Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus)

Miscanthus sacchariflorus

Miskant cukrowy mocno się rozrasta. Jego łany jesienią wyglądają imponująco.
Fot.: Liliana Sokołowska

Kategoria

trawy

Kolor kwiatów

fioletoworóżowe

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesna jesień

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

półcień, słońce

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Okazała ekspansywna trawa cukrowa o sztywnych źdźbłach, w klimacie cieplejszym częściowo zimozielona. Liście równowąskie, długości 40-60 cm, szerokości do 2 cm z czerwono-brązowym paskiem wzdłuż środkowego nerwu, pod koniec lata przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Dość późno tworzy jedwabiste srebrzystopurpurowe wiechy o długości 20-25 cm, które w miarę dojrzewania stają się lśniąco białe. W polskim klimacie nasiona zwykle nie dojrzewają.

Rozmiary

Trawa miskant cukrowy osiąga wysokość od 1-2,5 m w zależności od długości okresu wegetacyjnego i podłoża, rozrasta się łanowo.

Miskant cukrowy odmiany

  • 'Sommerfeder' - odmiana kępkowa, mało ekspansywna, dorastająca do 1 m wysokości, kwiatostan początkowo fioletoworóżowy.

Kwitnienie

Trawa ozdobna miskant cukrowy kwitnie na przełomie sierpnia i września.

Wymagania Gleby lekkie, zasobne w składniki pokarmowe. Roślina tolerancyjna na pH podłoża. Miskant cukrowy w donicy i gruncie najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym, ale toleruje lekko zacienionych. 

Miskant cukrowy - uprawa i pielęgnacja

Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Trawa odporna na suszę i niskie temperatury (do -34oC). Nie wymaga żadnej ochrony przed mrozem. , , , miskant cukrowy rozstawa, , 

Rozmnażanie

Miskant cukrowy - sadzonki można łatwo pozyskać przez oddzielanie rozłogów na przełomie kwietnia i maja. Miskant cukrowy rozstawa - podczas sadzenia zachowajmy 05, m odległości od siebie. 

Cięcie Wiosną wycinanie zaschłych pędów.

Podlewanie i nawożenie Wiosenne zasilanie nawozami wieloskładnikowymi o dużej zawartości azotu przyspiesza wzrost. Roślina dość odporna na suszę, dobrze ukorzenione egzemplarze w zasadzie nie wymagają podlewania.

Choroby i szkodniki

Nie choruje

Zastosowanie Do ogrodów naturalistycznych, na niskie żywopłoty i szpalery. Może rosnąć w pojemnikach, nadaje się świeże lub suche bukiety. Uprawiana jest też jako roślina bioenergetyczna. Ze względu na intensywne pobieranie z gleby metali ciężkich bywa sadzona na poboczach autostrad.

 

1 z 1Miskant cukrowy mocno się rozrasta. Jego łany jesienią wyglądają imponująco.
Fot.: Liliana Sokołowska