Aquilegia hybrida
Kategoria
bylinyKolor kwiatów
dwubarwne, fioletowe, kremowe, niebieskie, pomarańczowo-czerwone, żółte, żółto-czerwone, żółto-pomarańczoweKolor liści
zieloneWysokość
do 1 mZastosowanie
rośliny ogrodoweOrlik ogrodowy, o. mieszańcowy (Aquilegia hybrida). Nazwa obejmuje grupę odmian mieszańcowych. Wieloletnia roślina zielna, całkowicie mrozoodporna, kłączowa. Liście trójdzielnie lub podwójnie trójdzielnie złożone, kwiaty duże i dzwonkowate, na długich szypułkach, w wielu różnych barwach. Pięć płatków jest bezostrogowych i pięć zakończonych prostymi lub zakrzywionymi ostrogami. Owoc-mieszek.
Rozmiary Wysokość orlika ogrodowego to 40-100 cm.
Kwitnienie Orlik ogrodowy kwitnie od V-VII
Wymagania Gleby żyzne, próchniczne, dość wilgotne, ale przepuszczalne. Najlepsze sanowisko dla orlików ogrodowych to miejsce słoneczne lub półcieniste.
Orlik ogrodowy jest łatwy w uprawie. Po przekwitnięciu wygląda nieefektownie, dlatego należy zadbać o odpowiednie sąsiedztwo roślin.
Rozmnażanie Wysiew nasion IV-V - rośliny kwitną w następnym roku. Rośliny łatwo się krzyżują, a nowe siewki nie powtarzają cech odmiany. Rośliny z samosiewu z roku na rok stają się mniej atrakcyjne. Podział starszych roślin (3-letnich) w przypadku wartościowych odmian.
Cięcie Orlik ogrodowy nie wymaga przyciniania
Podlewanie i nawożenie Orlik ogrodowy wymaga podlewania w dużych ilościach.
Częstym problemem są choroby grzybowe wywoływane przez Ascochyta aquilegiae i Gloesporium aquilegiae, powodujące plamistość. Szkodniki mogące atakować orliki to miniarki, błonkówki i gąsienice. Orlik jest repelentem dla ślimaków.
Zastosowanie Roślina ozdobna ze względu na oryginalny kształt kwiatów z charakterystyczną, haczykowatą, przypominającą szpon orła ostrogą. Sadzona na rabatach, w ogrodach skalnych (niższe gatunki) oraz uprawiana na kwiat cięty. Roślina trująca. Posiada właściwości lecznicze i jest wykorzystywana w homeopatii jako środek żółciopędny i moczopędny.