Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oczar

Hamamelis

OCZAR POSREDNI HAMAMELIS MEDIA ORANGE BEAUTY FOT. WIESLAW GAWRYS PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (133) - 1.2006
Fot. Wiesław Gawryś

Odczyn gleby

kwaśny

Pora kwitnienia

jesień, przedwiośnie, zima

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Oczar (Hamamelis). Do tego rodzaju należą krzewy zrzucające liście na zimę, wolno rosnące i mrozoodporne. Kwiaty zdobią ogród od jesieni do wczesnej wiosny i występują w wielu odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni. Zbudowane są z wąskich, wstęgowatych płatków i występują w gronach na bezlistnych pędach. Liście jajowate lub okrągłe, owłosione i drobno ząbkowane. Jesienią pięknie się przebarwiają. Owoc - torebka, nasiona twarde, błyszczące czarne.

Rozmiary Wysokość dochodzi do 2-4 m.

Gatunki i odmiany Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia) - kwiaty pojawiają się w II połowie zimy, uprawia się jego liczne odmiany: 'Diane' - kwiaty czerwone, jesienne liście jaskrawoczerwone lub żółte, 'Jelena' - kwiaty miedziano-żółte, liście jesienne mają odcienie czerwieni, pomarańczy, purpury. Oczar japoński (Hamamelis japonica) - kwiaty żółte lub miedziane pojawiające się w połowie lub pod koniec zimy, liście owalne, wysokość ostateczna 3 m. Oczar chiński zwany też omszonym (Hamamelis mollis) - kwiaty złocisto-żółte o słodkawej woni powstają w połowie zimy, jesienne liście są żółte, pędy miękko owłosione, wysokość ostateczna 4 m. Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana) - kwiaty żółte, pachnące rozwijają się jesienią (X-XI), ma właściwości lecznicze

Kwitnienie W zależności od gatunku i odmiany X-III

Wymagania Gleba przepuszczalna o odczynie kwaśnym lub obojętnym. Stanowisko słoneczne lub półcieniste, osłonięte od wiatru.

Uprawa i pielęgnacja Krzewy łatwe w uprawie. Młode okazy chronimy przed wiosennymi przymrozkami.

Rozmnażanie Nasiona, szczepienie (odmiany), odkłady.

Cięcie Nie wymaga, usuwamy jedynie chore i uszkodzone pędy i odrosty korzeniowe.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy dobrze w okresie letnim (susza powoduje nekrozę brzegów blaszki liściowej). Ważne jest również podlewanie w pierwszym roku po posadzeniu, aby roślina się przyjęła i dobrze rozwinęła system korzeniowy.

Choroby i szkodniki Nie występują.

Zastosowanie Dobrze się prezentują jako solitery. Roślina lecznicza (oczar wirginijski) o działaniu regulującym i uszczelniającym układ krwionośny, przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Ze względu na swoje właściwości odmładzające i regenerujące skórę stosowany w kosmetyce.

1 z 3OCZAR POSREDNI HAMAMELIS MEDIA ORANGE BEAUTY FOT. WIESLAW GAWRYS PUBLIKACJA KWIETNIK NR 1 (133) - 1.2006
Fot. Wiesław Gawryś
2 z 3Encyklopedia roślin: Oczar
3 z 3Encyklopedia roślin: Oczar posredni  Pallida   Krzewy ozdobne

Czytaj więcej o "Oczar"

21.08.2014 , Warszawa , wnetrza , sypialnia , sesja dla: Cztery Katy , stylizacja Beata Drzewosowska . Fot. Michal Mutor SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA DEKORACJE
Przystań Kolbudy. Proj. ARCHMONDO Piotr Kowalczyk
Jury V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”
Smolna Sopot
Budowlana Marka Roku
Biuro. Proj. Andrzej Burawski Generalny Wykonawca PRW Design
Sztuka na tapetach Muraspec
Wnętrza pełne roślin
Płyta indukcyjna z wbudowanym okapem z serii 2gether
Gwarna - nowa inwestycja Archicom we Wrocławiu