Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Orlik ogrodowy (Aquilegia hybrida)

Aquilegia hybrida

ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI ROSLINA KWIAT ORLIK AQUILEGIA VULGARIS FOT. PANAMERICAN SEED PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - 9 2008 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - CZASOPISMA
FOT. PANAMERICAN SEED

Orlik ogrodowy, o. mieszańcowy (Aquilegia hybrida). Nazwa obejmuje grupę odmian mieszańcowych. Wieloletnia roślina zielna, całkowicie mrozoodporna, kłączowa. Liście trójdzielnie lub podwójnie trójdzielnie złożone, kwiaty duże i dzwonkowate, na długich szypułkach, w wielu różnych barwach. Pięć płatków jest bezostrogowych i pięć zakończonych prostymi lub zakrzywionymi ostrogami. Owoc-mieszek.

Rozmiary Wysokość orlika ogrodowego to 40-100 cm.

Orlik ogrodowy - odmiany

  • 'McKana' - kwiaty o mieszanych, jaskrawych barwach i długich ostrogach, doskonałe na kwiat cięty, wysokość 85 cm,
  • 'Mrs Scott Elliot's' - mieszanka kwiatów w wielu pastelowych odcieniach i o długich ostrogach,
  • 'Dragonfly' - odmiana karłowa, wysokość 45 cm.

Kwitnienie Orlik ogrodowy kwitnie od V-VII

Wymagania Gleby żyzne, próchniczne, dość wilgotne, ale przepuszczalne. Najlepsze sanowisko dla orlików ogrodowych to miejsce słoneczne lub półcieniste.

Orlik ogrodowy - uprawa i pielęgnacja

Orlik ogrodowy jest łatwy w uprawie. Po przekwitnięciu wygląda nieefektownie, dlatego należy zadbać o odpowiednie sąsiedztwo roślin.

Rozmnażanie Wysiew nasion IV-V - rośliny kwitną w następnym roku. Rośliny łatwo się krzyżują, a nowe siewki nie powtarzają cech odmiany. Rośliny z samosiewu z roku na rok stają się mniej atrakcyjne. Podział starszych roślin (3-letnich) w przypadku wartościowych odmian.

Cięcie Orlik ogrodowy nie wymaga przyciniania

Podlewanie i nawożenie Orlik ogrodowy wymaga podlewania w dużych ilościach.

Orlik ogrodowy - Choroby i szkodniki

Częstym problemem są choroby grzybowe wywoływane przez Ascochyta aquilegiae i Gloesporium aquilegiae, powodujące plamistość. Szkodniki mogące atakować orliki to miniarki, błonkówki i gąsienice. Orlik jest repelentem dla ślimaków.

Zastosowanie Roślina ozdobna ze względu na oryginalny kształt kwiatów z charakterystyczną, haczykowatą, przypominającą szpon orła ostrogą. Sadzona na rabatach, w ogrodach skalnych (niższe gatunki) oraz uprawiana na kwiat cięty. Roślina trująca. Posiada właściwości lecznicze i jest wykorzystywana w homeopatii jako środek żółciopędny i moczopędny.

1 z 3ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI ROSLINA KWIAT ORLIK AQUILEGIA VULGARIS FOT. PANAMERICAN SEED PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - 9 2008 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 9 (165) - CZASOPISMA
FOT. PANAMERICAN SEED
2 z 3Encyklopedia roślin: Orlik ogrodowy  Aquilegia hybrida
3 z 3Encyklopedia roślin: Orlik ogrodowy  Aquilegia hybrida