Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klon palmowy

Acer palmatum

Klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum'
Fot. Lilianna Sokołowska

Kolor kwiatów

czerwone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 5 m, powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Klon palmowy (Acer palmatum). Niewysokie drzewo lub krzew o luźnej, czasem kaskadowej budowie, cienkich pędach i sezonowych liściach. Pochodzi z gór Japonii, Korei i Chin, w uprawie od dawna. Liście są klapowane, powcinane, o piłkowanych brzegach i efektownym zabarwieniu. Jesienią jaskrawoczerwone, u odmian także złote, pomarańczowe i purpurowe. Zabarwienie bywa zmienne w ciągu sezonu wegetacji, inne wiosną, latem i jesienią. Ozdobne też są drobne ciemnoczerwone kwiaty w zwisających podbaldachach oraz początkowo czerwone nieduże skrzydlaki. Bardzo zmienny gatunek. Często oferowane krzewy to siewki o pośrednich cechach odmianowych; bywają szczepione na pniu.

Rozmiary. Drzewo lub delikatny krzew do ok. 6 m, wzrost powolny.

Gatunki. Bardzo liczne odmiany o atrakcyjnym zabarwieniu oraz kształcie liści - głęboko powcinanych, purpurowych, czerwonych, pomarańczowych, żółtych, obrzeżonych kremowo lub różowo, w wielobarwne plamy. Najbardziej rozpowszechnione są formy purpurowe 'Atropurpureum' i strzępolistne 'Dissectum' oraz odmiany pochodne.

Kwitnienie. W V, VI.

Wymagania, stanowisko. Gleby przeciętne, najlepiej żyzne, przepuszczalne, świeże i wilgotne, lekko kwaśne. Toleruje niewielką zasadowość podłoża. Stanowisko słoneczne do półcienistego, miejsca o łagodnym mikroklimacie, zaciszne, osłonięte od mroźnych wiatrów. Żółtolistne odmiany mogą ulegać poparzeniu słonecznemu. Na suchym stanowisku korzystne lekkie popołudniowe zacienienie.

Uprawa i pielęgnacja. Płytko korzeniący się krzew, szczególnie młode egzemplarze wrażliwe na mróz, późne przymrozki mogą uszkadzać młode liście. Wymaga ściółkowania wczesną wiosną i jesienią.

Rozmnażanie. Przez wysiew nasion, siewki mogą częściowo powtarzać cechy dekoracyjne.

Cięcie. Tylko niezbędne korygowanie pokroju. Termin zabiegu od późnej jesieni do grudnia z powodu zjawiska ?płaczu? sokami.

Podlewanie i nawożenie. Podczas suszy wymaga regularnego nawadniania. Od 2. roku po posadzeniu dokarmia się wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej o spowolnionym działaniu.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Najgroźniejszy jest gruzłek i grzyby gnilne, wnikające przez zranienia tkanek. Bywa atakowany przez przędziorki i mszyce.

Zastosowanie. Cenione składniki kompozycji barwnych oraz solitery. Polecane do ogrodów przydomowych, japońskich i alpinariów. Karłowe formy nadają się do sadzenia w mieszanych zestawach w dużych pojemnikach.

1 z 1Klon palmowy (Acer palmatum) 'Atropurpureum'
Fot. Lilianna Sokołowska

Czytaj więcej o "Klon palmowy"

nJEZIORKO WODA STAW ZBIORNIK WODNY OCZKO WODNE SCHODY KAMIEN DOM PLOT DREWNIANY OGRODZENIE DREWNIANEKLON ZWYCZAJNY ACER PLATANOIDES ODMIANA ROYAL RED LISC CZERWONY DRZEWO LISCIASTE FUNKIA SIEBOLDA HOSTA SIEBOLDIANA BYLINA FUNKIA ODMIANA FRANCEE KLON PALMOWY ACER PALMATUM ODMIANA DISSECTUMFOT. AGNIESZKA STACHURSKASLAJD MALYPUBLIKACJA OGRODY NR 2 (70) - 2.2005
Klon palmowy, odmiana 'Shindeshojo'