Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Katalpa

Catalpa

Encyklopedia roślin: Katalpa  surmia  catalpa  jest drzewem lisciastym

Kolor kwiatów

białe, żółte

Kolor liści

zielone, żółte

Pora kwitnienia

jesień, lato

Rodzaj gleby

dowolna, żyzna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Surmia, katalpa (Catalpa). Drzewa o kształtnych, zaokrąglonych koronach i efektownych, dużych liściach. Kwiaty białe lub żółte, zebrane w wiechy, miododajne. Owoc - zwisające łuszczyny.

Rozmiary Surmie osiągają maksymalnie około 20 m wysokości.

Gatunki i odmiany Surmia zwyczajna, bignoniowa (Catalpa bignonioides) - rozłożyste drzewo o szerokiej koronie, liście sercowate, zielone i pachnące, kwiaty białe z purpurowo-żółto nakrapianą gardzielą, zebrane w wiechy, łuszczyny o długości 36 cm, wysokość i szerokość po 25 latach wynosi 10 x 8 m, ostateczna wysokość 15 m. Odmiana 'Aurea' - o bladożółtych, aksamitnych liściach, maksymalnie dorasta do 20 m. Surmia pośrednia (Catalpa x erubescens) 'Purpurea' - młode liście są ciemnopurpurowe - prawie czarne, potem stają się ciemnozielone, wysokość i szerokość po 20 latach: 4,5 x 3 m, ostatecznie mierzy 15 m. Surmia żółtokwiatowa (Catalpa ovata) - liście mają 1-2 pary bocznych klap i są miękko owłosione, ogonki i nerwy liści są purpurowe, kwiaty żółto-kremowe, wysokość ostateczna 10-15 m. Surmia wielkokwiatowa (Catalpa speciosa) - liście miękko owłosione z purpurowymi ogonkami i nerwami, kwiaty podobne jak u surmii zwyczajnej, ale większe i pojawiają się VI-VII, łuszczyny o długości 45 cm.

Kwitnienie VI-VII - VIII-IX

Wymagania Gleba każda, jednak najlepsza jest żyzna, utrzymująca wilgoć. Stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte.

Uprawa i pielęgnacja Drzewo łatwe w uprawie, odporne, o małych wymaganiach. Młode surmie chronimy przed przymrozkami. Starsze drzewa są całkowicie odporne na mróz.

Rozmnażanie Nasiona, sadzonki zielne lub półzdrewniałe, okulizacja.

Cięcie Niekonieczne. Przycinamy lub podpieramy gałęzie nadmiernie obciążone liśćmi.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy dobrze w upalne lato.

Choroby i szkodniki Mączniak prawdziwy, opieńkowa zgnilizna korzeni, werticilioza, plamistość liści, gruzełek cynobrowy.

Zastosowanie Roślina ozdobna o niezwykle efektownych liściach, kwiatach i owocach. Nadaje się do nasadzeń miejskich i ogrodów.

1 z 2Encyklopedia roślin: Katalpa  surmia  catalpa  jest drzewem lisciastym
2 z 2Encyklopedia roślin: Katalpa  Szybko rosnie i swietnie znosi miejskie w

Czytaj więcej o "Katalpa"

Donice ogrodowe i inne dodatki, czyli szybka metamorfoza salonu w stylu klasycznym
Meble ogrodowe
Ten dom kochają wszyscy. W sumie nie ma się co dziwić. Jest naprawdę idealny...przynajmniej dla jego mieszkańców.
Gotowy projekt domu - metamorfoza. Katalogowiec w Dolinie Kluczwody zmienil się w oryginalny, nowoczesny dom Emil 2.0. Proj. Agnieszka Brzostek z pracowni AB Concept Design i Wojciech Gawinowski z Vostok Design
System MPH DUAL
Catalpa bignonioides SLOWA KLUCZOWE: Catalpa bignonioides trees deciduous large leaves bell-shaped flowers late summer long slender capsule seeds
Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach. Proj. Stanisław Niemczyk
Katalpa zwyczajna (zwana także surmią zwyczajną lub surmią bignoniową) - dorasta do 8-10 m, ma duże, jasnozielone liście i bardzo ładne, białe kwiaty, które rozwijają się w lipcu. Dobrze rośnie nawet w piaszczystej glebie