Tillandsia
Kolor kwiatów
purpuroweRodzaj gleby
torfowaStanowisko
słońceWilgotność gleby
umiarkowanie wilgotnaWysokość
do 50 cmZastosowanie
rośliny doniczkoweTillandsia, oplątwa (Tillandsia). Rodzaj obejmuje około 500 gatunków roślin epifitycznych lub gruntowych. Liście rynienkowate, długie, wąskie i szaro-zielone, tworzą rozety. Pęd kwiatostanowy długości 5-8 cm. Kwiaty wyrastają spomiędzy barwnych, dachówkowato ułożonych przylistków, które tworzą płaski, wachlarzowaty kwiatostan w kształcie kłosa. Tilandsia uprawiana jest w doniczkach lub na fragmentach konarów.
Rozmiary Tillandsia osiąga do 30 cm wysokości.
Gatunki
Kwitnienie Lato. Kwitnie raz w roku, ale długo (1-3 miesiące). Roślina zakwita pod koniec cyklu życiowego - w 3 roku.
Tillandsia cyanea kwitnienie - roślina zakwita dopiero w trzecim roku uprawy a później zamiera
Stanowisko Torf i rozdrobniony mech torfowiec (4:1), można też użyć podłoża dla storczyków. Światło pełne, łącznie z silnym, bezpośrednim nasłonecznieniem. Tillandsia cyanea jak dbać? Temperatura optymalna uprawy 21-24oC. Temperatura minimalna zimą 13oC.
Wilgotność powietrza Wiosną i latem zraszamy codziennie miękką, letnią wodą.
Podlewanie i nawożenie
Tillndsie podlewamy 2 razy w tygodniu, wlewając wodę do rozety lub w przypadku t. brodaczkowatej mocząc całe rośliny 10 minut w pojemniku z wodą. Zimą co 7-10 dni, po obeschnięciu ziemi. Latem zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 2 tygodnie. Tillandsia cyanea jak podlewać? Podlewamy 2 razy w tygodniu od góry latem podczas kwitnienia, a zimą kiedy ziemia wyschnie
Tillandsia cyanea pielęgnacja
Roślina łatwa w uprawie. Liści nie nabłyszczamy, wystarcza zraszanie. Zaschnięte liście odcinamy. Brązowiejące końcówki liści świadczą o zbyt niskiej wilgotności. Roślina wrażliwa na dym. Jeśli spomiędzy przylistków nie wyrastają kwiaty, oznacza to za niską temperaturę, zbyt ciemne warunki lub za suche powietrze.
Tillandsia cyanea uprawa
Przesadzanie Posadzone na wiosnę odrosty, przesadzamy po roku. Nie przesadzamy ich w drugim roku.
Rozmnażanie Tillandsie można rozmnażać poprzez oddzielanie odrostów.
Najczęstsze choroby i szkodniki
Tillandsie są narażone na szarą pleśń. Zagrażają im również mrówki i przędziorki.
Czytaj więcej o "Tillandsia"