Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sundavilla - zachwycające pnącze na balkon

Dipladenia

09.09.2005 TYCHY , PLANTPOL TARGI , KWIATY
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Kategoria

pnącza

Kolor kwiatów

białe, czerwone, różowe

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

jesień, lato, wiosna

Rodzaj gleby

próchniczna, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

wilgotna

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny balkonowe

Każdy, kto lubi rośliny obsypane dużą ilością dużych i efektownych kwiatów powinien sprawić sobie to pnącze. Kwiaty pojawiły się kilka lat temu i od razu podbiło serca wielu właścicieli balkonów i tarasów.

Sundavilla na balkonie

To piękna roślina z rodzaju Mandevilla wyhodowana została przez znaną japońską firmę Suntory - twórcę innego balkonowego przeboju - surfinii. Wszystko wskazuje na to, że podobnie jak ona w krótkim czasie zawojuje balkony i tarasy. Sundaville obsypana jest dużą ilością lejkowatych kwiatów o średnicy 5-6 cm. W zależności od odmiany są one białe, czerwone lub różowe. Pojawiają się nieprzerwanie przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków na tle ciemno zielonych, błyszczących liści. Ważną ich zaletą jest odporność na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Rośliny te wyglądają efektownie w dużych donicach na balkonach i tarasach, a także ustawione w ogrodzie.

Sundavilla hodowla? Wszystkie odmiany najlepiej czują się w miejscach słonecznych, ale znoszą też delikatny półcień. Wymagają regularnego, ale umiarkowanego podlewania (lekkie przesuszenie bryły korzeniowej sprzyja nawet zawiązywaniu pąków kwiatowych). Ze względu na silny wzrost warto pamiętać o częstym nawożeniu, nawozem do roślin kwitnących. Dobrym sposobem zapewnienia roślinie stałego dopływu substancji pokarmowych jest nawożenie jej przy każdym podlewaniu. Stosujemy wtedy roztwór 10 - krotnie słabszy niż zalecany na opakowaniu.

Sundaville kolory

Sundaville, Mandevilla, Dipladenia. Pnącze wiecznie zielone o okazałych, trąbkowatych kwiatach - różowych, białych, ciemnoczerwonych z żółtą gardzielą. Liście zielone, błyszczące, nieco skórzaste. W naszym klimacie nie może zimować w gruncie, ale można je uprawiać w pojemniku na balkonie lub tarasie w

Rozmiary Sundavilla to pnącze, które osiąga 1-3 m długości.

Gatunki i odmiany

  •  'Red' - kwiaty czerwone z aksamitnym nalotem, rozpoczyna kwitnienie wcześnie w maju i kwitnie obficie do późnej jesieni.
  •  'Pink' o różowych kwiatach rozpoczyna kwitnienie, podobnie jak Sundaville Red.
  •  'Cosmos White' - o dużych, białych kwiatach pojawiających się nieco później, w okresie letnim na tle dużych liści; kwitnie nieprzerwanie.
  • 'Pretty Red' i Sundaville 'Pink White Blush' - o mniejszych kwiatach niż wyżej opisane odmiany; rozpoczynają kwitnienie wcześnie i kwitną obficie do pierwszych przymrozków.
  • 'Super Trouper' - najnowsza roślina z rodzaju Mandevilla o pełnych różowych kwiatach
  • 'Classic Red'- kwiaty jaskrawoczerwone,
  • 'Cosmos Pink', - kwiaty intensywnie różowe, liście duże i owalne, 
  • 'Pink White Blush' - dwukolorowe: jasnoróżowe i białe kwiaty

Kwitnienie Sundavilla kwitnie od maja do przymrozków.

Wymagania Stanowisko słoneczne - najlepiej ustawić roślinę na południowym oknie lub półcieniste, bardzo ciepłe i wilgotne.

Sundaville - jaka ziemia? Gleba żyzna, próchniczna, z dodatkiem torfu wysokiego. 

Sundaville uprawa i pielęgnacja

Ponieważ w ciągu sezonu pędy starannie pielęgnowanych egzemplarzy przyrastają ponad metr i intensywne się rozkrzewiają, pnącze to wymaga stosowania solidnych podpórek. Pnącza prowadzimy przy podporach. Na zimę należy schować roślinę do ogrzewanego pomieszczenia.

Sundaville zimowanie

To roślina wieloletnią, ale w naszych warunkach klimatycznych należy przenieść ją na okres zimowy do jasnego, chłodnego (najlepiej około 15oC) pomieszczenia i ograniczyć podlewanie. Ponownie wystawiamy ją na zewnątrz w maju gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, wcześniej hartując przez kilka dni.

Sundaville rozmnażanie

Sadzonki wierzchołkowe, nasiona.

Sundavilla przycinanie

Cięcie prześwietlające wykonujemy wczesną wiosną. W celu rozkrzewienia można przyciąć w II.

Podlewanie i nawożenie

Wymaga regularnego podlewania letnią wodą, tak by podłoże było równomiernie wilgotne, ale nie można doprowadzić do zalania. Wskazane zasilanie nawozami dla roślin kwitnących. Należy również zraszać liście, ponieważ sundaville wymaga dużej wilgotności powietrza.

Choroby i szkodniki

Mączlik szklarniowy, wełnowce, przędziorek. Fuzarioza.

Zastosowanie Dekoracyjne pnącza pochodzące z Ameryki Środkowej i Południowej. Uprawia się je przy podporach w oranżerii lub na kratkach w mieszkaniu. Efektownie wyglądają w dużych donicach na balkonach i tarasach. Roślina trująca.

1 z 109.09.2005 TYCHY , PLANTPOL TARGI , KWIATY
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG

Czytaj więcej o "Sundavilla - zachwycające pnącze na balkon"