Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sosna bośniacka (Pinus heldreichii)

Pinus heldreichii

Encyklopedia roślin: Sosna bosniacka  Pinus leucodermis

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

kwaśny

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

powyżej 5 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Sosna bośniacka to gatunek wolno rosnącego, zimozielonego drzewa o wąskim i stożkowatym pokroju. Igły ciemnozielone, podwójne, sztywne i kłujące, gęsto osadzone na pędach. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Sosna bośniacka szyszki? - Tworzy jajowate, spiczaste, niebieskawo-brązowe szyszki osadzone parami.

Sosna bośniacka wysokość i rozmiary

Sosna bośniacka duża osiąga w dorosłości ostateczne wymiary 25x8 m wysokości i szerokości.

Sosna bośniacka - odmiany

  • 'Compact Gem'- bardzo wolno rosnący krzew, zwarty i zaokrąglony o wysokości około 1 m i 50 cm szerokości.
  • 'Satellit' - pokrój kolumnowy, pędy stromo wzniesione ku górze,
  • 'Schmidtii' - zwarty i bardzo gęsty krzew o wysokości około 50 cm Wymagania Roślina tolerancyjna względem podłoża, jego odczynu i wilgotności. Może rosnąć nawet na kredowym i kamienistym podłożu. Stanowisko słoneczne.

Sosna bośniacka uprawa i pielęgnacja

Bośniacka sosna to bardzo wytrzymała i mało wymagająca sosna. Bardzo dobrze znosi przesadzanie. Odporna na zanieczyszczenia powietrza. Sosna bośniacka jaka ziemia? Przepuszczalna, piaszczysta gleba o wyższym, lekko zasadowym pH. Sosna bośniacka jak sadzić? Jeśli kupimy sosnę w doniczce to możemy ją sadzić przez cały sezon kiedy ziemia jest rozmarznięta. Wykopujemy szpadlem dół o 1 cm głębszy niż bryła drzewa. Drzewo wyjmujemy z doniczki transportowej i moczymy korzenie przez dobę w wiadrze by dobrze nasiąkły. Po tym czasie wstawiamy - prosto- drzewo w wykopany dół, zasypujemy ziemią i mocno podlewamy. 

Sosna bośniacka w ogrodzie

Sosna bośniacka na pniu ma pięknie ukształtowaną koronę i pięknie wygląda w małych ogrodach. 

Rozmnażanie Gatunki rozmnażane są z nasion, natomiast odmiany przez szczepienie i sadzonkowanie.

Cięcie Cięcie regulujące wzrost wykonujemy w maju, tnąc młode przyrosty o połowę długości. U odmian krzewiastych zabieg ten pozwoli uzyskać gęsty i zwarty pokrój.

Podlewanie i nawożenie Podłoże suche.

Sosna bośniacka choroby i szkodniki

Problem stanowią choroby grzybowe: opieńka miodowa, rdza, Phytophtora. Szkodniki atakujące sosny to mszyce, rośliniarki i gąsienice zwójki sosnowej.

Zastosowanie Sosna bośniacka polecana jest do nasadzeń miejskich i na tereny przemysłowe, do parków i dużych ogrodów. Odmiany karłowe można sadzić w ogrodach przydomowych, skalnych, wrzosowiskowych i w pojemnikach, w grupach lub jako solitery.

1 z 2Encyklopedia roślin: Sosna bosniacka  Pinus leucodermis
2 z 2Iglaki na balkon. SOSNA BOŚNIACKA (PINUS LEUCODERMIS) 'SCHMIDTII'. Kulista odmiana osiągająca po 10 latach 30 cm średnicy. Jej krótkie, gęsto ułożone pędy są pokryte jasnozielonymi igłami. Lubi stanowiska słoneczne i niezbyt wilgotne podłoże