Krokus, szafran (Crocus). Wieloletnia roślina bulwiasta, zimująca w gruncie. Liście trawiaste, wąskie, z szarymi lub białymi, podłużnymi paskami, kwiaty duże, kielichowate o miodowym zapachu. Owoc- mieszek.
Rozmiary Wysokość 5-20 cm.
Gatunki i odmiany Szafran wiosenny (Crocus vernus) - gatunek najczęściej spotykany w uprawie ogrodowej, także do pędzenia. Z odmiany botanicznej var. neapolitanus otrzymano dużo cennych odmian hodowlanych o kwiatach w wielu odcieniach bieli, żółci i fioletowego. Kwitnie w III. Wysokość 15-20 cm. 'Pickwick' - kwiaty białe z fioletowymi pręgami, 'Flower Record'- kwiaty fioletowe, 'Remembrance'- kwiaty fioletowe, ze srebrzystym połyskiem, zaokrąglone. Szafran okazały (Crocus speciosus) - kwitnie jesienią, kwiaty liliowo-niebieskie lub białe, prążkowane, liście pojawiają się po kwitnieniu. 'Albus' - kwiaty białe.
Kwitnienie Kwitną wczesną wiosną. Niektóre gatunki kwitną jesienią.
Wymagania Gleba piaszczysto-próchniczna, przepuszczalna. Stanowisko słoneczne.
Uprawa i pielęgnacja Krokusy sadzimy we IX na głębokość 5-6 cm (kwitnące jesienią sadzimy późnym latem). Bulwki wykopuje się w I i II dekadzie VI i przechowuje od VII do IX w temperaturze 20-35oC. Bulwki pędzi się od połowy XII do III. W tym celu do doniczek sadzimy je tak, by lekko wystawały nad podłoże. Niektóre gatunki wymagają suchych warunków podczas letniego okresu spoczynku.
Rozmnażanie Bulwki przybyszowe, wysiew nasion.
Cięcie Brak.
Podlewanie i nawożenie Podlewamy umiarkowanie, regularnie w czasie suszy. Rośliny zasilamy nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących (z odpowiednią dawką fosforu i potasu).
Choroby i szkodniki Myszy, norniki.
Zastosowanie Rośliny ozdobne uprawiane na rabatach, trawnikach, w ogrodach skalnych i jako rośliny doniczkowe. Z wysuszonych znamion słupków produkuje się barwnik spożywczy-szafran.
INNE
Czytaj więcej o "Krokus"