Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jałowiec wirginijski

Juniperus virginiana

Encyklopedia roślin: Jalowiec wirginijski  Juniperus virginiana

Kolor liści

niebiesko-zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Jałowiec wirginijski (Juniperus virginiana) Gatunek tworzący wysoką, zwężającą się kolumnę o wzniesionych pod ostrym kątem wałeczkowatych pędach i grubym pniu. Igły są mięsiste, łuskowate i niebieskawo-zielone, niekłujące. Roślina rozdzielnopłciowa, dwupienna. Tworzy mięsiste, kuliste szyszkojagody o barwie fioletowo-granatowej.

Rozmiary Osiąga do 30 m wysokości

Odmiany 'Blue Cloud' - pokrój szeroko-rozłożysty, igły srebrzysto-niebieskie, po 10 latach osiąga niecały metr wysokości i 1,5 m szerokości 'Grey Owl' - odmiana rozłożysta, szybko rosnąca, igliwie srebrzysto-szare, po 30 latach osiąga około 2 m wysokości i 4 m szerokości 'Sulphur Spray' - odmiana o jasnożółtym lub pstrym zabarwieniu igieł, wolno rosnąca, po 10 latach osiąga około 0,5 m wysokości

Wymagania Roślina bardzo tolerancyjna względem podłoża. Najlepsze są gleby lekkie, piaszczyste i suche. Stanowisko dobrze nasłonecznione, lekkie zacienienie znoszą niektóre odmiany.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie. Wytrzymała na susze, mrozy i miejskie zanieczyszczenia. Zimą zaleca się obwiązywanie krzewu sznurkiem, by zapobiec rozłamywaniu się pędów pod ciężarem śniegu. Jałowiec źle znosi przesadzanie ze względu na płytki system korzeniowy. Rozmnażanie Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez sadzonki z piętką. Cięcie Bardzo dobrze znosi strzyżenie i formowanie, ale nie jest wymagane. Podlewanie i nawożenie Podłoże suche.

Choroby i szkodniki Jałowce podatne są na choroby grzybowe. Igliwie mogą atakować mszyce.

Zastosowanie Jałowiec wirginijski jest rzadko spotykanym w uprawie gatunkiem, zastosowanie znajdują głównie jego odmiany, które polecane są do nasadzeń parkowych, ogrodowych i osiedlowych.

1 z 1Encyklopedia roślin: Jalowiec wirginijski  Juniperus virginiana