprawa i pielęgnacja Łatwa w uprawie. Rośnie prawie na każdej glebie.
Stanowisko: najlepiej rośnie w lekkim półcieniu.
Rodzaj gleby: żyzna, próchnicza. Brunera lubi świeże gleby, zasobne w próchnicę.
Wilgotność gleby: umiarkowanie wilgotna.
Odczyn gleby: lekko zasadowy.
Odporność na mróz: odporna na mróz i wiosenne przymrozki.
Sadzenie: przed posadzeniem ziemię należy dokładnie oczyścić z chwastów i lekko nawodnić. Szkółkarze zalecają planowanie sadzenia od 7 do 10 sztuk roślin na m².
Podlewanie: brunera lubi mieć stale lekko wilgotną ziemię, źle znosi suszę i wtedy trzeba o nią szczególnie zadbać. Brunera posadzona w półzacienionym miejscu będzie potrzebowała podlewania po posadzeniu i w trakcie występowania suszy. Dorosła roślina powinna poradzić sobie sama w pozostałych okresach.
Nawożenie: w okresie wiosennym, nawozami wieloskładnikowymi.
Rozmnażanie: roślinę rozmnażamy poprzez sadzonki korzeniowe wczesną wiosną lub podział dojrzałych roślin w środku lata, najlepiej na początku sierpnia. Brunera w dobrych warunkach rozsiewa się sama.
Podlewanie i nawożenie Jeśli posadzimy brunerę w miejscu słonecznym należy im zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża.
Cięcie Jak w przypadku większości bylin, po zakończonym okresie kwitnienia przycina się łodygi kwiatowe.
Choroby: Brunera jest odporna na choroby i szkodniki
Szkodniki: brak.
Zbiór kwiatów: nie mają żadnego zastosowania, po przekwitnięciu warto ściąć łodygi kwiatowe.
Zbiór nasion: nie zaleca się samodzielnego rozmnażania poprzez nasiona gdyż jest to zbyt skomplikowany proces.
Zastosowanie: brunera to bylina , która pięknie wzbogaci dywany z roślin zadarniających. Bardzo dobrze poradzi sobie także pod drzewami o ile będzie tam dość wilgotno, a także na rabatach. Brunera to doskonała roślina do ogrodów naturalistycznych. Idealna do do obsadzania pojemników i na rabaty.