Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rudbekia okazała

Rudbeckia speciosa

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

pomarańczowe, żółte

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

jesień, lato, wczesna jesień

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 1 m, do 50 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Rudbekia okazała (Rudbeckia speciosa) Rabatowa bylina uważana też za odmianę botaniczną rudbekii błyskotliwej (R. fulgida). Tworzy zwarte kępy niezbyt silnie rozrastające się przez rozłogi. Pędy i liście pokryte są szorstkimi włoskami. Dolne liście duże, szerokie i ząbkowane, górne mniejsze, wąskie i całobrzegie. Łodygi sztywne, kanciaste, umiarkowanie rozgałęziające się. Kwiatostany typu koszyczek o dłuższych i szerszych niż u rudbekii błyskotliwej brzeżnych kwiatkach, które po rozwinięciu się są jasno pomarańczowe i stopniowo stają się żółte. Środkowe kwiaty rurkowate o brązowym zabarwieniu. Roślina lecznicza.

Rozmiary Wysokość do 80 cm. Ma też odmiany karłowe.

Odmiany ?Viette?s Little Suzy? ? brzeżne kwiatki jasnożółte, wysokość 25- 40 cm, liście krótkie i wąskie.

Kwitnienie Od czerwca do połowy października, kilka tygodni dłuższe niż rudbekii błyskotliwej.

Wymagania Może rosnąć na piaszczystym, ubogim podłożu, ale na żyznej próchnicznej glebie o lekko kwaśnym odczynie rośliny są okazalsze i obficiej kwitną. Stanowisko słoneczne lub półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Niewybredna roślina łatwa w uprawie. Nie wymaga palikowania. Całkowicie odporna na mróz.

Rozmnażanie Pod koniec lata i wczesną wiosną przez podział bryły korzeniowej. Rośliny nieodmianowe z nasion wysiewanych w maju-czerwcu na rozsadniku. Siewki mogą zakwitnąć dopiero po wytworzeniu przynajmniej 10 liści.

Cięcie Po przekwitnięciu należy ściąć pędy około 10 cm nad ziemią, a wiosna usunąć martwe części.

Podlewanie i nawożenie Roślina znosi suszę, jednak rośnie lepiej na lekko wilgotnym podłożu. Wskazane jest jesienne ściółkowanie kompostem i wiosenne zasilanie nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki Rosnąc w dobrych warunkach jest bardzo odporna na choroby i szkodniki.

Zastosowanie Najlepiej prezentuje się posadzona w dużych jednorodnych grupach, może być elementem rabat bylinowych i łąk kwietnych. Nadaje się do także obsadzania pojemników i na kwiat cięty. W wazonie długo zachowuje trwałość.