Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kosmos podwójnie pierzasty

Cosmos bipinnatus

Kwiaty jednoroczne. Kolorowe kosmosy błękitne i szałwie powabne prosto z rabaty mogą trafić do bukietu
Fot. Katarzyna Bellingham / katarzynabellingham.blogspot.com

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

jesień, lato

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Kosmos podwójnie pierzasty, inaczej onętek, warszawianka (Cosmos bipinnatus) Roczna wysoka roślina o luźnym pokroju. Tworzy silnie rozgałęzione sztywne łodygach o podwójnie pierzastosiecznych liściach, podobnych do kopru. Na wierzchołkach łodyg wyrastają kwiatowe koszyczki, o średnicy do 10 cm, składające się zwykle z 8-10 jedwabistych różowych, karminowych, liliowych, fioletowych lub białych płatków.

Rozmiary Wysokość typowych roślin 80 - 120 cm, a karłowych odmian 30 - 60 cm.

Odmiany 'Candy Stripe' - kwiaty białe z karmazynowymi plamkami; 'Daydream' - kwiaty jasnoróżowe z ciemniejącym środkiem; 'Rose Bonbon' - kwiaty pełne, jasnoróżowe; seria Seashells - płatki zawinięte w rurkę i rozdęte, mieszanka kwiatów białych, różowych i karminowych; seria Sonata Dwarf Mix - wysokość do 60 cm, mieszanka kwiatów różowo-karminowych, karminowych i białych.

Kwitnienie Od lipca do przymrozków.

Wymagania Gleba piaszczysto-gliniasta, średnio żyzna o lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko słoneczne.

Uprawa i pielęgnacja Roślina bardzo łatwa w uprawie. Na glebach żyznych rośnie bujniej, ale słabiej kwitnie. Ginie od przymrozków.

Rozmnażanie Z nasion, które zachowują zdolność kiełkowania przez 2-3 lata. Wysiewa się je w marcu - kwietniu do inspektu lub pod koniec kwietnia i na początku maja do gruntu. Łatwo sama się rozsiewa.

Cięcie Warto usuwać przekwitłe kwiaty, zwłaszcza pełnym odmianom.

Podlewanie i nawożenie W czasie suszy wymagane nawadnianie. Umiarkowane zasilanie wiosną nawozem wieloskładnikowym, na słabszych glebach dwu- lub trzykrotne.

Choroby i szkodniki W zasadzie nie choruje. Jedynie wiosną roślinie grożą jej mszyce, a w bardzo suchych miejscach przędziorki.

Zastosowanie Roślina rabatowa w stylu wiejskim. Efektownie wygląda zarówno w łanie jak i pomiędzy niższymi kwiatami lub wśród traw. Karłowe odmiany przeznaczone są także do pojemników. Nadaje się na bukiety.

1 z 1Kwiaty jednoroczne. Kolorowe kosmosy błękitne i szałwie powabne prosto z rabaty mogą trafić do bukietu
Fot. Katarzyna Bellingham / katarzynabellingham.blogspot.com