Fuchsia hybrida
Fuksja mieszańcowa (Fuchsia hybrida). Stale zielony ciepłolubny mieszaniec międzygatunkowy o drewniejących pędach wywodzący się od wielu gatunków fuksji. Odmiany mają krzewiasty, półzwisły lub zwisły pokrój. Niezwykle dekoracyjne, zazwyczaj wielobarwne kwiaty, w odcieniach różu do ciemnego fioletu lub czerwone, rzadko białe, zwisają na długich szypułkach. Ich działki kielicha wyglądają jak płatki. Właściwe płatki u kwiatów pojedynczych są cztery, więcej u półpełnych i pełnych. Kwiaty mogą mieć od około1 cm do kilku centymetrów długości, wyjątkowo są jeszcze okazalsze. Po zapyleniu przez owady jesienią powstają fioletowe owoce podobne do małych śliwek.
Rozmiary Formy krzewiaste ponad metr wysokości, karłowe są niewielkie.
Odmiany ' Sunangels White Deep Purple' - pokrój półzwisy, półpełna, biało-czerwony kielich, ciemnofioletowe płatki; 'Cliantha' - pokrój półzwisy, pełna, czerwony kielich, fioletowe płatki; 'Deutsche Perle' - pojedyncza, pokrój krzaczasty, biały kielich, czerwone płatki; 'Diana Princess of Wales' - pokrój krzaczasty, pojedyncza, kwiaty jasnofioletowe, 'Thalia' - pokrój krzaczasty, pojedyńcza, kawiaty długie i wąskie, czerwone; 'Shadow Dancer Betty' - pokrój krzaczasty, kielich czerwony, płatki białe, 'Shadow Dancer Improved Rosella' - pokrój krzaczasty, pojedyncza, kwiat różowobiały.
Kwitnienie Od wczesnej wiosny do późnej jesieni.
Wymagania Półcień lub cień, ziemia próchnicznotorfowa o lekko kwaśnym odczynie, latem ciepło, zimą chłodniej, najlepiej około 10oC.
Uprawa i pielęgnacja Latem może stać na zewnątrz w półcienistych miejscach. Na silnym słońcu większość słabo rośnie. Wyjątkiem są odmiany z grupy Triphylla, np. 'Thalia', które znoszą silne nasłonecznienie. Może zimować w chłodnych, niezbyt jasnych pomieszczeniach, ale kiedy wiosną zaczyna wypuszczać liście, wymaga więcej światła. W cieple nadmiernie się wyciąga, osłabia i później słabo kwitnie.
Rozmnażanie Od wiosny do końca lata z sadzonek pędowych z dwiema parami liści.
Cięcie W lutym skraca się pędy o 2/3 długości nadając koronie regularny kształt. Bardzo duże okazy, uprawiane latem na balkonie należy przed wniesieniem do domu przyciąć, by nie zajmowały dużo miejsca.
Podlewanie i nawożenie Ziemia powinna być stale średnio wilgotna, bo rośliny szybko więdną. W sezonie zasilanie co dwa tygodnie nawozem dla roślin kwitnących.
Choroby i szkodniki Gdy jest wilgotno roślinie zagraża szara pleśń, objawiającą się żółtymi plamami, które z czasem pokrywają się szarym, pylącym nalotem. Chore pędy jak najszybciej trzeba usuwać i niszczyć. Wiosną mogą pojawić się mszyce, a jesienią na liściach białe muszki - mączliki. Zwalcza się je doglebowymi preparatami owadobójczymi.
Zastosowanie Roślina pokojowa oraz do balkonowych skrzynek i wiszących pojemników. Okazy prowadzone jako drzewka latem wystawia się na tarasy lub dołuje w donicach na rabatach. Owoce są jadalne i mogą być dodatkiem do deserów i sałatek.