Pinus nigra
Kategoria
drzewa iglasteKolor liści
zieloneRodzaj gleby
piaszczystaStanowisko
słońceWysokość
powyżej 5 mZastosowanie
rośliny ogrodoweSosna czarna (Pinus nigra) Gatunek wolno rosnącego, zimozielonego drzewa, początkowo o luźnym i szeroko-stożkowym pokroju, z czasem tworzy szerokie i parasolowate korony. Swoją nazwę zawdzięcza czarnej korze pni. Igły sosny są ciemnozielone sztywne i nastroszone, osadzone na krótkopędach po dwie, ich długość dochodzi do 15 cm. Drzewo jednopienne, rozdzielnopłciowe. Tworzy jasnobrązowe szyszki, długości 4-7 cm, które otwierają się w trzecim roku.
Rozmiary Po 10 latach osiąga około 2 m wysokości. Docelowa wysokość to około 30 m.
Podgatunki i odmiany Podgatunek wschodni sosny czarnej (Pinus nigra subsp. nigra)- występuje w górach Europy Południowej i Środkowej oraz Azji Mniejszej. Jej odmiany geograficzne różnią się długością igieł, barwą i wielkością szyszek oraz barwą kory: -odm.austriacka (var. nigra): igły 6-14 cm, szyszki matowe, szaro-beżowe, 4-9 cm, szara kora, -odm.taurydzka (var. caramanica): igły 8-16 cm, szyszki jaskrawo beżowo-żółte, 5-10 cm, pomarańczowo-różowa kora -odm.krymska (var. pallasiana): igły10-18 cm, szyszki matowe, szaro-beżowe, 7-12 cm, kora pomarańczowo-różowa Podgatunek zachodni sosny czarnej (Pinus nigra subsp. salzmannii)- teren występowania od południowych Włoch, Francji i Hiszpanię, po północą Afrykę. 'Globosa'- bardzo dekoracyjna odmiana o kulistym, zwartym i regularnym pokroju 'Hornibrookniana'- efektowna odmiana o krzaczastym pokroju, po 10 latach osiąga około 1 m wysokości.
Wymagania Roślina tolerancyjna względem podłoża, ma małe wymagania glebowe, ale najlepiej rośnie na glebach wapiennych. Stanowiska słoneczne. Całkowicie mrozoodporna.
Uprawa i pielęgnacja Sosna czarna jest rośliną łatwą w uprawie ze względu na duże zdolności adaptacyjne do różnych warunków siedliskowych. Jest najbardziej odporną sosną na zanieczyszczenia. Rozmnażanie Gatunki z nasion, odmiany przez szczepienie i sadzonkowanie. Cięcie Cięcie nie jest konieczne. Usuwamy wybujałe dolne gałęzie. U odmian krzewiastych skracamy młode przyrosty o połowę, by uzyskać gęsty i zwarty pokrój. Podlewanie i nawożenie Sosna jest rośliną tolerancyjną względem wilgotności podłoża. Może rosnąć na bardzo suchym podłożu.
Choroby i szkodniki Problem stanowią choroby grzybowe: opieńka miodowa, rdza, Phytophtora. Szkodniki atakujące sosny to mszyce, rośliniarki i gąsienice zwójki sosnowej.
Zastosowanie Podstawowy gatunek do nasadzeń miejskich i rejonów przemysłowych. Wykorzystywana do rekultywacji zdegradowanych terenów. Odmiany karłowe znajdują zastosowanie w zieleni publicznej, ogrodach przydomowych, wrzosowiskowych i skalnych.