Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jałowiec pośredni

(Juniperus x media)

Odczyn gleby

kwaśny

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 1 m, do 2 m, do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jałowiec pośredni, jałowiec Pfitzera (Juniperus x media, Juniperus x pfitzeriana) Gatunek mieszańcowy, uzyskany ze skrzyżowania jałowca chińskiego i sabińskiego. Jego odmiany są zmienne, bujnie rosnące. Ulistnienie igiełkowate i łuskowate, zimozielone, niekłujące, o zielonej barwie. Roślina rozdzielnopłciowa, dwupienna. Tworzy mięsiste, kuliste szyszkojagody.

Rozmiary Osiąga do 2-3 m wysokości.

Odmiany 'Pfitzeriana Aurea' ? odmiana silnie rosnąca, krzaczasta, o pędach wznoszących się z krótkiego pnia i przewisających końcach, igły złotożółte, z czasem żółtozielone. 'Old Gold' ? odmiana wolniej rosnąca od pozostałych, rozłożysta i gęsto pokryta złocistożółtym igliwiem. 'Pfitzeriana Compacta' ? odmiana dość silnie rosnąca, krzaczasta, igły niebieskawe i bardzo kłujące, osiąga około 1 m wysokości i 2 m szerokości ?Mint Julep? ? odmiana dość silnie rosnąca, o zwartym i krzaczastym pokroju, igliwie intensywnie zielone

Wymagania Roślina bardzo tolerancyjna względem podłoża. Najlepsze są gleby lekkie, piaszczyste i suche. Stanowisko dobrze nasłonecznione, lekkie zacienienie znoszą niektóre odmiany.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Wytrzymała na susze, mrozy i miejskie zanieczyszczenia. Zimą zaleca się obwiązywanie krzewu sznurkiem, by zapobiec rozłamywaniu się pędów pod ciężarem śniegu. Jałowiec źle znosi przesadzanie. Rozmnażanie Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez sadzonki z piętką. Cięcie Bardzo dobrze znosi strzyżenie i formowanie, ale naturalna forma jest wystarczająco ozdobna. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche.

Choroby i szkodniki Jałowce podatne są na choroby grzybowe. Igliwie mogą atakować mszyce.

Zastosowanie Jałowiec pośredni polecany jest do parków, ogrodów naturalistycznych i przydomowych. Może być sadzony pojedynczo lub w grupach, również jako roślina okrywowa.