Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nasturcja

Tropaeolum

NASTURCJA(Tropaeolum majus) tworzy kwiaty w ognistych barwach. Pędy u odmian karłowych mają długość 30-50 cm, u pnących dorastają do 3 m. Siew: wprost do skrzynek w kwietniu lub w maju.
fot. M. Dyrska

Kategoria

pnącza

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

jesień, lato, wczesna jesień

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha, umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 3 m

Nasturcja (Tropaeolum) rodzina nasturcjowate (Tropaeolaceae). Rośliny z Ameryki Południowej, jednoroczne i wieloletnie, o płożących lub pnących pędach. Tarczowate okrągłe liście na długich ogonkach, u odmian pstrolistne. Kwiaty mają 5 płatków z ?paznokciem?, na długich szypułkach. Ich wielkość zależy od gatunku i odmiany. Bywają kremowe, żółte, czerwone, pomarańczowe, brązowe, czasem w plamy, pełne.

Rozmiary. Od 20 cm do 3 m wysokości.

Gatunki. Nasturcja większa (T. majus) najczęściej uprawiana, płożąca lub pnąca, liczne odmiany, także o pokroju zwartym, kulistym i pstrolistne; mniejsza (T. minus) podobna, drobniejsze kwiaty i liście; kanaryjska (T. peregrinum) o drobnych, jakby postrzępionych żółtych kwiatach od VII oraz głęboko klapowanych, dłoniastych małych liściach.

Kwitnienie. Od VI do późnej jesieni, zależnie od gatunku i odmiany.

Wymagania, stanowisko. . Gleby lekkie, średnio żyzne, ciepłe, niezbyt wilgotne. Najlepsze jest stanowisko słoneczne. W cieniu, na żyznej glebie rośnie silnie, ale słabiej kwitnie.

Uprawa i pielęgnacja. Mało kłopotliwe rośliny, ma kruche łodygi.

a) Rozmnażanie. Rośliny wysiewa się bezpośrednio do gruntu w IV, V, punktowo, kiełkują po 2-3 tygodniach. Nasturcję kanaryjską wysiewa się pod osłonami w połowie IV i sadzi na zewnątrz po 15 maja, po zahartowaniu. Rozstawa zależy od siły wzrostu i pokroju odmiany, niskie 30 cm x 20 cm, płożące rzadziej, 50 cm x 20 cm.

b) Cięcie. Nie wymaga.

c) Podlewanie i nawożenie. W miarę potrzeby, dużymi porcjami. Dokarmia się wieloskładnikowymi nawozami, najlepiej o spowolnionym działaniu. Nasturcję kanaryjską płynnymi nawozami, ze zwiększonym udziałem potasu.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Mszyce, gąsienice bielinka kapustnika.

Zastosowanie. Niskie odmiany na rabaty, obwódki i na kwiat cięty; pnące obrastają siatki, ogrodzenia, altany, murki. Nadaje się do pojemników stojących i wiszących, na balkony i tarasy, także do przykrywania gruntu. Jadalne kwiaty są kolorowym składnikiem sałatek, a z zielonych owoców przygotowuje się namiastkę kaparów.

1 z 1NASTURCJA(Tropaeolum majus) tworzy kwiaty w ognistych barwach. Pędy u odmian karłowych mają długość 30-50 cm, u pnących dorastają do 3 m. Siew: wprost do skrzynek w kwietniu lub w maju.
fot. M. Dyrska

Czytaj więcej o "Nasturcja"

11.10.2002 JULIANOW KOLO PIASECZNA OGROD PRYWATNY WLASCICIEL PAN PULWARSKI JESIEN RABATA BYLINOWA KWIATY ASTER NOWOANGIELSKI NOWOBELGIJSKI MARCINKI MIETA ROZCHODNIK OLBRZYMI SEDUM SPECTABILE FOT PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA
Cobea scandens