Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klon palmow - Acer palmatum

Piotr Syga

Są piękne i oryginalne jak żadne inne drzewa. Wystarczy jedno spojrzenie, by zakochać się w nich na zabój.

Japończycy są mistrzami w urządzaniu miniaturowych ogrodów. Sprzyja im w tym wrodzona precyzja i przede wszystkim przyroda. W Japonii naturalnie występuje mnóstwo oryginalnych roślin miniaturek, spośród których wyróżniają się klony palmowe - filigranowe drzewka o oryginalnych liściach, które stały się bardzo modne niemal na całym świecie. Można uprawiać je również u nas.

Różne kształty

Klony palmowe w formach naturalnych rozgałęziają się nisko nad ziemią, tworząc jakby kilka pni. Początkowo przypominają krzew, później drzewko osiągające maksymalnie 6 m wysokości, o rozłożystej koronie niczym ażurowy baldach. Są też klony szczepione. Ich wysokość zależy od wielkości podkładki. Niektóre są tak niskie, że wyglądem przypominają rośliny okrywowe. Nadają się do obsadzania skalniaków, a także pojemników na balkonach. Drzewka szczepione na pojedynczym wysokim pniu przypominają parasol. Można wykorzystywać je w kompozycjach z innymi niskimi roślinami, które będą ścieliły się u ich stóp.

Wybieramy odmiany

Najmniej wymagający jest zwykły klon palmowy (Acer palmatum) o zielonych liściach. W polskim klimacie dobrze radzą sobie również jego odmiany, np. purpurowa 'Atropurpureum' i ciemniejsza od niej 'Bloodgood'. Oryginalnie postrzępione liście ma zielona 'Dissectum' oraz jej czerwoni bracia - 'Dissectum Atropurpureum' i 'Dissectum Garnet'. Rosną słabiej od swoich poprzedników, przy czym bardziej wszerz. Są jednak delikatne i wymagają starannego wyboru stanowiska. Podczas kupowania drzewek zwróćmy również uwagę na kraj ich pochodzenia. Egzemplarze z importu są mniej dostosowane do naszych warunków klimatycznych.

Jak o nie zadbać

Klony palmowe z reguły są tolerancyjne, ale jeśli spełnimy ich zachcianki, pokażą najwyższą klasę.

Stanowisko. Najlepiej posadzić klony w miejscu słonecznym lub półcienistym, osłoniętym od wiatru. Jeżeli gleba w ogródku jest piaszczysta, lepiej umieścić je w cieniu. W zbyt suchych miejscach, na słońcu i wietrze zasychają końcówki liści. Klony palmowe znakomicie rozwijają się nad wodą, ponieważ sprzyja im wilgotne powietrze.

Podłoże. Optymalne warunki stwarzają gleby świeże, czyli rzepuszczalne,utrzymujące wilgoć, próchniczne, o odczynie lekko kwaśnym. Na glebach ciężkich, zbitych i mokrych łatwiej przemarzają. Liście dotykające ziemi mogą być podczas deszczu ochlapywane błotem, dlatego podłoże wokół roślin warto wyłożyć żwirem lub korą. Przy okazji zabezpieczymy glebę przed nagrzewaniem się w słońcu i utratą wody (korzenie klonów rozrastają się blisko powierzchni ziemi).

Zimowanie. Młode okazy (zwłaszcza po posadzeniu) warto osłaniać przed słońcem, a ich płytko rosnące korzenie - chronić przed mrozem poprzez ściółkowanie podłoża. Starsze, dobrze zakorzenione egzemplarze są mrozoodporne, mają za to tendencję do szybkiego rozwijania pąków i mogą cierpieć wskutek późnych wiosennych przymrozków. Dlatego rośliny, które rosną na słońcu, warto ocieniać, a jeśli są duże - owijać białą agrowłókniną ich pień i grubsze partie konarów.

Nawożenie. Na piaszczystych glebach o małej zawartości próchnicy konieczne jest ściółkowanie podłoża pod koronami kompostem lub żyzną ziemią ogrodniczą.

Szkodniki. Osłabione suszą rośliny mogą być nękane przez mszyce. Walczymy z nimi, opryskując drzewko preparatem Karate, Decis, Confidor czy Calypso.

Przesadzanie. Nie ruszajmy klonów, które już zadomowiły się w danym miejscu. Ich korzenie nie sięgają głęboko, ale są bardzo delikatne i łatwo je uszkodzić.

Skomentuj:

Klon palmow - Acer palmatum