Firletka to roślina, która przez starożytnych Rzymian zwana była Lychnis, co w tłumaczeniu oznacza lampę. Liście jednego z gatunków znalazły wówczas zastosowanie jako knoty do lamp. Dziś firletka zdobi głównie pola i łąki Europy. W Polsce spotykana pospolicie także na torfowiskach i moczarach, a w ogródkach uprawiana przez wzgląd na piękne kwiaty niektórych gatunków. Występuje w postaci obupłciowej lub jako osobny kwiat męski i żeński.
Rozmiary. Od 30 do 90 cm, firletka alpejska osiąga rozmiar do ok. 20 cm.
Gatunki. Znanych jest ok. 35 gatunków firletek. Najbardziej popularne to: firletka poszarpana, kwiecista, firletka Jowisza, smółka i chalcedońska.
Wymagania, stanowisko. Firletka nie ma dużych wymagań uprawowych, najlepiej czuje się na glebach dobrze nawodnionych, zasobnych w próchnicę i składniki mineralne.
Kwitnienie. Od maja do czerwca.
Uprawa i pielęgnacja. Roślina mało wymagająca, dobrze czuję się na stanowiskach nasłonecznionych. Firletka chalcedońska nie lubi zbyt wilgotnego podłoża.
Rozmnażanie. Przez wysiew nasion lub podział dobrze rozrośniętych, dłużej uprawianych kęp.
Cięcie. Roślina nie wymaga cięcia, można jedynie usuwać kwiaty po przekwitnięciu.
Podlewanie i nawożenie. Firletka nie wymaga nawożenia, utrzymywanie wilgotnego podłoża jest wskazane szczególnie w okresie kwitnienia.
Najczęstsze choroby i szkodniki. Ślimaki niszczą młode liście. Niekiedy firletki padają ofiarą mączniaka prawdziwego.
Zastosowanie. Ozdobne, do ogrodów i ogródków, na mieszane rabatki, a także jako kwiat cięty. Firletka stosowana jest również w medycynie ludowej.