Juniperus squamata
Odczyn gleby
kwaśnyZastosowanie
rośliny ogrodoweJałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) Jałowiec łuskowaty jest rośliną o zmiennym pokroju- może być rozesłanym krzewem lub małym drzewem. Igły ma zimozielone, sztywne, krótkie i kłujące, o wyraźnym niebieskim odcieniu. Gałązki jałowca łuskowatego pokryte są wyłącznie igłami, bez łusek, na co mylnie wskazuje nazwa gatunku, i mają o obwisające wierzchołki. Roślina rozdzielnopłciowa, dwupienna. Tworzy mięsiste, małe i kuliste szyszkojagody o ciemnym zabarwieniu.
Rozmiary Osiąga do 2 m wysokości i 4 m szerokości.
Odmiany 'Blue Carpet' - odmiana dość silnie rosnąca, osiąga 0,5 do 1 m wysokości i 2 m szerokości - po 10 latach 30 cm wysokości i 1,2 m szerokości, pokrój płożący, ulistnienie srebrzysto-niebieskie. 'Dream Joy' - odmiana karłowa, spłaszczona, po 10 latach osiąga 30 cm wysokości i 80 cm szerokości, delikatne pędy pokrywają szaroniebieski igły, a w okresie wzrostu młode przyrosty pięknie z nimi kontrastują swoim złocistożółtym zabarwieniem. 'Holger' - odmiana niska, krzaczasta, średnie tempo wzrostu, po 10 latach osiąga 0,5 m wysokości i 1 m szerokości, starsze ulistnienie srebrzysto-niebieskie, młodsze złocisto-żółte. 'Meyeri'- odmiana o krzaczastym, wyprostowanym pokroju, ma kilka głównych pędów, które wyrastają skośnie i na końcach lekko się przewieszają, ulistnienie srebrzysto-niebieskie. Wymaga dość żyznego i wilgotnego podłoża.
Wymagania Roślina bardzo tolerancyjna względem podłoża. Najlepsze są gleby lekkie, piaszczyste i suche o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Stanowisko dobrze nasłonecznione, lekkie zacienienie znoszą niektóre odmiany.
Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Wytrzymała na susze, mrozy i miejskie zanieczyszczenia. Źle znosi przesadzanie. Rozmnażanie Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez sadzonki z piętką. Cięcie Dobrze znosi cięcie. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche lub umiarkowanie wilgotne.
Choroby i szkodniki Jałowce podatne są na choroby grzybowe. Igliwie mogą atakować mszyce.
Zastosowanie Jałowiec łuskowaty polecany jest do zadrzewień krajobrazowych, w parkach i ogrodach, do rekultywacji oraz jako roślina okrywowa. Natomiast jej liczne odmiany wykorzystywane są w ogrodach skalnych, alpinariach, w ogrodach przydomowych i wrzosowiskowych.