Pelargonium grandiflorum, P. domesticum
Pelargonia wielkokwiatowa, inaczej pelargonia angielska (Pelargonium grandiflorum, P. domesticum) Ciepłolubna stale zielona bylina o wzniesionej grubej łodydze i dużych powcinanych liściach o piłkowanym brzegu. Liście są szorstkie w dotyku, lekko owłosione i delikatnie pachną. Kwiaty jej odmian, zwykle różowe z charakterystycznymi ciemnopurpurowych przebarwieniami, osiągają większe rozmiary w porównaniu z odmianami innych gatunków pelargonii. Mogą mieć średnicę ponad 5 cm, ale stosunkowo niewiele ich wchodzi w skład kwiatostanu. Początkowo traktowana była jako roślina pokojowa. Nowe odmiany polecane są na balkony, lepiej znoszą suszę i dłużej kwitną.
Rozmiary Do 60-70 cm wysokości.
Odmiany 'Burgi' - kwiaty czerwone z ciemnopurpurowymi przebarwieniami, 'Fabiola' - kwiaty różowe z ciemniejszymi przebarwieniami, 'Mandarin' - kwiaty pomarańczowoczerwony z białymi brzegami, 'Aristo Schoko' - kwiaty ciemnoburgundowe z bardzo ciemnymi przebarwieniami, 'Mona Lisa Weis' - kwiaty białe z delikatnymi przebarwieniami, 'Aristo Black Beauty' - kwiaty ciemnoburgundowe z jasnym brzegiem, 'Aristo Schoko' kwiaty brązowoceglaste.
Kwitnienie Wiosną i latem.
Wymagania Przepuszczalna, żyzna próchniczno-gliniasta ziemia o odczynie lekko kwaśnym i dużo rozproszonego światła. W wilgotnym podłożu rośliny dobrze znoszą także pełne słońce.
Uprawa i pielęgnacja Jest wrażliwsza na przymrozki niż inne gatunki pelargonii, za zewnątrz trzeba więc ją wystawiać w końcu maja. Znosi suche powietrze, a deszczowa pogoda lub zraszanie sprzyja gniciu liści. Roczne okazy można przechować przez zimę w chłodnym jasnym pomieszczeniu
Rozmnażanie Z ośmiocentymetrowych sadzonek pędowych w lutym-marcu oraz lipcu-sierpniu. Sadzonki sporządzone pod koniec lata przechowuje się do wiosny w jasnych, chłodnych (około 12oC) pomieszczeniach.
Cięcie U odmian, których przekwitłe kwiaty same nie opadają wraz z szypułkami, trzeba je obrywać, by nie szpeciły rośliny i nie hamowały rozwoju nowych pąków. Rośliny, które przezimowały należy przyciąć około 5 cm ponad ziemią, by się rozkrzewiły.
Podlewanie i nawożenie Latem rośliny potrzebują sporo wody. Ich podłoże nie powinno przesychać. Przechowywane przez zimę egzemplarze podlewa się oszczędnie. W sezonie rośliny co 7-10 dni powinny być zasilane roztworem nawozów wieloskładnikowych do roślin kwitnących.
Choroby i szkodniki Szara pleśń tworząca na liściach brązowe plamy z czasem pokrywające się szarym nalotem, rdza pelargonii objawiająca się rdzawymi plamami, oraz pierścieniowa plamistość powodująca na górnej stronie liści szare okrągłe plamy, a na dolnej ciemne skupienia zarodników.
Zastosowanie Całoroczna roślina pokojowa, jako sezonowa wysadzana do balkonowych i tarasowych pojemników.