Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jałowiec rozesłany

Juniperus procumbens

kwietnik, iglaki
Fot. Agnieszka Syga

Odczyn gleby

kwaśny

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jałowiec rozesłany (Juniperus procumbens) Jałowiec rozesłany to wolno rosnący, zimozielony krzew, o płożącym pokroju. Pędy ma sztywne i gęsto rozgałęzione, ścielące się po ziemi. Igły są ciemnozielone, szydlaste, sztywne i kłujące. Roślina rozdzielnopłciowa, dwupienna. Tworzy mięsiste, kuliste szyszkojagody o barwie brązowej.

Rozmiary Osiąga od 0,5 do 1 m wysokości. Odmiany 'Bonin Isles' - odmiana wolno rosnąca, ale silniej od odm. 'Nana', pokrój płożący, pędy sztywne i mocno przylegające do ziemi, igły niebieskawozielone. Osiąga do 20 cm wysokości. Dostępna w formie piennej. 'Kishiogima' - odmiana płożąca, pędy proste i sztywne, ulistnienie igiełkowate, żółtozielone. Odmiana odporna na działanie słońca, brak oparzeń słonecznych. 'Nana' - karłowa, ścieląca się odmiana jałowca, jej pędy są sztywne i gęsto obsadzone niebieskawozielonymi, krótkimi igłami. Dostępna również w formie piennej do uprawy w pojemnikach na balkonach i tarasach.

Wymagania Roślina bardzo tolerancyjna względem podłoża. Najlepsze są gleby lekkie, piaszczyste i suche o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko dobrze nasłonecznione, ponieważ jest to roślina wyjątkowo światłolubna.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Wytrzymała na susze, mrozy i miejskie zanieczyszczenia. Źle znosi przesadzanie. Rozmnażanie Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez sadzonki z piętką. Cięcie Nie wymaga - roślina niska, dywanowa. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche.

Choroby i szkodniki Jałowce podatne są na choroby grzybowe. Igliwie mogą atakować mszyce.

Zastosowanie Jałowiec rozesłany jest jednym z najlepszych gatunków okrywowych, tworzy zwarte i gęste kobierce, dlatego polecany jest do ogrodów skalnych, na murki i skarpy, a także do uprawy w dużych pojemnikach.

1 z 2kwietnik, iglaki
Fot. Agnieszka Syga
2 z 225.10.2003 WARSZAWA JALOWIEC ROZESLANY NANA KRZEW KARLOWY DONICZKA STYLIZACJA MONIKA LUCZKO ALDONA ZAKRZEWSKA FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 12 (147) - 12.2003
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG