Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Budowa Domu z prywatnym Giewontem!

Materiały promocyjne
Budowa domu z prywatnym Giewontem: Przewodnik po konstrukcji dachu - Fot. BXB Studio

Na Podhalu powstaje unikalna budowla najnowszej realizacji pracowni BXB studio. To Dom z Prywatnym Giewontem, który niezwykle złożoną konstrukcją, nowatorskimi technologiami i autorską mobilną fasadą bardziej przypomina obiekt muzealny niż budynek jednorodzinny.

Jest to jednocześnie obiekt bardzo mocno zakorzeniony w tradycji i kulturze Podhala. Proces kreowania tego budynku, usytuowanego na widokowej działce w Kościelisku, polega nie tylko na kreatywnym przetworzeniu lokalnej zabudowy, ale przede wszystkim na odnalezieniu architektonicznej interpretacji krajobrazu Tatr oraz szlaku na Giewont.

Budowa domu z prywatnym Giewontem: Praktyczny przewodnik po konstrukcji dachu - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Bryła Domu z Prywatnym Giewontem nawiązuje do tradycyjnych drewnianych szałasów powszechnych w Dolinie Kościeliska oraz Dolinie Chochołowskiej. Barwa, tekstura oraz faktura domu przywodzi na myśl krajobraz tatrzański: szare, chropowate skały i ośnieżone białe szczyty.

Budowa Domu z Prywatnym Giewontem: Panele Systemowe dla Efektywnej Konstrukcji - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Fasadę formują mobilne, ażurowe panele, które pozwalają zamykać i otwierać dom, regulować natężenie światła i poziom prywatności we wnętrzu. Jest to prototypowe rozwiązanie opracowane przez BXB studio wspólnie z marką Equitone, wykonane zgodnie z autorską wizją projektową architektów. Fasadę budynku tworzą panele Equitone wykonane z włóknocementu. Jest to materiał elewacyjny powszechnie stosowany, jednak realizacja indywidualnie zaprojektowanej perforacji dla tego domu zostało opracowane po raz pierwszy w procesie prototypowania, metodą cięcia laserowego.

Budowa Domu z Prywatnym Giewontem - kontekst otoczenia - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś
Budowa Domu z Prywatnym Giewontem - kontekst otoczenia - Fot. BXB Studio

Tak wykonana fasada umożliwiła osiągnięcie kilku założeń; filtrowania naturalnego światła we wnętrzu, wykreowania faktury i kolorystyki elewacji spójnej z ośnieżonymi szczytami Tatr, nawiązanie do lokalnych ornamentów w wydaniu współczesnym.

Budowa domu z prywatnym Giewontem-panele systemowe - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Panele elewacyjne zostały osadzone na mobilnych systemach, sterowanych automatycznie, dzięki czemu budynek można dowolnie otwierać lub zamykać, regulując tym samym we wnętrzu światłocień. System mobilny w duecie z panelami Equitone w tym przypadku pełni również rolę bezpiecznego ogrodzenia, systemu antywłamaniowego. Można powiedzieć, że fasada domu sama w sobie jest ogrodzeniem, co więcej ogrodzeniem, którego nie sposób przeskoczyć, które jest poprowadzone po możliwie najmniejszym obwodzie.

Budowa domu z prywatnym Giewontem - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Dach domu z założenia ma nawiązywać barwą do skalistego Giewontu. Wykonano go z Blachy Cynkowo-Tytanowej marki ZM Silesia. To trwałe i wytrzymałe na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych pokrycie dachowe. Jednocześnie świadomie dobrana przez architektów odmiana Patyna Grey Silesia ZINC to naturalna barwa, o matowej, jasnoszarej powierzchni z patyną uzyskaną w wyniku reakcji chemicznej w procesie technologicznym, co zapewnia spójność architektoniczną z tatrzańskim krajobrazem i monochromatyczną fasadą.

Budowa domu z prywatnym Giewontem - szlak górski - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Ideą Domu z Prywatnym Giewontem jest metafora wspinaczki górskiej po zaprojektowanym przez architektów szlaku. Dojście do domu architekci uformowali z lokalnych, naturalnie ułożonych skał formujących przestrzeń szlaku górskiego.

Budowa domu z prywatnym Giewontem - konstrukcja szlaku - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś
Budowa domu z prywatnym Giewontem - konstrukcja szlaku - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Idea szlaku jednak najbardziej zaskakuje we wnętrzu domu. Formuje ją jego rdzeń; czarny, stalowy układ komunikacyjny, wijący się poprzez wnętrze każdej z czterech kondygnacji, a zwieńczony kilkutonową kładką nadwieszoną nad salonem, która przebija transparentną szklaną fasadę, tworząc na zewnątrz platformę widokową w najwyższym dostępnym punkcie w okolicy.

Budowa domu z prywatnym Giewontem - konstrukcja szlaku - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Struktura domu tak formuje jego rdzeń, aby dynamiczny trakt był widoczny z każdej części domu, nawet z poziomu garażu. Uzyskano ten efekt za sprawą przeszklonego stropu, dzięki czemu idea szlaku na Giewont jest odczuwalna już z perspektywy wjazdu do garażu. Przeszklenia elewacji oraz stropów w tym budynku opracowali inżynierowie z pracowni Multiko.

Dzięki takim zbiegom projektantów, Dom z Prywatnym Giewontem jest czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem. Posiada duszę i niepowtarzalną przestrzeń, która jest nośnikiem emocji spójnych z kontekstem miejsca.

Budowa domu z prywatnym Giewontem - konstrukcja szlaku - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Wijące się nieregularne, stalowe, czarne schody prowadzą nas z garażu na kolejne poziomy; parteru, gdzie znajduje się przestronny hol i strefa nocna, pierwszego piętra, gdzie zaprojektowano część dzienną, widokową, która celowo została umiejscowiona ponad parterem, aby wzmocnić doświadczenie górskiego klimatu.

Budowa domu z prywatnym Giewontem - konstrukcja szlaku - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Widoczny w całkowicie przeszklonej ścianie szczytowej Giewont, staje się nieodłącznym elementem wnętrza wydzielonego połaciami dwuspadowego dachu. Z widokowego salonu czarnym szlakiem dostajemy się na kolejny poziom antresoli, z której wiedzie ostatni odcinek wewnętrznego szlaku. To nadwieszona nas salonem kładka. Pozornie wisi ona na zaledwie trzech stalowych cięgnach o średnicy 15mm!

Budowa domu z prywatnym Giewontem - konstrukcja szlaku - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Architekci zastosowali tutaj kilka zabiegów iluzji, aby wzmocnić surrealistyczny efekt lewitującej konstrukcji. Jeden to zintegrowana ze ślusarką okienną konstrukcja stalowa na której wspiera się kładka i platforma widokowa. Kolejny zabieg miał na celu budowanie napięcia podczas zbliżania się do platformy widokowej. Dlatego nadwieszona kładka została poprowadzona w płaszczyźnie wznoszącej, a jej stalowa balustrada stopniowo zanika zamieniając się w całkowicie przeszkloną platformę widokową prowadzącą na zewnątrz pod samo zwieńczenie kalenicy. W tym domu jak w żadnym innym, Giewont staje się jego nieodłączną częścią zarówno w wymiarze dosłownym, bo formuje jego wnętrze, jak i mentalnym, bo pozwala przeżyć przygodę i doświadczyć emocji, jakich dostarcza zaprojektowany trakt prowadzący na widokowy szczyt. 

Budowa domu z prywatnym Giewontem - idea szlaku - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Dom z Prywatnym Giewontem to owoc pracy architektów, inżynierów i wykonawców. To niezwykle złożony budynek mieszkalny będący owocem wielu lat pracy interdyscyplinarnego zespołu. Ten dom to nowa jakość w krajobrazie Podhala, która zgodnie z filozofią projektową Bogusława Barnasia, przetwarza tradycję w niepowtarzalny design.

Budowa domu z prywatnym Giewontem - Bogusław Banaś - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Dom z prywatnym Giewontem

Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska, Łucja Janik, Bartłomiej Szewczyk, Bartek Mierczak, Mateusz Zima, Michał Kiercz, Jakub Dunal, Edyta Ptasznik
Fasada perforowana: Equitone
Pokrycie dachowe: ZM Silesia
Architektura Okien: Multiko
Lokalizacja: Kościelisko, Polska
Powierzchnia: 327 m2
Data: 2018-2023
Status: w trakcie realizacji

Bogusław Barnaś ( BXB studio ) - mgr inż. arch. / Dipl. -Ing Arch.

Bogusław Barnaś założyciel BXB studio to jeden z najczęściej nagradzanych polskich architektów. W ponad 20 letniej działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem. Czerpie inspiracje z rodzimych wzorców, odwołuje się do bogatej polskiej kultury, przetwarzając historyczne motywy w nowoczesny współczesny design.

Swój dorobek prezentował gościnnie na kilkudziesięciu wykładach i prezentacjach dla instytucji takich jak Uniwersytet Coventry w Wielkiej Brytanii, Międzynarodowy Kongres Architektury w Belgradzie, World Communication Forum Davos, Łódz Design Festival, 4Design Days, World Architecture Festival czy Europejskie Dni Architektury w Strasburgu.

Jest absolwentem dwóch uczelni, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Architektury Fachhochschule Muenster w Niemczech. W latach 2012-2017 pracownik naukowy na Wydziale Architektury Akademii Krakowskiej. W grudniu 2009 roku założył pracownię projektową BXB studio, skupiając wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte m.in. u Normana Fostera – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów.

Zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych architektów wg brytyjskiego wydawnictwa Wallpaper*. Laureat włoskiej nagrody The Plan Award po raz pierwszy przyznanej za dom jednorodzinny z Polski. Autor Polskiej Zagrody – najczęściej nagradzanego na świecie domu jednorodzinnego z Polski (ponad 20 wyróżnień), autor Chaty Podcieniowej uznanej najpiękniejszym domem świata - Global Design Award, German Design Award, European Property Award. Krakowska Kamienica pod Wawelem uznana najlepszym projektem hotelu przez włoski magazyn The PLAN. Laureat Nagrody Roku SARP 2023 - jednej z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Zrównoważone budownictwo na Górze Parkowej w Krynicy Zdroju
Zaciszna nowoczesność
Ekologiczne innowacje w architekturze. Dom w Portugalii z certyfikatem A+

Skomentuj:

Budowa Domu z prywatnym Giewontem!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej