Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sadzieć

(Eupatorium maculatum)

Sadziec
Fot. Danuta Młoźniak

Kategoria

byliny

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

wczesne lato

Rodzaj gleby

próchniczna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 10 cm

Zastosowanie

rośliny ogrodowe
Sadziec (Eupatorium L.) - rodzaj roślin należący do rodziny astrowatych (Asteraceae). Do tego rodzaju zaliczanych jest 40 gatunków, które naturalnie występują w Ameryce. Ta wysoka bylina często jest stosowana jako tło dla reszty roślin na rabacie. Czerowonopurpurowe kwiaty sadźca zebrane są w płaskie kwiatostany, często na dwóch poziomach. W koszyczku od 9-30 kwiatów barwy purpurowej. Liście zebrane w okółkach po 4-5 listki. Kształt liści lancetowaty. Na rabatach wyróżnia się wysoką posturą. Sadźce warto sadzić razem: plamisty (Eupatorium maculatum) 'Atropurpureum' oraz purpurowy (E. purpureum). Ich szerokie różowe kwiatostany górują nad innymi roślinami, wabiąc pszczoły i motyle. Sadźce rosną najbujniej na glebach wilgotnych i żyznych, w miejscach odsłoniętych i nasłonecznionych. Doskonale prezentują się także pośród wysokich traw, na wilgotnych rabatach.

Rozmiary 1,5 do 2 metrów

Odmiany 'Atropurpureum' - posiada czerwone łodygi.

Kwitnienie Od lipca do września. Czasami może kwitnąć dłużej.

Wymagania Dobrze rośnie w słońcu oraz lekkim cieniu, na glebach dość lekkich, mineralnych o zmiennej wilgotności i zasadowym odczynie.

Uprawa i pielęgnacja Stanowisko musi być słoneczne, ziemia sucha, przepuszczalna o zasadowym odczynie. Sadziec nie wymaga okrycia.

Rozmnażanie Wiosną przycina się jej przemarznięte pędy do miejsc zdrewniałych, z których szybko wypuszcza nowe. Rozmnażanie przez zdrewniale sadzonki wiosną.

Podlewanie i nawożenie Nie wymaga intensywnego podlewania.

Choroby i szkodniki Bardzo odporna bylina.

Zastosowanie Sadziec doskonale nadaje się do pojedynczych nasadzeń. Bylina sprawdzi się posadzona w grupie naturalistycznej, na rabacie. Nadaje się do sadzenia na brzeg rzeki, jednak musi być to miejsce słoneczne.

1 z 2Sadziec
Fot. Danuta Młoźniak
2 z 2Potężny sadziec purpurowy i kępa miskantów zdobią stylową angielską rabatę w okresie, gdy wiele kwiatów już przekwitło. Warto czekać do jesieni, by podziwiać taki widok.
Fot. Tomasz Ciesielski

Czytaj więcej o "Sadzieć"

Máj Národni w Pradze z rzeźbami Davida Cernego
Jakie kolory wybrać do biura i gabinetu aby poprawić efektywność pracy?
sadzenie pomidorów w tunelu
hortensja ogrodowa w towarzystwie innych roślin
Sadzenie drzew
Ikea Westbahnhof w Wiedniu. Proj. querkraft
Nasiona dobrej jakości.
Decydując się na ogrzewanie domu nowoczesnym  piecokominkiem możemy doprowadzić ciepło  do wszystkich pomieszczeń. Dzięki temu mamy  zagwarantowany komfort cieplny, który  „utrzymamy” bezobsługowo przez 12-24 godziny.
Lodówka z linii Bespoke
Róża ‘ZORBA” w donicy 50l