Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tawuła japońska

Spiraea japonica

Tawuła japońska (Spiraea japonica) 'Gold Flame'
Fot. Ewa Narkiewicz

Tawuła japońska (Spiraea japonica) Niewielki krzew o wzniesionych sztywnych pędach zrzucający liście na zimę. Liście duże, o jajowatym kształcie, ostro zakończone, na brzegu delikatnie piłkowane, często mają efektownie zabarwienie. Kwiaty drobne w różnych odcieniach barwy różowej lub karminowej, z długimi pręcikami, zebrane w płaskie kwiatostany do 10 cm średnicy, wyrastają na tegorocznych pędach.

Rozmiary Większość odmian dorasta do 0,8 m wysokości i podobnej szerokości.

Odmiany 'Golden Princes' - do 50 cm wysokości, liście złotożółte, kwiaty, jasnoróżowe; 'Anthony Waterer' - do 50 cm wysokości, liście wiosną czerwone, często z białymi lub różowymi plamami, kwiaty ciemnoróżowe; 'Crispa' - do 80 cm wysokości, liście kędzierzawe, młode lekko zaczerwienione, amarantowe, odmiana późno kwitnąca; 'Goldflame' - mocno rozkrzewiona, do 80 cm wysokości, liście początkowo brązowopomarańczowe, później złotożółte, jesienią przebarwiają się purpurowo, kwiaty karminowe; 'Macrophylla' ? do 1,5 m wysokości, liście długości 15 cm, na wierzchołkach pędów przez cały sezon czerwone, jesienią szkarłatnoczerwone, kwiaty różowe.

Kwitnienie Większość odmian od końca czerwca do sierpnia, niekiedy powtórnie we wrześniu, odmiany późne od lipca do września.

Wymagania Lekka, żyzna, umiarkowanie wilgotna, od średnio kwaśnej do zasadowej. Pełne słońce lub lekki półcień.

Uprawa i pielęgnacja Kwitnie obficie na nasłonecznionych stanowiskach. Wskazane ściółkowanie przekompostowaną korą, które ogranicza rozwój chwastów. Poza tym roślina łatwa w uprawie, dość wytrzymała na mrozy.

Rozmnażanie Rozmnażanie z półzdrewniałych sadzonek pobieranych późnym latem. Łatwo się rozsiewa, ale siewki nie powtarzają wszystkich cech odmianowych.

Cięcie Przycinanie co wiosnę na wysokości 20 -30 cm nad ziemią odmładza krzew, powoduje że się zagęszcza i intensywniej kwitnie. Ścinanie przekwitłych kwiatostany stymuluje powtórne kwitnienie we wrześniu.

Podlewanie i nawożenie Wskazane nawadnianie w czasie suszy. Zasilanie kompostem.

Choroby i szkodniki Niegroźne.

Zastosowanie Sadzona pojedynczo lub w niewielkich grupach na rabatach, na ogrodowych wrzosowiskach i skalniakach, jako obwódka ścieżek lub niski żywopłot. Może rosnąć w pojemnikach.

1 z 1Tawuła japońska (Spiraea japonica) 'Gold Flame'
Fot. Ewa Narkiewicz

Czytaj więcej o "Tawuła japońska"

Tawuła japońska 'Goldflame'. Krzewy ozdobne