Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cyprysik Lawsona

Chamaecyparis lawsoniana

29.06.2003 RADZIEJOWICE WOJEWODZTWO MAZOWIECKIE OGROD PRYWATNY PANSTWO DANUTA I KRZYSZTOF NIZYNSCY NIZYNSKI NIZYNSKA DRZEWA IGLASTE ZYWOTNIK THUJA
Fot. Paweł Słomczyński / AG

Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) Gatunek zimozielonego, szybko rosnącego drzewa o stożkowym, prostym pokroju. Wierzchołek korony charakterystycznie się przewiesza. Kora czerwonawo-brązowa, łuszczy się płatami. Igliwie łuskowate, przylegające do pędów. Gałązki pokryte woskowym nalotem, niebieskawo-zielone, od spodu na styku łusek znajdują się białawe linie, tworzące wzór w kształcie litery X. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy małe, kuliste, brązowe i pokryte biało-niebieskim, woskowym nalotem szyszki.

Rozmiary Osiąga 1-25 m wysokości.

Odmiany 'Albovariegata'- odmiana wolno rosnąca, pokrój jajowato-stożkowaty, pędy ciemnozielone z rozrzuconymi nieregularnie białymi plamkami, miejscami zdarzają się na roślinie pędy w całości kremowe. Osiąga około 2-3 m wysokości. 'Bautchensis' ? odmiana wolno rosnąca o jajowato-stożkowym pokroju. Igliwie szaro-niebiesko-zielone. Osiąga 1- 2 m wysokości. 'Ellwoodii' ? wolno rosnąca, wielopędowa forma krzewiasta, pokrój stożkowaty, gęsto-rozgałęziona, ulistnienie niebieskawo-zielone, wysokość 3-5 m.

Wymagania Przeciętna gleba ogrodowa, ale na żyznym podłożu wykazuje szybszy wzrost. Odczyn pH lekko kwaśny. Stanowisko zaciszne, słoneczne lub w przypadku niektórych odmian półcieniste. Wymaga wysokiej wilgotności powietrza, nie toleruje zanieczyszczonego powietrza ? źle rośnie na terenach przemysłowych.

Uprawa i pielęgnacja Roślina niedostatecznie mrozoodporna, polecana do uprawy tylko w zachodniej Polsce. Młode rośliny okrywamy na zimę. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez sadzonki pędowe z piętką, szczepienie. Cięcie Usuwamy złamane i uschnięte pędy. Znosi strzyżenie, ale nie jest ono wymagane ze względu na ozdobny naturalny pokrój rośliny. Podlewanie i nawożenie Podłoże umiarkowanie wilgotne.

Choroby i szkodniki Roślinę mogą atakować grzyby z rodzaju Phytophthora i Heterobasidion, opieńka miodowa, szara pleśń. Szkodnikami zagrażającymi cyprysikom są: mszyce, tarczniki i przędziorki.

Zastosowanie Cyprysiki polecane są do nasadzeń pojedynczych lub grupowych, w ogrodach i w zieleni publicznej. Wolno rosnące, karłowe odmiany znajdują zastosowanie w ogrodach orientalnych, jako rośliny okrywowe oraz na skalniakach.

1 z 129.06.2003 RADZIEJOWICE WOJEWODZTWO MAZOWIECKIE OGROD PRYWATNY PANSTWO DANUTA I KRZYSZTOF NIZYNSCY NIZYNSKI NIZYNSKA DRZEWA IGLASTE ZYWOTNIK THUJA
Fot. Paweł Słomczyński / AG