Iris sibirica
Kategoria
rośliny cebulowe i bulwiasteKolor liści
zielonePora kwitnienia
wiosnaWilgotność gleby
wilgotnaWysokość
do 1 mKosaciec syberyjski (Iris sibirica). Kosaćce to wieloletnie rośliny cebulowe lub kłączowe. Kwiaty są duże, pojedyncze lub zebrane w kwiatostany. Zewnętrzne działki okwiatu odwinięte, a wewnętrzne tworzą kopułę. U niektórych gatunków i odmian spotyka się ?bródki? - szczotkowate włoski na zewnętrznych działkach okwiatu. Liście szablaste, równowąskie. W Polsce uprawia się gatunki z dwóch podrodzajów: Iris- kosaćce kłączowe i Xiphium - kosaćce cebulowe.
Kwitnienie Kwitnie V-VI.
Rozmiary Wysokość 25- 120 cm.
Gatunki i odmiany Kosaciec syberyjski (Iris sibirica) - długowieczna bylina, w Polsce prawnie chroniona, mrozoodporna. Tworzy kłącze i puste pędy, długości do 100 cm, liście długie i sztywne, kwiaty bezbródkowe, niebiesko-fioletowe pojedyncze lub po 2-3. 'Butter & Sugar' - kwiaty biało-żółte, 'Cambrige' - turkusowo-niebieskie.
Wymagania Gleba żyzna, wilgotna.
Stanowisko słoneczne lub lekko zacienione.
Uprawa i pielęgnacja Kłącza sadzimy na głębokość 2-3 cm, późnym latem lub wczesną jesienią. Rozmnażanie Podział kłączy w II połowie lata, raz na 4-5 lat. Cięcie Brak. Podlewanie i nawożenie Podlewamy tak, by gleba była wilgotna, szczególnie w V i VI. Kosaćce syberyjskie mają duże wymagania pokarmowe. Ściółkujemy je obornikiem lub kompostem.
Choroby i szkodniki Wirus mozaiki gęsiówki, mozaika ogórka, obwódkowa plamistość liści, mokra zgnilizna kłączy, bakteryjne więdnięcie liści. Ślimaki, pomrowy, gąsienice, mszyce kosaćcowe.
Zastosowanie Rośliny ozdobne o dużych walorach dekoracyjnych, uprawiane na rabatach, w grupach na trawnikach, gatunki lubiące wilgoć - w tym Iris sibirica mogą być sadzone nad zbiornikami wodnymi, a gatunki niskie w ogrodach skalnych. Nadają się na kwiat cięty. Kosaćce wykorzystuje się również w przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjnym, garbarskim i tekstylnym.
Czytaj więcej o "Kosaciec syberyjski"