Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dereń jadalny

Cornus mas

ROSLINA KRZEW KWIATY DEREN JADALNY CORNUS MAS FOT. PIOTR BANASZCZAK PUBLIKACJA OGRODY NR 3 (107) - 3 2008
Fot. Piotr Banaszczak

Kolor kwiatów

żółte

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wiosna

Rodzaj gleby

dowolna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Dereń właściwy, inaczej jadalny (Cornus mas) Zrzucający na zimę liście najpierw wolno rosnący krzew, po latach drzewo o szerokiej koronie. Drobne żółte kwiaty ukazują się przed rozwojem liści. Liście zielone, jajowato-eliptyczne o długości do 10 cm i zaostrzone na wierzchołku wyrastają na gałęziach nakrzyżległe. Na jesieni przebarwiają się na brązowoczerwony kolor. Najczęściej ciemnoczerwone, ale też żółte lub prawie czarne owoce, do 2 cm długości (u niektórych odmian większe) zawierają twardą pestkę. Mają słodki, lekko cierpki smak. Owoce w zależności od odmiany dojrzewają od końca lipca do października. Szybko opadają.

Rozmiary Do około 5 m wysokości i podobnej szerokości.

Odmiany Ozdobne: 'Variegata' - liście zielone z kremową, nieregularną obwódką, często różowiejącą; 'Aurea' - młode liście zielonożółte, starsze jasnozielone; 'Aurea Elegantissima' - liście z żółtym i białym obrzeżeniem, które stopniowo czerwienieje. Owocowe: 'Jantarnyj' - bardzo plenna, o żółtych, przezroczystych owocach, dojrzewająca w połowie września; 'Korałłowyj Marka' - owoce czerwone, dojrzewają w pierwszej połowie sierpnia; 'Elegantnyj' - owoce czerwone, dojrzewają na przełomie lipca i sierpnia; 'Jolico' - odmiana obcopylna o bardzo dużych ciemnopurpurowych owocach dojrzewających na przełomie września i października.

Kwitnienie Pod koniec marca albo na początku kwietnia.

Wymagania Roślina tolerancyjna, także pod względem pH gleby, nie odpowiadają jej jedynie tereny podmokłe i jałowe piaski.

Uprawa i pielęgnacja Najbardziej odpowiednia jest gleba gliniasta o odczynie lekko zasadowym. Roślina całkowicie wytrzymały na mrozy i na suszę, długowieczna, owocuje przez kilkadziesiąt lat. Większość odmian może sama się zapylać, jednak obficiej owocują, gdy obok siebie rosną przynajmniej dwie różne.

Rozmnażanie Ukorzenianie sadzonek zielnych, okulizacja, szczepienie, lub najłatwiej przez odrosty korzeniowe. Rośliny z nasion nie odtwarzają wiernie cech matecznych i późno owocują.

Cięcie Nie wymaga.

Podlewanie i nawożenie Zasilanie kompostem lub przekompostowanym obornikiem. Podlewanie nie jest konieczne.

Choroby i szkodniki. Nie choruje.

Zastosowanie Dekoracyjny krzew ze względu na wczesne kwitnienie i ozdobne liście. Owoce można spożywać na surowo lub używać na przetwory i nalewki. Cenna roślina miododajna.

1 z 2ROSLINA KRZEW KWIATY DEREN JADALNY CORNUS MAS FOT. PIOTR BANASZCZAK PUBLIKACJA OGRODY NR 3 (107) - 3 2008
Fot. Piotr Banaszczak
2 z 2Encyklopedia roślin: Deren jadalny

Czytaj więcej o "Dereń jadalny"

Dereń jadalny
Zdrowy dereń jadalny może dożyć 100 lat. Nie należy go przesadzać ani zalewać.
ROSLINA KRZEW DEREN JADALNY CORNUS MAS OWOCE FOT. PIOTR BANASZCZAK PUBLIKACJA OGRODY NR 10 (114) - 10 2008 PUBLIKACJA OGRODY NR 5 (133) - 5 2010