Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Żurawka drobnokwiatowa

Heuchera micrantha

Oprócz kwiatów koloru rabatom dodają gatunki o kolorowych liściach, np. żurawka 'Palace Purple'
Fot. Archiwum projektantki

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

kremowe, różowe

Odczyn gleby

kwaśny, obojętny

Pora kwitnienia

lato

Rodzaj gleby

próchniczna, żyzna

Stanowisko

półcień

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) Zimozielona lub częściowo zimozielona bylina o ozdobnych kwiatach i liściach. Liście sercowate o różnie ukształtowanych brzegach, w odcieniach zieleni i purpury, często z wyraźnym żyłkowaniem. Wyrastają z krótkiego kłącza, u którego podstawy wiosną tworzą się nowe rozety. Smukłe, wiechowate kwiatostany składają się z kilkumilimetrowych rurkowatych kwiatków.

Rozmiary Kępy liści mają wysokość od 15 do 30 cm, pędy kwiatowe dorastają do 40 cm.

Odmiany 'Palace Purple' - liście purpurowe lub wiśniowo-czerwone, młode marmurkowate i żyłkowane, starsze o metalicznym połysku, kwiaty kremowe, 'Pewter Moon' - liście zielono-srebrno- czerwone, kwiaty różowe, ?Peach Flambe? ? liście czerwono bursztynowe, kwiaty białe.

Kwitnienie Głównie czerwiec - lipiec, niekiedy rozpoczyna się w maju, może trwać do września.

Wymagania Gleba średnio wilgotna, żyzna i zasobna w próchnicę, o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Stanowisko średnio nasłonecznione lub półcieniste.

Uprawa i pielęgnacja Należy utrzymywać lekką wilgotność podłoża. Roślina źle znosi palące słońce, natomiast w cieniu liście mniej się wybarwiają i matowieją. W rejonach o bezśnieżnych, ostrych zimach kępy należy jesienią lekko okrywać. Co 3-4 lata rośliny wymagają odmłodzenia przez podział kęp. Rozmnażanie Przez podział kęp i oddzielanie krótkopędów wiosną lub pod koniec lata, by przed zimą mogły się dobrze ukorzenić. Można wysiewać nasiona ale uzyskane z odmian siewki w niewielkim stopniu odtwarzają cechy rośliny matecznej. Cięcie Należy usuwać przekwitłe kwiatostany i zaschnięte liście. Podlewanie i nawożenie Gleba stale umiarkowanie wilgotna. Jesienią należy wokół roślin rozłożyć warstwę żyznego kompostu, a wiosną i latem umiarkowanie zasilać je nawozem wieloskładnikowym.

Choroby i szkodniki Roślina odporna, ale nadmierna wilgotność i zagęszczenie sprzyja chorobom grzybowym.

Zastosowanie Na rabaty, do tworzenia kobierców, na skalniaki i obwódki oraz do obsadzania pojemników. Liście i kwiaty można ścinać do bukietów.

1 z 2Oprócz kwiatów koloru rabatom dodają gatunki o kolorowych liściach, np. żurawka 'Palace Purple'
Fot. Archiwum projektantki
2 z 2ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA BYLINA ZURAWKA DROBNOKWIATOWA HEUCHERA MICRANTHA ODMIANA PALACE PURPLE FOT. AGNIESZKA WASZAK PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (115) - 7.2004 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY
Fot. Agnieszka Waszak