Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Glorioza

Encyklopedia roślin: glorioza   br fiolek alpejski Cyclamen   br pelarg

Glorioza (Gloriosa) Rodzaj obejmuje 6 gatunków roślin bylinowych, które tworzą walcowate bulwy. Liście szerokolancetowate, pochwiasto obejmują łodygę i kończą się cienkim wąsem czepnym. Kwiaty promieniste, pofalowane, z 6 listkami okwiatu barwy żółtej i czerwonej, które w pełni kwitnienia wywijają się łukowato do góry i odsłaniają 6 dużych, sterczących poziomo pręcików. Owoc - torebka.

Rozmiary 20 lutego 1980 (Siedlce)20 lutego 1980 (Siedlce)

Gatunki Glorioza Rotszylda (Gloriosa rothschildiana) - listki okwiatu u nasady żółto-pomarańczowe, u góry wiśniowo-czerwone. Gatunek wykorzystywany głównie na kwiat cięty, rzadziej jako roślina doniczkowa i ogrodowa. Glorioza wspaniała (Gloriosa superba) - kwiaty czerwone z żółtą nasadą, 'Lutea' - kwiaty żółte z zieloną nasadą.

Kwitnienie Lato.

Stanowisko Miejsce słoneczne, ciepłe, ale chronimy przed silnym słońcem w godzinach południowych. Temperatura w okresie spoczynku 10-13oC. Temperatura maksymalna w lecie 30oC, minimalna 18oC.

Podlewanie i nawożenie Wiosną podlewamy umiarkowanie, latem, w okresie kwitnienia stopniowo zwiększamy podlewanie do codziennego. W okresie spoczynku nie podlewamy. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 7 dni, gdy roślina osiągnie 30 cm aż do obumarcia liści.

Wilgotność powietrza Wilgotność względna powietrza 70-80%. Latem zraszamy codziennie i ustawiamy doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami.

Pielęgnacja Roślina bardzo delikatna, wymaga starannej opieki. Źle znosi gwałtowne spadki temperatury, które wywołują duże, nekrotyczne plamy na liściach. Po przekwitnieniu usuwamy kwiaty i zmniejszamy podlewanie, a gdy obumrą liście i łodygi, ucinamy je przy ziemi i nie podlewamy. Ustawiamy doniczkę w ciemnym miejscu w temperaturze 10-13oC. Wczesną wiosną wyjmujemy bulwy, dzielimy i sadzimy. Młode bulwy kwitną po 2 latach.

Przesadzanie Bulwy można przesadzać co roku, przez 3-5 lat. Sadzimy je na głębokość 5 cm do doniczek 15 cm. Ziemia ogrodnicza, substrat torfowy z dodatkiem gliny

Rozmnażanie Podział bulw - pojedyncza bulwa wytwarza dwie bulwy potomne. Wysiew nasion.

Najczęstsze choroby i szkodniki Mokra zgnilizna bakteryjna bulw, korzeni i łodyg, fuzaryjna zgnilizna bulw. Plamistość pierścieniowa i smugowatość liści. Rozkruszek korzeniowy, ziemiórki, opuchlaki, ślimaki.

1 z 1Encyklopedia roślin: glorioza   br fiolek alpejski Cyclamen   br pelarg

Czytaj więcej o "Glorioza"

Żółto-czerwone płatki gloriozy mają faliste brzegi. W kwiecie układają się na kształt korony.