Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Stefanotis bukietowy

Stephanotis floribunda

Stefanotis Bukietowy. To piękne pnącze wymaga dużo światła i świeżego powietrza, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Intensywnie pachnące białe kwiaty rozwijają się od maja do sierpnia.
Fot. Flora Dania

Kategoria

pnącza

Kolor kwiatów

białe

Kolor liści

ciemno zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

jesień, lato, wiosna

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

powyżej 5 m

Stefanotis bukietowy (Stephanotis floribunda). Pnącze z Madagaskaru. Liście grube i mięsiste, owalne lub podłużne, skórzaste, błyszczące i ciemnozielone. Kwiaty duże, lejkowate, białe o woskowatym połysku, zebrane w intensywnie i przyjemnie pachnące grona.

Rozmiary Długość do 6 m. W pierwszym roku uprawy osiągają 2 m.

Kwitnienie Wiosna - jesień.

Stanowisko Ziemia liściowa i darniowa lub ziemia uniwersalna. Pełne światło. Temperatura minimalna zimą 13oC, latem maksymalna 24oC.

Wilgotność powietrza Latem zraszamy codziennie, zimą raz w tygodniu, miękką i letnią wodą. Omijamy kwiaty. Ustawiamy doniczkę na podstawce z kamykami zanurzonymi w wodzie.

Podlewanie i nawożenie Latem podlewamy miękką i letnią wodą, 2-3 razy w tygodniu, zimą raz w tygodniu, tak by ziemia była stale wilgotna. W niższych od minimum temperaturach podłoże powinno przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym w zmniejszonej o połowę dawce, co 14 dni, wiosną i latem.

Pielęgnacja Stefanotis prowadzimy przy paliku lub owijamy wokół pałąka albo drutu. Liście przemywamy wilgotną szmatką, ale wystarcza zraszanie. Nie nabłyszczamy. W razie potrzeby roślinę można przyciąć po kwitnieniu. Opadające z rośliny zamknięte pąki, świadczą o zbyt niskiej temperaturze lub zbyt częstej zmianie miejsca. Z kolei żółknące młode liście są skutkiem używania twardej wody.

Przesadzanie Młode i silne rośliny mogą wymagać dwukrotnego przesadzenia w ciągu roku (wiosną i latem). Starsze przesadzamy co roku, na wiosnę.

Rozmnażanie Sadzonki można ukorzeniać przez cały rok, najlepiej w I-III.

Najczęstsze choroby i szkodniki Mszyce, przędziorki, wełnowce, tarczniki.

1 z 1Stefanotis Bukietowy. To piękne pnącze wymaga dużo światła i świeżego powietrza, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. Intensywnie pachnące białe kwiaty rozwijają się od maja do sierpnia.
Fot. Flora Dania