Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rudbekia lśniąca

Rudbeckia nitida

Encyklopedia roślin: Rudbekia lsniaca  Rudbeckia nitida  ma zolte kwiat

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

żółto-zielone

Kolor liści

niebiesko-zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny, zasadowy

Pora kwitnienia

lato

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 2 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) Szybko rosnąca okazała bylina letnia. Tworzy proste, sztywne, nierozgałęziające się pędy. Liście podłużne, szerokie, błyszczące, o zielononiebieskiej barwie i gładkim lub ząbkowanym brzegu. Na wierzchołkach pędów rozwijają się kwiatostany typu koszyczek. Składają się z błyszczących, żółtych kwiatków języczkowatych o długości około 10 cm, które mocno zwisają, i zielonego, stożkowatego środka utworzonego z zielonych lub brązowych kwiatków rurkowatych. Łatwo dziczeje.

Rozmiar Typowe dla gatunku rośliny tworzą kępy do 1,5 m wysokości. W ogrodach uprawiane są odmiany międzygatunkowe, które mogą być dwa razy wyższe.

Odmiany ?Herbstsonne? (odmiana powstała w wyniku skrzyżowania rudbekii lśniącej z rudbekią nagą) ? wysokość 150-200 cm, ?Juligold? ? wysokość 130-200 cm, zakwita o trzy tygodnie wcześniej od poprzedniej.

Kwitnienie Od lipca do września.

Wymagania Gleba żyzna, gliniasto-próchniczna, nie przesychająca i nie zalewana. Roślina tolerancyjna co do odczynu podłoża. Stanowisko osłonięte od wiatru, słoneczne, jeśli gleba utrzymuje wilgoć, lub półcieniste na podłożu bardziej przepuszczalnym.

Uprawa i pielęgnacja. Roślina wrażliwa na suszę i zalanie korzeni. Kępy powinno się co 4-5 lat dzielić i rozsadzać. Całkowicie odporna na mróz.

Rozmnażanie Pod koniec lata i wczesną wiosną przez podział bryły korzeniowej lub z nasion wysiewanych w maju-czerwcu na rozsadniku.

Cięcie Po przekwitnięciu należy ściąć pędy około 10 cm nad ziemią, a wiosna usunąć martwe części.

Podlewanie i nawożenie Należy utrzymywać wilgotność gleby, a wiosną zasilać kępy nawozem wieloskładnikowym, wystrzegając się przedawkowania, szczególnie związkami azotu.

Choroby i szkodniki Jesienią może pojawiać się na liściach białawy nalot będący objawem chorób grzybowych - mączniaka rzekomego lub mączniaka prawdziwego.

Zastosowanie Do obsadzania ogrodzeń, jako element okazałych rabat typu angielskiego lub przy oczkach wodnych w miejscach, gdzie ziemia nie jest zalewana. Nadaje się na kwiat cięty.

1 z 1Encyklopedia roślin: Rudbekia lsniaca  Rudbeckia nitida  ma zolte kwiat

Czytaj więcej o "Rudbekia lśniąca"

Rudbekia 'Little Goldstar' o okazałych żółtych kwiatach i niewielkiej wysokości będzie idealną ozdobą ogrodu, zwłaszcza małego.