Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miskant cukrowy

Miscanthus sacchariflorus

Miskant cukrowy mocno się rozrasta. Jego łany jesienią wyglądają imponująco.
Fot.: Liliana Sokołowska

Kategoria

trawy

Kolor kwiatów

fioletoworóżowe

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

wczesna jesień

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

półcień, słońce

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) Okazała ekspansywna trawa o sztywnych źdźbłach, w klimacie cieplejszym częściowo zimozielona. Liście równowąskie, długości 40-60 cm, szerokości do 2 cm z czerwono-brązowym paskiem wzdłuż środkowego nerwu, pod koniec lata przebarwiają się na żółtopomarańczowo. Dość późno tworzy jedwabiste srebrzystopurpurowe wiechy o długości 20-25 cm, które w miarę dojrzewania stają się lśniąco białe. W polskim klimacie nasiona zwykle nie dojrzewają.

Rozmiary Wysokość od 1-2,5 m w zależności od długości okresu wegetacyjnego i podłoża, rozrasta się łanowo.

Odmiany 'Sommerfeder' - odmiana kępkowa, mało ekspansywna, dorastająca do 1 m wysokości, kwiatostan początkowo fioletoworóżowy.

Kwitnienie Przełom sierpnia i września.

Wymagania Gleby lekkie, zasobne w składniki pokarmowe. Roślina tolerancyjna na pH podłoża. Stanowiska słoneczne do lekko zacienionych.

Uprawa i pielęgnacja Nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Trawa odporna na suszę i niskie temperatury (do -34oC). Nie wymaga żadnej ochrony przed mrozem.

Rozmnażanie Łatwe przez oddzielanie rozłogów na przełomie kwietnia i maja.

Cięcie Wiosną wycinanie zaschłych pędów.

Podlewanie i nawożenie Wiosenne zasilanie nawozami wieloskładnikowymi o dużej zawartości azotu przyspiesza wzrost. Roślina dość odporna na suszę, dobrze ukorzenione egzemplarze w zasadzie nie wymagają podlewania.

Choroby i szkodniki. Nie choruje

Zastosowanie Do ogrodów naturalistycznych, na niskie żywopłoty i szpalery. Może rosnąć w pojemnikach, nadaje się świeże lub suche bukiety. Uprawiana jest też jako roślina bioenergetyczna. Ze względu na intensywne pobieranie z gleby metali ciężkich bywa sadzona na poboczach autostrad.

1 z 1Miskant cukrowy mocno się rozrasta. Jego łany jesienią wyglądają imponująco.
Fot.: Liliana Sokołowska