Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jałowiec nadbrzeżny

Juniperus conferta

Encyklopedia roślin: Jalowiec nadbrzezny  Juniperus conferta   Blue Pac

Kolor liści

biało-zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 50 cm

Jałowiec nadbrzeżny (Juniperus conferta) Gatunek niskiego i rozłożystego krzewu o gęstych, płożących pędach. Igliwie długie, intensywnie zielone z białymi pręgami na wierzchniej stronie, kłujące. Roślina jednopienna. Tworzy duże, kuliste szyszkojagody o granatowo-niebieskiej barwie, pokryte srebrzystym, woskowym nalotem.

Rozmiary Osiąga do 0,3 m wysokości i 1,5 m szerokości

Odmiany 'Emerald Sea' - odmiana średnio szybko rosnąca, bardzo niska - osiąga około 30 cm wysokości, pędy długie, sztywne i rozpostarte. Igliwie szmaragdowo-zielone z szarym odcieniem, zimą staje się żółtawe, rynienkowate i kłujące . 'Blue Pacific' - odmiana rozłożysta, dość wolno rosnąca, igliwie długie, niebieskawe i kłujące, osiąga wysokość około 0,4 m i szerokość 1 m po 10 latach.

Wymagania Roślina bardzo tolerancyjna względem podłoża. Najlepsze są gleby lekkie, piaszczyste i suche. Stanowisko dobrze nasłonecznione, lekkie zacienienie znoszą niektóre odmiany.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Wytrzymała na susze, mrozy i miejskie zanieczyszczenia. Zimą zaleca się obwiązywanie krzewu sznurkiem, by zapobiec rozłamywaniu się pędów pod ciężarem śniegu. Jałowiec źle znosi przesadzanie ze względu na płytki system korzeniowy. Rozmnażanie Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez sadzonki z piętką. Cięcie Bardzo dobrze znosi strzyżenie i formowanie, ale nie jest wymagane. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche.

Choroby i szkodniki Jałowce podatne są na choroby grzybowe. Igliwie mogą atakować mszyce.

Zastosowanie Jałowiec płożący jest jednym z najpopularniejszych gatunków okrywowych, polecany do ogrodów przydomowych, skalnych i wrzosowiskowych, na skarpy i murki, a także do zieleni publicznej.

1 z 1Encyklopedia roślin: Jalowiec nadbrzezny  Juniperus conferta   Blue Pac